zahradnictví

Kdy se na jaře začíná vysetí mrkve? Výsadba a vysetí kalendáře zahradníků

Anonim

Zkušení zahradníci se připravují na výsadbu mrkve předem. Vědí, že bez dodržování určitých agrotechnických metod a období výsadby nelze dosáhnout dobré sklizně.

Kdy se na jaře začíná vysetí mrkve?

Pro výsev rostlin vyžaduje optimální teplota půdy. Optimální časování práce je dáno podmínkami klimatických zón.

Sesávání mrkví na jaře zahradníků na jihu Ruska začalo již dávno: ranní mrkev musely být zaseto v březnu, v polovině období - v dubnu, pro zimní skladování - na začátku května.

V podmínkách klimatu centrálního Ruska (centrální regiony, Sibiře, Urali) by mělo být načasování práce osloveno rozumně a obzvláště ve spěchu. Noční mrazy mohou poškodit rostliny nebo přinejlepším potlačit jejich klíčení.

Známkou připravenosti půdy k výsadbě mrkve je její zahřátí na teplotu v noci nejméně 4 stupně. Vysekávání mrkve na jaře za účelem dobré sklizně by mělo být zahájeno, když se půda uvolní, přebytečná vlhkost opouští. Pokud zem zůstane po kompresi v ruce, neměla by být vysazena: po kopání a uvolnění zůstává v půdě příliš mnoho vlhkosti, což snižuje kyslík do osiva. Po postupném zahřátí půdy, když přechází nadbytečná vlhkost a prochází noční mráz, můžete na jaře začít s vysazováním mrkve.

Obvykle je koncem dubna, začátek je polovina května.

Secí mrkev na jaře: kalendář

Znaky pro zahradníky jsou fáze měsíce. Předpokládá se, že během nového měsíce a úplného měsíce nemůžete pracovat s přistávacími pracemi. V dubnu-květnu-červnu 2015 jsou data úplného měsíce: duben - pátý, květen - šest, červen - 3; Nový měsíc: duben - 18, 19, květen - 18, 19, 20, červen - 16, 17, 18.

Kořenové plodiny jsou vysazeny ve fázi stárnutí (ubývajícího) měsíce po úplňku.

Na základě výpočtů bude příznivé pro mrkvu jaro:

  • v květnu od 8 do 18 let;
  • v červnu - od 4 do 15.

Optimální čas na výsev mrkve na jaře je první desetiletí v květnu. Stav půdy je téměř ideální pro práci s kořenovou zeleninou: nejsou žádné noční mrazy, v půdě je stále vlhkost.

Těžší počítání se provádí postavením měsíce v znameních zvěrokruhu. Tento přístup určuje následující příznivé data pro výsev mrkve na jaře roku 2015:

  • koncem dubna - 25, 28, 29, 30;
  • Května - 8, 9, od 12 do 17, 27;
  • Červen - 4.5.

Vzhledem k měsíčnímu kalendáři a stavu půdy v zahradě se můžete bezpečně připravit na práci.

Semena mrkve: kde se dostat, jak koupit?

Zkušení zahradníci připravují své semena.

Karotka je dvouletá rostlina, semena jsou získána po rozkvětu kořenových plodin ve druhém roce. To se děje jednoduše: nejlepší kachna je klíčena (podle majitele, mrkev (lepší než jedna), na začátku května je zasazena na zahradní postel. Kvetoucí mrkev je nádherná meliferní rostlina, a proto ji lze identifikovat vedle okurkových skleníků. Zahrada vypadá velmi esteticky příjemná, jako velká kvetoucí rostlina s malými bílými květy, shromážděnými v květenstvích, deštníky.

Do září-říjen dozrávají semena. Je lepší rozstřižit rostlinu deštníky, dát ji zralé vertikálně po dobu dvou týdnů, pak ji můžete umístit vodorovně před sběrem semen. Semena mohou být skladovány v chladu, jedinou překážkou pro dobrou sklizeň mohou sloužit jako jejich konstantní zvlhčení.

Organizace osiva prodávají své chovné semena, můžete si je koupit on-line (je to lepší udělat měsíc před výsadbou) nebo ve firemních obchodech.

Nákup semen na malých odděleních, v nespecializovaných odděleních obchodů, může způsobit nízké výnosy: taška může být špatná jakost, malé množství nebo vyčerpané semena.

Nákup semen od náhodných prodejců, dokonce i dodržování termínů setí mrkve na jaře, se ocitnete bez plodiny.

Granule, semena na stuze nebo ve velkém: co je lepší?

Ti zahradníci, kteří na jaře rostou mrkev s peletami, vědí, že i když jsou tato semena dražší, jsou s nimi méně zaneprázdněná. Kompozice granulí zahrnuje promotory růstu a stopové prvky. Aby mohli "vydělat", měly by být v půdě stále vlhké po celou dobu klíčení: pokud jsou tyto granule vysušeny, se semena mrkve klíčí skrze skořápku. Pokud jsou pozorovány všechny agrotechnické metody, výtěžek z granulátů je vyšší, náklady na pracovní sílu jsou nižší: semena v granulích by se měla vysadit méně často, protože klíčivost je lepší.

Semena na stuze: to je věřil, že tato metoda je dobrá pro "líné", rozložené proužky, posypané zeminou, zalévány - a spousta mrkve bude růst, nebude se zužovat. Není tak zřejmé! Nakoupené semena na pásku jsou jednoduše ošetřeny lepidlem, jejich klíčivost je naprosto stejná jako u běžných. Proto, pokud semeno nevyklíčí - okamžitě "plešatý" v řádku klíčivosti. A pokud klíčení semen není zaručeno, musíte do drážky vložit ne jeden, ale dvě, někdy i tři pásky najednou. Mnoho zahrádkářů dává přednost tomu, aby semena na pásku "ve vlastním provedení". K tomu je pasta vařena, ochlazena, předem připravené proužky tenkého papíru (obvykle toaletní papír) jsou potaženy a semena jsou pečlivě nalita.

Výsev mrkve na jaře s obyčejnými semeny je nejtradičnější. Zahradníci buď připravují semena (několik dní namočí v plátěném sáčku) nebo ne. Častěji není ani potřeba připravovat: z dózy (nebo jejich sklizené) se v drážkách nalévají semena, mírně stlačují, naplní se uvolněnou drenážní vrstvou (písek, rašelina s pískem). To je věřil, že pro dobrou sklizeň, a to i se špatným (neznámé) klíčení, je třeba zasadit v pěti liniích, takže řady dvacet centimetrů.

Příprava půdy

Mrkev potřebuje dobrou úrodnou půdu a její vrstva by měla být vyšší než velikost mrkve (nejlépe ne méně než půl metru).

Čerstvý hnůj pod mrkví nemůže být vyroben.

Nejlepší předchůdci: fazole, cibule, okurky.

Od podzimu můžete vykopat lůžko a připravit ji na pěstování mrkve na jaře. Metody ekologického zemědělství umožňují nekopírovat půdu, ale omezit se na zpracování plochého řezačky. Můžete nechat postel ošetřenou, pokud je katastrofální nedostatek času.

Na jaře je třeba připravit postel: je lepší pracovat půdu v ​​dostatečné hloubce pomocí stejné ploché řezačky Fokin a vybírat plevele, a to zejména celoroční. Lopata odřízne kořeny plevele, čímž se zvyšuje jejich počet. Přidání humusu před zpracováním dává pozitivní výsledky.

Formované lůžko by mělo stát alespoň jeden den, takže půda je mírně zhutněna.

Jak zasít mrkev?

Na povrchu lůžek označte příčné drážky a položte je na 20-25 cm.

Někteří zahradníci raději zasíjí mrkev na úzkých (50 cm) dlouhých hřebenech, které mají drážky ne napříč, ale spolu.

Na dně drážky můžete nalít lehkou vrstvu písku - to usnadní přezkoumání rozložených semen.

Je-li to nutné, může být vyloučeno, pokud je půda suchá.

Semena granulované mrkve by měla být opatrně rozložena po 1-2 cm, posypaná vrstvou řek písku nebo směs rašeliny a písku.

Semena na pásku, která leží v drážkách, je třeba opatrně a okamžitě zajistěte konce pásky. V opačném případě může vítr je posunout, potom se semena vyrazí. V brázdě musíte položit několik pásů najednou (nejlépe tři) na 1 cm. Posypeme zeminou (rašelinou a pískem), kůlně.

Obyčejná semena se nalijí do drážky, jemně stlačují, naplní se uvolněnou drenážní vrstvou (písek, rašelina s pískem).

Zakryjte nebo nekryjte plodiny z mrkve?

Je-li zvoleno časné období výsevu mrkve na jaře, jsou obvykle pokryty lůžka. K pokrytí potřebujete dvě vrstvy: lutrasil (spunbond) a na vrcholu filmu. Netkaný materiál chrání plodiny před skleníkovým efektem a přehřátím a film - od hypotermie.

Úkryt musí být zvednut z půdy: pevné uložení nedovolí, aby výhonky rostly do požadované výšky. Můžete to udělat takto: na okrajích postele položte tyče nebo úzké desky, položte na ně úkryt a zastrčte okraje pod nimi. K tomu, aby úkryt nebyl odvzdušněný, musíte hrany rozdrtit něčím těžkým (cihly).

Není žádoucí, aby se před klíčením zvýšily přístřeší: pokud je počasí během dne suché a horké, plodiny mohou vyschnout a přebytečné zalévání změní strukturu půdy.

V případě pozdního setí, kdy neexistuje žádná hrozba lehkých mrazů a chladných štěpků, je lepší položit vrstvu mulče na drážky (jehly, sláma). To je nezbytné, aby při vyplachování samotných semen nebyly vypláchnuty.

Kdy bychom měli očekávat vznik sazenic?

Klíčky z mrkví se zdají být nepřátelské, první může vystoupit za 10 dní, objem za 14-16 dní. Rostlina má dlouhou vegetační dobu (ranní mrkev - 90 dnů, střední zrání - 110, středně pozdní - 130, pozdní zrání - 150), plevele a škůdci bez vhodného ošetření může výrazně snížit výnos.

Výsevní mrkev na jaře zahrnuje třístupňovou kontrolu plevelů (plenění) a dvojnásobné ztenčení. První stupeň je okamžitě po identifikaci rostlin, to znamená, když je lze odlišit od plevele. Plevele jsou velmi pečlivě odstraněny, dbát na to, aby nedošlo k poškození mrkve. Podruhé - měsíc a půl po výsadbě, pak kořeny jsou ředěny poprvé. Při ztenčení se snažte rostliny udržovat alespoň 1 cm od sebe. Při setí s páskami a granulemi může být první ztenčení vynecháno.

Druhé ztenčení v kombinaci s třetím plevelem by mělo být provedeno dva nebo dva a půl měsíce po výsadbě, potom rostliny zůstanou ve vzdálenosti 3 až 4 cm.

Při plenění a ztenčení nesmíme zapomínat na rostliny s rašelinkou a "prachem" s popelnatým dřevem.

Těsnicí přistání

Zkušení zahradníci, kteří vědí, že mrkev brzy nezrychlí, rostou v řadách mezi rostlinami s krátkou vegetační sezónou. Nejčastěji vysazená cibule na peří. V době růstu mrkve nebude na zahradě žádná cibule. Tato čtvrť je velmi užitečná pro mrkev: mrkvová moucha (nejnebezpečnější škůdce mrkve) nesnáší vůni cibule.

Pěstování česneku ze semen (první rok) na hlavě bude dobré pečeť. Cibulová muška se mu ani nelíbí.