konstrukce

Pilířové základy: pokyny krok za krokem

Anonim

Všechny budovy, včetně venkovských domů, jsou samozřejmě postaveny na základně. Existuje několik typů základů budov. Hlavní výhoda sloupcovitého základu je považována za levnou a snadno vyplněnou. Výhodou těchto pozemků je také dlouhá životnost.

Dále v článku zvážíme, jak se základna sloupku nalije krok za krokem. V zásadě není konstrukce takové konstrukce komplikovaná. Samozřejmě je nutné při konstrukci dodržovat určité technologie.

Co je to

Nadace tohoto typu mohou být postaveny jak v obytných domech, tak i pod hospodářskými budovami nebo malými architektonickými formami. Prvky konstrukce základny sloupů jsou:

 • podpůrné sloupce;
 • grillage.

Hlavní zátěž z domu v takovém základu je samozřejmě vertikální podpěry. Při konstrukci by měly přísně dodržovat všechny potřebné technologie.

Rostverk ve výstavbě základny sloupku je zodpovědný za rozložení zatížení z budovy na pilíře. V domácnostech různých tvarů lze tento prvek sestavit z různých materiálů. V dřevěných budovách hraje roli grillage obvykle krycí korunu. V betonových konstrukcích je tento prvek nejčastěji páska naplněná cementovou maltou.

Kde lze použít

Základ pilířů je nejlevnější typ základů budov. Jeho stavební náklady jsou ve většině případů velmi levné. Nicméně, spolehlivost jiných typů základů je, bohužel, poněkud horší. Není vždy možné nasytit takový základ pod dům nebo budovu domu.

Pouze sloupové základy:

 • v poměrně lehkých budovách - se stěnami dřeva nebo kulatiny nebo pěnového betonu;
 • na poměrně pevném místě.

Základní požadavky

Při navrhování budovy se sloupcovou základnou je třeba vzít v úvahu následující důležité body:

 • základové pilíře musí být umístěny ve všech rozích domu, stejně jako v průsečích stěn;
 • podél délky budoucích fasád jsou sloupy uspořádány v přírůstcích nejméně 1, 5 m;
 • nad povrchem půdy by měly být základové pilíře umístěny ve výšce nejméně 30 cm.

Příliš silné prohloubení základů sloupů v zemi není nutné. Základny s podpěrami instalovanými pod mrazem půdy jsou již nazývány hromadou. Sloupcové struktury jsou pohřbené, obvykle ne více než 70-100 cm.

Podrobné pokyny k vytvoření základů sloupů pod domy s vlastními rukama předepisují pouze na rovný povrch. Na strmých svazích je zapotřebí zaplavit jiné typy takových struktur.

Průřez nosníků takové základny může být jak čtvercový, tak i kulatý. V tomto případě se nejčastěji v předměstských oblastech nalézají struktury druhého typu. Výpočet sloupového základu soukromého domu se provádí podle následujícího vzorce:

S = 1, 3 × P / R0, kde:

 • S je celková průřezová plocha pilířů;
 • P je váha domu společně se základem v kg;
 • R0 - zemní odpor.

Druhý údaj je určen zvláštními tabulkami.

Výpočet sloupového základu budovy země je v zásadě jednoduchý. Ale v každém případě by průřez každého sloupu takové základny neměl být menší než 200 mm. Nejčastěji jsou soukromé domy naplněny podpěrami 30-50 cm.

Jaké nástroje a materiály jsou potřeba

K tomu, abyste postavili základnu se svými vlastními rukama, musíte připravit:

 • Portlandský cement není nižší než M 400;
 • dobře prošlý hrubý říční písek;
 • výztužný profil 8 mm;
 • ruberoid;
 • pletací drát;
 • desky pro bednění grilovací desky.

Z nástrojů budete potřebovat:

 • míchačka betonu;
 • lopatou a lopatou;
 • zahradní auto.

Míchání cementové malty pro sloupkovitý podklad, jako u jiných, je nejlepší v betonovém mixeru. Ze spolehlivosti založení budovy přímo závisí na období jejího dalšího servisu. Z tohoto důvodu by měla být použita pouze cementová malta s nejvyšší kvalitou pro odlévání sloupcové struktury.

V betonovém mixeru je směs určená pro konstrukci nosičů a grilování dosažena co nejhomogenněji, což umožňuje vytvořit velmi silné sloupky. Nicméně, pokud takové zařízení neexistuje, je samozřejmě možné připravit řešení ve velkém žlabu s lopatou. V tomto případě by však měly být složky co nejdůkladněji smíchány.

Betonový roztok je připraven pro sloupcovou základnu v poměru cement / písek / štěrk jako 1/3/4.

Provedení značek

Tato operace se provádí pomocí kolíků a kabelu. Za prvé, určit, kde budou v budoucnu rohy domu. Potom použijte metodu egyptského trojúhelníku nebo dvě křivky, proveďte značení, zatlačte kolíky do země a vytáhněte kabel mezi nimi. V závěrečné fázi jsou rohy kontrolovány měřením úhlopříček.

Etapy stavění sloupcovitého základu

Stavba základny venkovského domu tohoto designu zahrnuje několik etap:

 1. Označení
 2. Vykopávat otvory.
 3. Instalace výztuže a bednění.
 4. Nalévání směsi betonu.

V každé fázi výstavby takových struktur musí být samozřejmě dodržovány všechny nezbytné technologie.

Naplnění sloupcového základu: pokyny krok za krokem

V obytných budovách jsou obvykle instalovány pilíře s poměrně velkým průřezem. V tomto případě jsou otvory pro ně vykopány pomocí lopatek. Drážky pro odlévací podpěry malého průřezu jsou vyrobeny pomocí vrtačky.

Pokyn:

Číslo kroku 1. Na spodku jámy je písek předem nalitý ve vrstvě 15 cm. Výsledná tlumičová nárazuvzdorná podložka je potažena vodou z hadice. Na písek se nalije vrstva 20 cm štěrku a také se zhutní.

Číslo kroku 2. V bedně nastavené bednění. Pro masivní čtvercové pilíře současně používejte desky a překližky. Bednění pro kruhové podpěry se ve většině případů provádí ze střešních plstí.

Číslo kroku 3. Dále nainstalujte výztuž do každé jámy. Bez ní nemůžete pilíře vyplnit. V opačném případě nebudou v budoucnosti trvat dlouho. Armatura základových pilířů se provádí pomocí čtyř tyčí o průměru 8 mm, které jsou zachyceny svorkami z tlustého ocelového drátu.

Číslo kroku 4. Poláci si nalili betonovou směs. Aby se v budoucnu podpořila spolehlivost, řešení v době ukládání do bednění se čas od času probodává lopatkou nebo tyčí, aby se odstranily vzduchové bubliny.

Naplňte gril

Pokyn základny sloupku předepisuje, aby se vyztužením vytvořily nejen podpěry, ale i grillage. Pro připojení všech rámců do jedné struktury je použita jednoduchá technologie.

Tyče výztuže nosičů by po dokončení práce na lití měly vzlétnout 20 cm nad jejich povrchem, což je nezbytné pro svazek rámu sloupů s vyztužením mřížky. Tento prvek samotný se nalije do dřevěného bednění s dnem. Také někdy forma pro grillage je vybavena trochu jiné technologie.

V tomto případě jsou stěny bednění také z dřevěných štítů. Dno není vyplněno na formuláři. Namísto toho položili hromadu země pod bednění, která je po nalití prostě hodena. Ovšem samozřejmě je vhodné používat takovou technologii pouze v případě, že základové můstky nejsou příliš vysoké nad zemí.

Naplňte grilování sloupkové základny domu následujícím způsobem:

Číslo kroku 1. Bednění je instalováno na tyčích o síle 5 cm.

Číslo kroku 2. Připojte jej ke stojanu sloupu.

Číslo kroku 3. Vložte do betonové směsi.

Kovový rám pro grilování sloupkových základů se obvykle používá ve dvou řadách. S vyztužením sloupů je spojeno s použitím drátu. Nainstalujte rám tak, aby byl umístěn ve vzdálenosti 5 cm od stěn bednění a od horní části budoucí pásky.

Vlastnosti instalace sloupové pásky konstrukce

Taková základna je obvykle vybavena v oblastech s významnou hloubkou zamrznutí půdy. Konstrukce páskové základny je v tomto případě považována za nevhodnou. Koneckonců, materiál pro plnění konstrukce do velké hloubky bude muset být zbytečně hodně používán.

Strukturálně, základy sloupového pásu sestávají z:

 • podpěry zabudované do země, obvykle čtvercové části;
 • betonová páska, zapuštěná do půdy 30-40 cm.

Nadace tohoto typu se staví na prakticky stejné technologii jako základ s roštem:

 • provádí se značení a pod pásem se vykopává výkop;
 • v rozích příkopu a podél její délky v přírůstcích 1, 5-2 m jsou vykopány otvory pro tyče;
 • písková polštářka je naliata a bednění je instalováno;
 • výztužné klece jsou instalovány v jámách a sloupech a jsou navzájem propojeny;

V závěrečné fázi je betonová směs odlitá. Za pár dní je bednění odstraněno z dokončené základny sloupu-pásky.

Jiné typy sloupcovitých podkladů

Nejčastěji jsou struktury tohoto typu odlité, samozřejmě, z betonu. Nicméně, sloupové základy mohou být postaveny s použitím jiných materiálů. Například podobné základy jsou často usazovány pod různými strukturami pomocí trubek.

Pod malými strukturami, jako jsou altány nebo verandy, se někdy zřizují také základy cihelných sloupů. Při správné instalaci mohou být obě tyto typy základen také docela spolehlivé.

Montáž cihelných pilířů

Betonový sloupový základ je tedy považován za nejlevnější a současně spolehlivou nosnou konstrukci. Technologie krok za krokem pro nalévání takového základu byla podrobněji zvážena. Ale jaké jsou pravidla pro výstavbu cihelných sloupových základů? Takové návrhy jsou také sestaveny poměrně jednoduchou technologií.

V tomto případě se v dolní části otvorů, vykopaných pro podpěry, nejprve nalijeme betonovou podložku o tloušťce 20 cm, poté pokračujeme k pokládání. Pro konstrukci nosníků takových základů je povoleno používat pouze keramické cihly s plným povrchem. K tomuto účelu nelze použít silikát.

Jeden řada sloupů takového základu je ze čtyř cihel. Po každém 4-5 řadách se podpěra překrývá na výztužném pletivu. Ve středu rozloženého sloupku se nejdříve vloží tyč a pak se vylije beton.

Nadace potrubí

Vytvoření takové nadace je také poměrně jednoduchý postup. Sestavení základny sloupu z trubek vypadá takto:

 • jámy se provádějí v zemi pomocí vrtačky;
 • písek se nalije na jejich dno;
 • instalace trubek do jám;
 • jsou nalité na beton venku, aby jim poskytly stabilitu;
 • nalijte do potrubí beton.

V závěrečné fázi jsou na trubky svařeny plechové podložky, na kterých bude později podepřena mřížka.

Nyní víte, jak vytvořit vlastní sloupek s vlastními rukama. Pokyny krok za krokem jsou uvedeny v článku.