zahradnictví

Kdy je třeba replikovat lila? Tipy pro správnou replantování rostlin

Anonim

Lilac je oblíbenou rostlinou mnoha zahradníků. Nenáročná, krásně zvyklá, každé jaro příjemné svěží květenství s jemnou vůní. Při péči o toto obyvatele místa se však někdy objevuje otázka: "Kdy je lepší replikovat lila?" Budeme odpovídat společně v tomto materiálu.

Kdy potřebuji transplantaci lila?

První květenství na lilach se objevuje už po dvou letech a po 5-6 letech se změní na bujný keř nebo štíhlý strom - v závislosti na tom, jak jste se rozhodli utvářet vzhled rostliny. Ale to závisí nejen na jarní prořezávání, ale také na odrůdě a správné péči.

Přestože je šeřík dostatečně nenáročný, musí dodržovat pravidla výsadby, krmení, ošetření škůdců, prevenci nemocí a transplantací. Kdy je třeba replikovat lila? Je lepší to udělat o dva roky později po výsadbě semenáčků na místě. Důvodem je následující: transplantace do nového, prostornějšího místa přispívá k aktivnímu rozvoji rostliny - objevují se nové větve, váží se a stávají se bohatšími než květenství.

Přestože je transplantace lilku povinným postupem, mnoho zahradníků ji ignoruje a věří, že to nejen přinese novou sílu do rostliny, ale také bude škodit již dospělému keři. To je zásadně špatné.

Proč potřebuji transplantaci?

V prvních letech růstu a vývoje, kořeny rostliny aktivně absorbují všechny živiny z půdy. Dokonce i když používáte hnojiva pravidelně a ve správných množstvích a krmíte lilaci jinými způsoby, půda stále nebude mít zásobu živin potřebných pro luxusní pistille.

Pokud pěstujete lila pro léčebné účely, je otázka: "Kdy přesídlat lila?" což je ještě důležitější pro vás, jelikož absorbování potřebných prvků z vyčerpaného substrátu nemá rostlina vysokou úroveň užitečných vlastností.

Pokud jde o otázku divokých a odrůdových odrůd, nejvíce doporučujeme jejich transplantaci.

Kdy nahradit lila: na jaře nebo na podzim?

Tradičně jsou křoviny transplantovány na jaře nebo na podzim. Nejlepší čas na transplantaci lila, podle mnoha zahradníků, je konec léta, poslední srpnové dny. Pokud by léto bylo velmi horké, koncem září bude nejlepší volbou pro transplantaci. Mimochodem, toto období je také příznivé pro výsadbu sazenic. Opět připomínáme, že by se měla vysadit pouze dospělá rostlina - dva nebo dokonce tři roky.

Volba tohoto období je dána skutečností, že lila je "časný" keř, který rychle ztrácí, než většina ostatních. Proto je v srpnu již v klidu a bude také schopen uvést kořen na nové místo před nástupem mrazu při výběru takového času transplantace. S pozdější podzimní transplantací existuje riziko, že závod nebude mít čas "se usadit" před chladným počasím.

Pokud jste zasadili rostlinu pouze na jaře, je pravděpodobné, že by ji na podzim téhož roku přestrojila. V případě, že z nějakého důvodu stále potřebujete změnit místo růstu keře, doporučujeme čekat na příští jaro. Poté, nutně po rozkvětu, je nejlepší čas na transplantaci mladých šeříků.

Určit, kdy je mladý křovin připraven k transplantaci, je jednoduchý: posuzovat lignifikací - když celý kmen, od samého dna k hornímu pupenku, získal hnědou barvu - je čas přijít.

Příprava na transplantaci

Po vyšetření, kdy mohou být lilky transplantovány, pokračujte k přípravě procesu:

 • Pokud jste již rozhodli, že budete transplantaci na podzim, začněte připravovat keř na to na jaře: vykopněte příkop a nakrájejte dlouhé kořeny podél jeho hranic. Délka kořenového systému by neměla být delší než 30 cm. Pit plnit živin hnojivo. Výkop bude dalším omezením označení velikosti hrotu země, s níž vykopáte šeříky.
 • Sedněte si: je nutný úrodný substrát, mírná půdní vlhkost. Lilac nemá rád nížiny, mokřady.
 • Nyní připravte jamku. Je-li půda plodná, pak je vykopaná mělká - asi 50x50 cm (výška a šířka). Je-li půda jemnozrnná a těžká, pak vhodná hloubka jámy není menší než jeden metr a její dno má být vypuštěno. Pouze v tomto případě bude zařízení schopno extrahovat živiny ze substrátu ve správných množstvích.
 • Nezapomeňte hnojit jámu a nechat čas na pád půdy před transplantací.

Transplantace rostlin

A teď se vydáme na to, jak transplantovat lila na podzim nebo na jaře:

 • Před procesem pečlivě zkontrolujte pouzdro - nezapomeňte odstranit všechny suché nebo poškozené větve.
 • Délka křoví, pokud se silně rozrostla, bude užitečná ke zkrácení.
 • Kdy je třeba replikovat lila? Nejlepší volba - pozdě odpoledne. V tichém zataženém dni můžete zvolit jinou denní dobu.
 • Ujistěte se, že při vykopávání keřů na kořeny zůstane kus "nativní" půdy - to vám pomůže rychleji aklimatizovat na nové místo. Proč se během přepravy silně neotáčí.
 • Kořeny se musí volně vejít do jámy. Mělo by být také možné je práškovat na úrodnou půdu.
 • Nezapomeňte nalévat 1-2 litry popelu do jámy těsně před výsadbou.
 • Na závěr vodu rostlinu hojně kolem kufru. No, pokud také zemřete pískem jehly nebo listy. Přibližná tloušťka vrstvy - 3-5 cm.

Po transplantaci

Vyřešili jsme, kdy je třeba replantovat lila, ale co dělat po tom? Zařízení pro zvláštní péči nevyžaduje:

 • Povolte půdu kolem kořenů pravidelně.
 • Nezapomeňte na včasné zavlažování.
 • Zabraňte výskytu houbových onemocnění.

Při správné transplantaci na jaře příštího roku, bude lila také těšit svěží, voňavé pupeny.

Jak jste viděli, transplantace lila je jednoduchý postup. Nejdůležitější je správné určení doby jejího držení, přípravu rostliny i půdy.