zahradnictví

Peschanka: popis, výsadba a péče v otevřeném terénu

Anonim

Letní obyvatelé, kteří dělají své postele, používají různé kultury. Mezi nimi horský gerbil si zaslouží pozornost, která se používá k návrhu hranic a kamenitých zahrad. Skromná rostlina umožňuje zachovat celistvost kompozice a nakreslit hladký přechod mezi špatně kombinovanými kulturami.

Popis kultury

Vysokohorský pískovec nebo aréna je travnatá rostlina z rodiny hřebíček. Mezi různými formami kultury existují jednoroční, celoroční a dvouleté exempláře. Gerbilova výška se pohybuje od 3 do 30 centimetrů. Listy rostliny jsou oválné a mohou dosahovat délky 2, 5 až 1, 5 cm. Kultura má zájem o zahradníky s květinami od konce dubna do června. Malé květiny mohou být namalovány světle fialovými nebo světle růžovými tóny. Rostliny jsou potěšeny bohatým kvetením, po kterém se vytvářejí malé krabice se semeny.

Odrůdy kultury

Říká se, že rodu horského gerbilu zahrnuje více než 220 druhů. Většina z nich roste na severu av oblastech s mírným podnebím. Kultura je běžná na severní polokouli, ale některé druhy se nacházejí v horských oblastech a dokonce i v tropických oblastech.

Ne všechny odrůdy mají zájem o okrasné květinářství, protože mnoho z nich má příliš malé a nenápadné květy.

Mezi celou řadou typů kultury existují formy s nízkým růstem a ty, které jsou vyšší. Navíc některé druhy mají více prominentní a velké květy. Neméně zajímavé jsou rostliny se zajímavým tvarem listů.

Gerbil hora Montana - nejznámější a nejvíce obyčejný druh. Rostliny lze snadno najít v prodeji. Výška kultury dosahuje 15 cm a velikost květin je 2, 5 cm (u dané rostliny je to velká velikost). Je pozoruhodné, že tento druh odolává teplotám až -35 stupňů. Ve volné přírodě kultura roste v Portugalsku, Francii a Španělsku.

Jedna z nejlepších dekorativních odrůd horského gerbilu - "Blizzard" a "lavina".

Velkokvěté formy kultury jsou velmi podobné hory, ale mají větší květy.

Tymian gerbil je obyčejný v Severní Americe, Střední Asii a Evropě. Rostliny obvykle rostou na polích, lesech a loukách. Jsou zastoupeny ročními a víceletými formami.

Bokotsvetnaya gerbil je relativně vysoký druh, výška rostlin dosahuje 40 cm. Mezi další formy kultury stojí za to také zdůraznit: Baleárské, tetraedrické, okrouhlé a jiné.

Baleárská aréna se týká podměrečných druhů. Rostlina dosahuje výšky pouhých 5 cm a šířka křovin je 45 cm. Tento druh je vysoce odolný proti mrazu, protože křoví tolerují mrazy až na -35 stupňů. Evergreen kultura má malé bílé květy, které kvete pozdní podzim. Životnost rostliny dosahuje pěti let. Jeho domovinou jsou Baleárské ostrovy a Korsika.

The tetrahedral arenaria je ze Španělsky Pyrenejí. V přírodě roste vysoko v horách. Rostlina má velmi neobvyklý vzhled, vzhledem k tvaru a umístění listů. Kultura odkazuje na poddimenzované formy, protože nepřesahuje čtyři centimetry na výšku. Arenaria kvete v květnu a červnu. Tento typ je zajímavý pro zahrádkáře, protože si zachovává svůj dekorativní efekt i po kvetení. Venku se zdá, že země nebo kameny jsou pokryté krásným mechem. Ale ve skutečnosti - to je koberec jejich čtyřstranného arnária.

Použijte pro zdobení pozemků

Alpský horský písek se obvykle používá k vyzdobení vysokohorských kopců. Zasazené rostliny mezi kameny. Mimo skalní zahradní kultuře je nejlépe vysázeno v dobře osvětlených oblastech. V penumbra mohou růst keře, ale s nedostatkem osvětlení se snižuje doba květu. Pro gerbil byste měli vybrat místa s písečnou a dobře odvodněnou půdou.

Kultura nemá ráda stagnující vlhkost. Vypadá skvěle nejen ve skalních zahradách, ale také mezi dlaždicemi na kolejích. Zvláštnost rostliny je dobrá tolerance pošlapování. Pískovec je mrazuvzdorná kultura, ale v zimě může zmrznout kvůli přebytku vlhkosti.

Jaký druh rostliny má gerbil dobře?

Rostoucí horský gerbil je populární, protože kultura tlustě pokrývá půdu, což umožňuje skrýt nevzhledné oblasti. Rostliny jsou téměř nemožné pohnout, takže je možné je vysázet kdekoli, včetně blízkých cest. Gerbili zasazeni do skalky, skalních zahrad, v blízkosti obrubníků, tras, na svazích. S vysokými kulturami se gerbil zakládá na ostrůvcích. Malé rostliny vypadají dobře v hrncích.

Zkušení pěstitelé květin doporučují kombinovat arenii s lithophytem, ​​alpským lněným semínkem, hořcem, kamenem, zivuchkou, armerií, jalovcem, periwinkle, zvonky.

Podmínky pěstování

Pískovec (foto je uveden v článku) se cítí dobře v podmínkách blízkých přírodnímu. Rostliny dávají přednost slunečným místům. Nicméně, ne všechny druhy milují jižní stranu. Některé rostou dobře v částečném stínu. Kultura nevyžaduje zvláštní požadavky na půdu. Ale měli byste se postarat o dobré odvodnění půdy. Rostliny rostou dobře na alkalických půdách, ale mohou také růst na kyselých půdách.

Gerbil miluje kompostové hnojivo. Polévání v horkých počasích musí být několikrát týdně, aby nedošlo k usazování kořenů. Kultura je odolná vůči chorobám a škůdcům. Po ukončení období květu je nutné odstranit vyschlé květenství. Pokud je to nutné, na jaře mohou být odříznuty větve rostliny, které dávají plantáží požadovaný tvar. Zasazování hory Gerbil a péče o ni, podle zahradníků, není těžké. Proto se kultura nazývá nenáročná.

Pěstování ze semen

Nejčastěji se gerbil vyrábí ze semen. Oni jsou zasety od ledna do června. Hloubka osiva osiva nesmí přesáhnout 0, 5 cm. Pokud je teplota vzduchu 20 stupňů, semínka klíčí za měsíc a půl. V případě, že se plodiny během šesti týdnů neplodí, musí být hrnce zabaleny s polyethylenem a umístěny po dobu 1, 5 měsíce na chladném místě, kde teplota vzduchu nepřesahuje 3-5 stupňů.

Po dokončení stratifikačního období mohou být hrnce vráceny do klíčení na parapet.

Můžete také použít jiný způsob setí. Semena se vysazují od listopadu do ledna a udržují se na pokojové teplotě několik týdnů. Poté, co jsou hrnce vyvezeny na odlehlé místo na zahradě, až do příchodu jara. S počátkem března jsou kontejnery převedeny do domu nebo do skleníku pro klíčení. Fotografuje pouze jedenkrát a poté po 20 dnech rostou na připraveném místě. Doba vysazování horského gerbilu plně závisí na době setí semen. Sazenice se vysazují ve vzdálenosti 30 centimetrů od sebe. Mladé rostliny potřebují časté plenění. Jinak se gerbil může utopit plevele. Rostliny kvetou až ve druhém roce.

Vegetativní způsoby chovu horských gerbilů

Arenaria Blizzard, stejně jako ostatní druhy, může být množena nejen semeny, ale také vegetativně. Mladé rostliny můžete získat rozdělením keřů a řízků. Poslední metoda je zřídka používána, protože klíčky jsou velmi tenké. Jsou řezány a umístěny v kontejneru s vodou a čekají na kořeny. A až poté mohou být řízky zasazeny do země. Nejčastěji se horský gerbil šíří rozdělením keřů. Metoda je velmi jednoduchá. Nemůže se však používat během období kvetení plodiny.

Pokud se rozhodnete propagovat rostlinu, je nejlepší ji udělat na konci léta nebo na začátku jara. Stávající kácení s lopatou, předem zalévanou plochou. Pak je úhledně rozdělen na části, z nichž každý je vysazen odděleně. Mladé rostliny poprvé po výsadbě potřebují důkladnější péči a pravidelné zalévání.

Zavlažování

Zavlažování je důležitou součástí péče. Je nutné navlhčit výsadby několikrát týdně. Nedoporučuje se sušení kořenů. A současně může nadměrné množství vlhkosti vést k hnilobě kořenového systému. Pokud je kultura pěstována jako domácí rostlina, pak je nutné v zimě snížit počet zalévání na minimum. Někdy je možné stříkat horský gerbil.

Škůdci a nemoci

Pěstitelé květů si povšimnou, že horský gerbil je nenáročná plodina, která je odolná vůči škůdcům a nemocem. Přesto rostliny jsou náchylné k následujícím chorobám:

  1. Rust Výskyt onemocnění naznačuje červené rány na listí. K boji proti korozi se používá koloidní síra nebo bordeauxská kapalina.
  2. Černá noha. Vzhled houbového onemocnění naznačuje tmavou patinu na dně rostliny. Jako preventivní opatření zahradníci doporučují ošetření půdy roztokem manganistanu draselného před výsadbou. Nejčastěji se vyskytují houbové léze způsobené nevhodnou péčí (nadměrné zavlažování nebo sucho).
  3. Roztoč je nejnebezpečnějším škodcem pro gerbil. Bílé skvrny a nejjemnější pavučiny svědčí o jejím vzhledu.

Namísto následného slova

Horský gerbil je velmi populární kultura, kterou krajináři aktivně používají při navrhování lokalit. Nenáročná kultura s malými květy může přeměnit i ty nejnepozernější oblasti květinové zahrady. Pokud nejste obeznámeni s arnáriem, pokuste se ho zasadit do zahrady a užít si všech výhod neobvyklé rostliny.