konstrukce

Ohřev základů venku: funkce, typy a doporučení

Anonim

Nadace je jednou z hlavních částí budovy. Je to obrovské zatížení. To je ovlivněno negativními faktory pro typ podzemní vody, mrazu, hnojení půdy a změny vlhkosti. Aby se snížil vnější dopad na tuto část budovy, je nutné ji ohřát. Každý majitel domu provádí tyto práce s ohledem na finanční prostředky, které očekává.

Doporučení ohledně výběru materiálu

Ohřívání základů domu venku může být provedeno jedním z mnoha moderních materiálů, mezi nimi by mělo být zdůrazněno:

  • písek;
  • expandovaná hlína;
  • pěnový plast;
  • penoplex;
  • polyuretanová pěna.

Pokud jde o písek, používá se ve fázi výstavby domu. Tato metoda je jednou z nejlevnějších, ale její účinnost není tak vysoká. To je způsobeno skutečností, že písek nemá zvláštní schopnost zadržovat teplo. Rozptýlená hlína nehromadí vlhkost.

Technologie tepelné izolace pomocí dvou směrů. Roztažená hlína může být nalita do střední části bednění i v montážní fázi. Tato metoda zjednodušuje nalévání, zvyšuje tepelně izolační vlastnosti konstrukce a snižuje spotřebu betonu, ale činí z něj křehčí. Roztažená hlína může být použita jiným způsobem: zaspívá se uvnitř základny pásu, čímž se sníží tepelná ztráta základem, stejně jako suterén a podlaha domu.

Vlastnosti použití pěny

Ohřev suterénu domu venku může být proveden polystyrenem. Také se nazývá pěna z polystyrenu a je samozhášivý materiál. Jedná se o list koulí, uvnitř kterého je vzduch. Uložená vrstva poskytuje tepelně izolační vlastnosti a je naprosto nehygroskopická. Pěnoplast je cenově dostupný a snadno se instaluje. Ohřev základů vlastními rukama na vnější straně penoplexu vyžaduje použití složitějších technologií. Tento materiál neobsahuje nedostatky pěny, je hustší a je schopen odolat většímu mechanickému namáhání. Jeho pevnost v tlaku je poměrně vysoká.

Aplikace Penlex

Penoplex neudržuje spalování a doba jeho rozpadu v půdě dosahuje 100 let. Listy mají hroty a drážky, které zjednodušují instalaci a eliminují přítomnost švů. Mezi nedostatky by mělo být zdůrazněno, že penoplex je dražší než pěna. Nejdražším, ale nejúčinnějším způsobem izolace je použití polyuretanové pěny.

Technologie je jednoduchá. Izolace je postřikovaný materiál, který je aplikován na stěnu. Jeho použití umožňuje vyloučit mnoho stupňů, například přípravu ve formě vyrovnání základny a těsnění švů. Při použití tohoto tepelného izolátoru lze provádět nejen izolaci, ale také hydroizolaci.

Použití polystyrenu

Ohřev základů z polystyrenové pěny je dnes nejoblíbenější. Nejprve musíte připravit místo. Základ pro to je vykopán, minimální hloubka výkopu musí být rovna hloubce suterénu. V ideálním případě byste měli zcela otevřít základnu. Šířka příkopu by měla sestávat z tloušťky izolace a prostoru potřebného pro pohodlnou práci.

Vlastnosti práce

Dno příkopu je pokryto z expandované hlíny. Místo toho můžete položit polštář s pískem a štěrkem. Pokud je tato metoda pro vás příliš drahá, můžete se omezit na vyplnění prostoru pod izolací. Ohřev základů z vnější strany polystyrenovou pěnou zajišťuje přípravu základů. Otevřený podklad musí vyschnout. Proto je zapojení do takové práce lépe v teplé sezóně. Manipulace trvá asi týden. V chladné sezóně se pracovní doba prodlužuje na dva týdny. Termín bude záviset na vlhkosti nadace a počasí.

Suchý povrch se někdy musí dále zpracovávat. Velké trhliny jsou vyplněny maltou a malé trhliny jsou naplněny pěnou. Pokud je konstrukce vážně deformována, musí být vyrovnána. To snižuje spotřebu materiálu a eliminuje vzhled vzduchových mezer.

Povrchová úprava, hydroizolace a montáž expandovaného polystyrenu

Ohřívání základů domu zvnějšku pomocí expandovaného polystyrenu v dalším kroku zahrnuje aplikaci primeru. Ignorovat toto doporučení nestojí za to. Kompozice je schopna chránit povrch před vlhkostí a poškozením. Navíc směs zvyšuje adhezi, což přispívá k lepší adhezi adheziva k povrchu.

Je možné vodotěsnost konstrukce pomocí povrchových materiálů, jako je geotextil nebo asfalt. Vhodná tmelová nebo omítková izolace na bázi polymerů nebo cementových malt. Když je základna izolována ven s vlastními rukama, můžete v dalším kroku provést montáž polystyrenové pěny. Při tomto způsobu se pro popisovaný ohřívač používá lepicí roztok nebo speciální pěna.

O spojovacích materiálech a dokončení

Dodatečná fixace s deštníky není vyžadována, pokud je základna skrytá v zemi. Je-li to nutné, tepelnou izolaci podzemního podlaží, je tato podmínka povinná. K ochraně izolace před negativními faktory podle druhu ultrafialového záření a dalších věcí je pokryta finálním materiálem. Můžete použít střešní materiál nebo plastový obal, který je pak naplněn půdou.

Vlastnosti tepelné izolace různých typů základů

Bázové pásky jsou obvykle tepelně izolovány z expandované hlíny, která je nalita do jámy. Když mluvíme o sloupcovou konstrukci, která je nejspolehlivější a používá se i pro nízkoproudé konstrukce, v tomto případě se metoda pro vyplnění dutin mezi nosníky používá pro tepelnou izolaci. Chcete-li to udělat, uspořádané zabirki, které jsou kovové nebo dřevěné konstrukce spojující podpěry.

Rozptýlená hlína se nalije do centrální části buněk, což působí jako vynikající izolace. Venky jsou drážky vodotěsné a lepené polystyrénovou pěnou. Někdy se na základnu aplikuje polyuretanová pěna. Izolace je pokryta fólií a pokryta půdou, ale můžete použít povlak z dokončovacího materiálu.

Ohřev vnějšího pilíře se nutně provádí, pokud byla konstrukce provedena na nestabilní půdě. Tepelná izolace bude v ochraně grilu, což sníží tepelné ztráty. Pro tento účel můžete použít jakýkoliv izolační materiál. Práce musí být komplexní, poskytují vodotěsné grily a kovové podpěry. Pak je postavena podsklepená skříň a v ní je instalována izolace.

Dekorativní panely jsou upevněny na základně. Jeho vnitřní strana je dodatečně izolována půdou nebo expandovanou hlinkou. Zahřívání podchodu podzemního podlaží v tomto případě může zahrnovat konstrukci cihlové zdi. Za tímto účelem je výkop předem vyhlouben a zalitý mělký vyztužený vyztužený podklad. Bude provádět další zvlhčovací základnu.

Jakmile je roztok suchý, můžete začít rozložit světlou stěnu v polovině cihel. Dále jsou instalovány kovové vodítka pro upevnění dekorativních panelů. Poté visí podšívku na typ vlnité nebo vlečky. Panely jsou upevněny speciálním lepidlem nebo mechanickými spojovacími prvky. Konkrétní volba bude záviset na finálním materiálu. V rohách budete muset instalovat uzavírací spáry a kapání.

Penoplex izolační metody

Ohřev nadace mimo penoplex lze provést jedním z několika způsobů, mezi nimi:

  • vertikální;
  • horizontální;
  • způsob vytváření slepé oblasti.

První technologie také zachycuje základnu. Spočívá v montáži desek na připravený povrch pomocí lepidla na polymeru nebo na bázi cementu. V suterénu se provádí dodatečné zpevnění plechů se speciálními hmoždinkami.

Horizontální izolace je vhodná pro plytké pásky. Tato metoda chrání strukturu před mrazem a účinky mrazuvzdorných sil. Desky se nacházejí pod základnou základny. Ohřev podsklepeného podchodu zvenku lze provést vytvořením slepé plochy. Tato metoda je nezbytná, když musí být budova chráněna před deformačními silami mrazu. To platí zejména pro ty oblasti, kde jsou v zimě silně vystaveny otokům. Desky v tomto případě jsou uloženy na polštáři a nahoře je betonový prostor.

Tepelná izolace základny dřevěného domu

Pro tepelnou izolaci suterénu dřevěného domu je možné použít expandovanou hlínu. Tato metoda je jednou z nejběžnějších. Je vhodný pro podzemní části budovy a prostor pod podlahou. Spodní částí je vytvoření polštáře, které dokonale pohlcuje a odstraňuje vlhkost ze struktury a vytváří vzduchový prostor v blízkosti povrchu. Vzduch působí jako tepelný izolátor, takže při použití hliníku je pravděpodobnost zmrazení snížena. Vrstva hraje roli hydroizolace.

Bude to nejsnadněji provést izolaci ze základen dřevěného domu zvenku K tomu je základna vykopaná do hloubky a vyčištěna zbytky půdy. V případě potřeby je materiál opravován, v něm jsou fixovány trhliny, povrch je vyrovnán v místech ničení. Další ochrana proti vlhkosti může být zajištěna hydroizolací v procesu vkládání nebo povlékání.

Izolace podkladu zvenku v dalším stupni zahrnuje plnění expandované hlíny do výsledného výkopu. Je nutno dosáhnout úrovně terénu, nahoře je položena betonová roleta, která chrání jílové hlíny před stísněním a vlhkostí. Podlahy musí být izolovány deskovými materiály nebo pokryty omítkou.

Ohřev základů zvenčí lze provádět pomocí polystyrenu. Je však nutné ji oddělit od dřevěné konstrukce vrstvou nehořlavé izolace podle typu čedičové vlny. Stačí, aby byla šířka 20 cm. Vrstva je umístěna v horní části základny. Po upevnění izolace a vytvrzení lepidla jsou desky dodatečně upevněny speciálními hmoždinkami. Pro ně vrtá díry do betonu. Pak se upínací hmoždinka ucpává, dokud se víčko nedotkne izolace.

Ohřev základů zvenčí lze provádět pomocí polyuretanové pěny. Tato technologie je poměrně nová. Práce jsou poměrně drahé, kvůli potřebě použití speciální instalace. Odborníci by měli být vyzváni, aby aplikovali materiál, základna nemusí být připravena, stačí ji očistit od prachu a opravit poškozené oblasti.

Na závěr

Až 20% tepelných ztrát v budově spadá do základů. Docela často, majitelé domů neprovádějí izolační práce, vzhledem k tomu, že toto opatření způsobuje plýtvání penězi. Odborníci však nedoporučují, aby to zanedbali. Mnoho majitelů domů se uchýlí k izolaci nadace venku pouze tehdy, když se v domě objeví vlhkost, na stěnách suterénu působí kondenzace a v obývacích místnostech se podlahy zchladí.