konstrukce

Kovové dlaždice nebo měkká střecha: co je lepší? Typy, klasifikace, kvalita, trvanlivost, podobnost a rozdíl, výhody a nevýhody použití

Anonim

Mezi materiály pro uspořádání střechy existuje mnoho možností, které mají téměř stejné vlastnosti. Pokud například vezmete kovové dlaždice a bitumenové střechy, obě možnosti jsou poměrně spolehlivé, odolné a mají atraktivní vzhled. Kromě toho jsou náklady na materiály také téměř stejné. To vše může vést vývojářům k neúspěchu, když se setkají s volbou - kovovou nebo měkkou střechou. K řešení tohoto problému je však nutné porovnat a analyzovat vlastnosti obou typů střešních materiálů a vyvodit závěry.

Návrhové prvky

Prvním krokem je zvážit konstrukční vlastnosti obou materiálů. Faktem je, že ve struktuře je zásadní rozdíl. To, co mají společné, je, že každý typ povlaku napodobuje přirozené dlaždice.

Kovové dlaždice

Takže je to vícevrstvý střešní materiál. Tento výrobek je vyroben z válcované oceli. Tloušťka oceli se může pohybovat od 0, 4 do 0, 7 mm. Doporučuje se, aby při výrobě byla použita střešní ocel o tloušťce nejméně 0, 5 mm - s menší tloušťkou může být výrobek deformován pod zatížením. Trvanlivost tenčího plechu je také snížena.

Pro válcování oceli byla dostatečně chráněna proti korozi, kov je na obou stranách pokryt vrstvou zinku. Čím silnější je tato ochranná vrstva, tím delší bude dlažba. Také ocel je pokryta pasivující vrstvou - jedná se o oxidový film, který zabraňuje aktivnímu hrdzavění.

Dekorativní ochranná vrstva je aplikována na obou stranách materiálu. Se zadní částí výrobku je malováno speciálními barvami. Přední strana je pokryta různými polymery - to může být polyester, plastisol, pural. Budoucí trvanlivost střešního krytu a odolnost proti vyblednutí pod vlivem přímého slunečního záření, stejně jako odolnost vůči různým druhům mechanického poškození závisí na technických vlastnostech a tloušťce vrstvy polymeru.

Hotové ocelové svitky jsou profilovány na zařízení a pak rozřezány na listy podle velikosti. Vzhled střechy bude záviset na typu profilu. Ale obecně se imitace hliněných dlaždic získává na vysoké úrovni.

Abychom pochopili, co je lepší - kovové dlaždice nebo měkké střešní krytiny, je nyní nutné podrobně zvážit bitumenovou dlažbu.

Vlastnosti měkké střešní krytiny nebo šindele

Ten je flexibilnější ve srovnání s kovovým produktem. Základem měkké střechy je sklolaminát nebo jiné podobné materiály. Suroviny pro výrobu šindelů by měly být odolné vůči mezery, stejně jako odolné vůči hnilobným procesům.

Na tuto základnu se na každé straně aplikuje modifikovaný bitumen. Jedná se o speciální přísady z polymerních materiálů. Díky těmto přísadám je měkká střecha schopna udržovat pružnost při nízkých teplotách vzduchu. Díky tomu střešní krytina nebude prasknout ani ve velmi chladném klimatu.

Spodní vrstva měkkých střešních materiálů je pokryta lepidly. Adhezní vrstva je pokryta ochrannou fólií. Před instalací je tento film odstraněn. Na vnější straně je měkká střecha nebo šindle pokryta dekorativní ochrannou vrstvou - jedná se o směs nerostných třísek s pigmenty a polymerními pryskyřicemi. Tento povlak je nezbytný pro ochranu bitumenové vrstvy před poškozujícími účinky ultrafialového záření. Také výrazně zvyšuje odolnost proti mechanickému namáhání.

Střešní krytina je vyráběna ve formě šindelů různých konfigurací. Kvůli tvarovaným okvětní lístkům a speciální barvě dokončené střechy měkkých materiálů může vypadat originální a atraktivní. Ale pro ty, kteří si vybírají - kovové nebo měkké zastřešení, musíte si uvědomit, že šindle mají vizuální rozdíly od klasických dlaždic.

Hmotnost a rozměry materiálu

Tyto parametry určují pohodlí v procesu instalace, schopnost provádět práci s vlastními rukama. Navíc zatížení působící na základ a stěny v domě závisí na hmotnosti. Někdy to může být kritické.

Kovová dlažba je vyrobena ve formě profilových plechů. Šířka takového listu může být v rozmezí od 1, 12 do 1, 19 m. Délka listu je od 0, 5 do 7, 5 m. Uložení malých listů lze provádět vlastními rukama. Ale v tomto případě povlak ukáže hmotu kloubů - to zhoršuje nejen vzhled střechy, ale také provozní parametry. Standardní délka jednoho listu je asi 4, 5 m. Pro instalaci takového materiálu budete muset přilákat pomocníky. Plechy velkých rozměrů jsou vyráběny hlavně pro individuální objednávku.

Měkká střecha je součástí šindele. Formát je relativně malý - 100-337 mm. Instalace je snadná pro jednu osobu. Pokud si vyberete, která střecha je lepší - měkká nebo kovová na základě instalace, pak měkký je určitě snadnější a pohodlnější instalace.

Věnujte také pozornost rozdílu v hmotnosti. Jedna šindelová měkká střecha je méně hmotná než plech. Současně je celková hmotnost šindelů asi 8-12 kilogramů na metr čtvereční, zatímco jeden čtvereční metr kovových obkladů váží pouhých 5 kilogramů nebo o něco více. Co je lepší - kovová nebo měkká střecha? Z těchto důvodů je výběr zřejmý.

Specifika aplikací

Volba mezi ohebnými nebo kovovými dlaždicemi má smysl pouze tehdy, pokud je střecha ustálena na šikmé střeše s úhlem sklonu 12 až 14 stupňů.

Díky své větší pružnosti jsou asfaltové materiály vhodné pro montáž na složité střechy s kuželovými, polokulovitými a dokonce i zlomenými povrchy. Šindele jsou malé velikosti, technologie upevnění je jednodušší - to vše pomáhá šetřit materiál. Pokud porovnáme měkkou střechu a kovovou střechu, pak na složitých střechách bude množství odpadu šindele pouze o 4 procenty.

Kovové zastřešení se často zakládá na jednoduchých střechách s nejvíce vyrovnanými svahy. Také tento materiál je vhodný pro více střech. Pokud se pokoušíte aplikovat kovový výrobek na zakřivenou plochu, bude to mít za následek vznik velkého počtu spojů, nutnost dodatečné úpravy proti korozi řezných hran. Také odpad bude vyšší než 30% materiálů. To značně komplikuje proces instalace a zvyšuje náklady na uspořádání.

Jak můžete vidět, výhody měkké střechy nad kovovou dlaždicí pro složité střechy způsobují, že se rozhodnete pro šindele.

Základna

Kovová taška má určitou tuhost. Pro instalaci bude vhodná poměrně vzácná obresetka, která je vyrobena z dřeva nebo prkna. Čím větší je úhel sklonu střešních svahů, tím širší je instalační krok latě. To snižuje sněhové zatížení na povrchu střechy. Pro opláštění pod kovovou dlažbou se 350-400 mm považuje za standardní krok.

Výběr toho, který je lepší - kovová dlažba nebo měkká střecha, je třeba vzít v úvahu, že šindele se hodí pouze na nejvíce vyrovnaný povrch. Zde potřebujete pevnou bednu z převážně plošných materiálů. Přepravka je umístěna na řídkém místě. To je mnohem dražší a obtížnější v procesu instalace, protože je nutné vyloučit významné rozdíly ve výšce u kloubů.

Instalace a její funkce

Také je třeba provést srovnání kovové a měkké střechy z hlediska instalace.

Instalace se skládá z několika etap. První z nich je instalace vrstvy hydroizolace, contrabreshetki a přepravky. Pod kovovou dlažbou bude tento proces vyžadovat podstatně méně času a nákladů na práci ve srovnání s nepřetržitou přepravkou a speciálním obkladovým kobercem pro asfaltové materiály. Pokud existuje otázka, co si vybrat - kovovou nebo měkkou střechou, pak kovová dlažba vyhrává podle intenzity práce.

Dále porovnejte vzestup materiálu s místem instalace. Zde má větší výhodu bitumenová střecha. Hmotnost šindlu je malá, rozměry jsou také malé. Chcete-li zvednout list kovové dlaždice bude potřebovat pomocníky, a někdy speciální nástroje. Při procesu zdvíhání musíte pracovat co nejdůvěrněji, aby nedošlo k poškození ochranné vrstvy na polymerním povlaku.

Dalším aspektem, který pomůže při rozhodování o tom, co je lepší - kovové nebo měkké zastřešení, je rychlost instalace. Instalace kovu může být provedena co nejdříve na jednoduchých střechách. Práce lze provést nezávisle. Chcete-li pracovat se šindlí, musíte mít zkušenosti a speciální dovednosti - demontáž lepených šindelů je poměrně komplikovaná. Chyby v práci mohou vést k tomu, že povlak nemůže zvládnout své funkce. Rychlost instalace šindelů je třikrát pomalejší než uspořádání kovových střech.

Funkčnost

Vzhledem k tomu, která střecha je lepší - měkká nebo kovová, musíte věnovat pozornost určitým bodům. Budeme je brát v úvahu podrobně.

Kovová dlažba se liší ve zvýšeném větru. V oblastech, kde dochází k silnému větru, dochází ke zvýšenému riziku přetržení střechy. Riziko se zvyšuje, pokud došlo k chybám během instalace. Střecha šindele je bezpečnější. Povlak je nalepen na základní bednu, takže tato možnost je lepší v místech s příznivými větry.

Na šrouby se provádí upevnění plechů z kovových dlaždic. Pod nimi je třeba udělat průchody. Každý otvor se může později stát horolezeckou koroze - celistvost ochranného povlaku je přerušena. Na šroubu je podložka. Musí utěsnit otvor - pokud se nezachází dobře, listový materiál se rychle stává nepoužitelným. V oblastech, kde je klima velmi vlhké, převažují silné srážky, volba mezi kovovou dlažbou nebo měkkou střechou by neměla stát. V tomto případě pouze šindele. Umístěním je utěsněný koláč několika vrstev. Je nalepen speciálními tmelem. Taková střecha úspěšně odolává vlhkosti.

Zvuková izolace

Zjistit, která střecha je lepší - kovová dlažba nebo měkká střecha podle těchto parametrů nebude také obtížná. Kovové materiály jsou hlučnější. Kov není tlumí zvuk deště a větru. Také vibrace jsou přenášeny do struktury. Aby se tento nedostatek vyrovnal během instalace, doporučuje se používat speciální izolační podložky pro vibrace. Ještě nutné provést tepelnou izolaci.

Pokud jde o asfaltovou střechu, zde jsou indikátory zvukové izolace vyšší. I když instalace nezohlednila vrstvu zvukových nebo tepelně izolačních materiálů, nebude se slyšet zvuk deště a nárazy větru.

Architektonická expresivita

Také zvážit klady a zápory měkké střechy nebo kovu v tomto aspektu. Výběru obvykle provádí vývojář. Ale pokud je stavba soukromá, je důležité, aby střecha byla kombinována s celkovým designem domu.

Moderní výrobci poskytují velmi široký výběr různých možností pro kovové dlaždice různých profilů a barev. Trh je připraven nabídnout více než 100 různých barev. To vám umožní vybrat nejlepší volbu pro domy jakéhokoliv typu.

Pokud jde o šindele, je zde také možnost - výrobci nabízejí plátky různých tvarů a barev. Vedle monochromatických variant se nabízí velký výběr druhů se složitějším zbarvením v prodeji, kde se okamžitě používá několik odstínů. To přinese výraznější a originální postavení na namontované střeše.

Udržitelnost a životnost

Jedním z klíčových kritérií při výběru střechy z kovové dlaždice nebo měkké střechy je trvanlivost. Je také důležité posoudit úroveň udržovatelnosti. Vnější faktory mohou ovlivnit celistvost podlahy a zničit ji.

Jak se střecha chová ve sněhu?

V zimě, když dojde ke sněhovému lavinu, je lepší, abyste se k domu nedostali - to může být nebezpečné. Tak to bude, když se na střechu položí kovová taška. Má hladký povrch a na něm se může shromažďovat velké množství sněhu. V jednom okamžiku může tento sníh spadnout, aby se žlaby důkladně vrhly. Proto se doporučuje sestavit systémy pro udržení sněhu.

Pokud jde o měkkou střechu, má drsný povrch. Sněh, který se hromadí na střeše, nespadne jako lavina. Proto je možné provádět bez systémů zadržování sněhu.

Kovová dlažba a její zdroj

Podle výrobců životnost kovu závisí na vlastnostech konkrétní možnosti. Trvanlivost je obecně definována po dobu 20 až 50 let. Mělo by se vzít v úvahu tloušťka ocelového plechu, tloušťka ochranné zinkové vrstvy, vlastnosti ochranného povlaku z polymeru.

Na těchto parametrech byste měli při výběru kovové dlaždice věnovat pozornost. Při nákupu je důležité zkontrolovat, zda jsou listy hladké, vnější nátěr byl velmi kvalitní. Nezapomeňte se také seznámit s certifikáty výrobců.

Pokud jsou poškozené prvky podlahy, je možné je nahradit novými. Hlavní věc je přesně odpovídat profilu. Patching je také povolen.

Šindle a jejich trvanlivost

Životnost asfaltových střešních materiálů se pohybuje od 30 do 50 let, což je docela hodně. Přesná doba závisí na druhu bitumenu, na charakteristikách podkladu, na tloušťce ochranného vnějšího povlaku.

Pokud je asfaltová střecha poškozena, stačí nainstalovat náplast stejného materiálu nebo zcela vyměnit šindele. Pokud je práce prováděna pečlivě, místo opravy nebude zřejmé.

Náklady na materiály

Zvažte recenze. Co je lepší - kovové nebo měkké střechy z hlediska nákladů? To je důležitý faktor při výběru. Pokud porovnáte cenu samotných materiálů, šindele jsou jeden a půlkrát vyšší než kovový protějšek. V recenzích říkají, že měkká střecha bude levnější.

Ale náklady a instalace jsou důležité. Pokud chcete uspořádat střechu ocelového plechu, musíte dodatečně zakoupit tyče, fólie a šrouby. Chcete-li položit šindele, budete potřebovat tyče, listovou překližku pro latě, tmel, stejně jako nehty pro spojovací materiál.

Rovněž je třeba vzít v úvahu, že je lepší svěřit odborníkům instalaci měkké střechy, zatímco instalace kovových dlaždic může být provedena nezávisle.

Recenze

Při výběru měkké střechy nebo kovové dlaždice recenze majitelů - to je důležitý faktor. Mnozí říkají, že kovové výrobky nejsou tak špatné. Pokud zavřete oči k hluku, při instalaci odpadu, potom správným přiblížením můžete dosáhnout vysokého výkonu. Asi 70 procent kupujících říká, že kov bude stát víc než měkká střecha. Ale jde o kvalitní výrobek s tlustou vrstvou zinku. Každý je šťastný, protože vysoce kvalitní kov odolá jakémukoli stresu.

Co je lepší - kovová nebo měkká střecha? Hodnocení zjevně nesouhlasí s tím. S ní není tak jednoduché. Jedná se o levné rolety a také elity s dlouhou životností. Pokud potřebujete střechu co nejrychleji a levněji, můžete si zakoupit střešní plst. Je-li kvalita důležitá, bude mnohem dražší než střecha kovu.

Závěr

Tak jsme porovnali jak střešní materiály, tak jejich vlastnosti. Všechny materiály jsou stejně dobré, ale pouze pokud jsou vysoké kvality. Mnoho také závisí na výrobci.