konstrukce

Podlahy: rozměry, typy a technologie pokládky

Anonim

Dnes se pro dokončení podlahy používá mnoho materiálů. Obklady z přírodního dřeva jsou oblíbené. Vyznačují se jejich krásou a trvanlivostí. Takovým materiálem je podlahová deska. Vlastnosti tohoto materiálu, způsoby jeho instalace budou dále diskutovány.

Co je podlahová deska?

Podlaha podlahové desky harmonicky zapadá do téměř jakéhokoli interiéru. Existují různé typy tohoto materiálu. Podlaha se nazývá profilová deska. Je vyroben z přírodního dřeva různých druhů. Tento materiál se používá k dokončení podlahy. Jedná se o kvalitně zpracovaný materiál, který se může lišit ve tvaru, velikosti. Parketová deska se od tohoto materiálu liší při výrobě. Je slepen spolu z několika tenkých vrstev dřeva. Podlahová frézovaná deska se nejčastěji vyrábí z integrálního masivu.

Pro upevnění při položení tohoto materiálu má upevnění ve formě drážky a hřebenu. Chcete-li, aby předložený druh materiálů může jen z přírodního dřeva. Současně vyberte materiál pro výrobu vysoce kvalitních povrchů. Nemělo by to být vady, uzly, zčernalost.

Tento výrobní postup umožňuje vyrábět podlahovou úpravu šetrnou k životnímu prostředí. Nezpůsobuje alergie, zatímco v místnosti můžete cítit příjemnou vůni dřeva. Současně vypadá podlaha luxusní a drahá. Tato povrchová úprava je vhodná pro zdrženlivý high-tech styl a rustikální styl Provence. U tohoto druhu je přirozená úprava podlahy povinným požadavkem na styl.

Přírodní materiál je vyroben z různých dřevin. Upřednostňuje se její tvrdé odrůdy. Takže v prodeji nejčastěji najdete podlahové prkno z modřínu, dubu, borovice nebo popela. Lze také použít při výrobě podlahových krytin, ořechů nebo olše. Prakticky nikdy nevytvářejte desku z lípy, topolu. Nemají dostatečnou sílu a odolnost.

Materiálové vlastnosti

Dřevěné podlahy se vyznačují řadou pozitivních vlastností, které ji odlišují od ostatních typů povrchových úprav. Jedná se o velmi odolný materiál. Nebojí se mechanického zatížení, což přispívá k jeho dlouhé životnosti. Tento indikátor je do značné míry určen typem dřeva, z něhož je deska vyrobena.

Přírodní materiál má vysoké zvukové a tepelné izolační vlastnosti. To dělá pokoj pohodlně. V tomto případě nebude povlak podroben deformaci. Vzhledem k tomu, že deska je vyrobena z přírodního dřeva, nezpůsobuje alergie. Tento materiál lze namontovat do ložnice a do dětského pokoje.

Současně z podlahové desky lze vytvořit podlahu pro různé typy interiérů. Stín a vzorek dřeva může být odlišný. To je dáno typem podlahové desky. Tento materiál umožňuje opravdu vyzdobit interiér. Pokoj bude vypadat útulně a teplo.

Stojí však za to, že předložený materiál má několik nevýhod. Přírodní dřevo je hořlavý materiál. Proto nemusí každý pokoj používat. Také dřevo může být vystaveno hnilobě, tvorbě houby. Materiál je v péči poměrně komplikovaný. Na něm se mohou objevit škrábance a otvory.

Pokud se vlhkost a teplota v místnosti značně liší, materiál může měnit své rozměry a dokonce i tvarovat. Proto musí být provoz takového podlaží v souladu s požadavky na jeho provoz. Kvůli kolísání teplot mezi deskami se mohou objevit praskliny. To může zkazit vzhled podlahy.

Tloušťka a hustota

Tloušťka podlahové desky a její hustota jsou ukazatele, které charakterizují trvanlivost podlahové operace. Při výběru je proto třeba věnovat pozornost. Tloušťka materiálu se pohybuje od 2 do 7 cm.

Výběr tloušťky desky závisí na rozteči, se kterým jsou uloženy meze. Takže pokud je vzdálenost mezi podpěrnou tyčí 60 cm, můžete si zakoupit podlahovou desku o tloušťce 3-3, 5 cm. Někdy se dřevo položí s velkou roztečí, například 80 cm. V takovém případě by měla být tloušťka desky větší. Měl by být od 4 do 4, 5 cm.

Při výběru dokončovacího materiálu je třeba věnovat pozornost míře průchodnosti v místnosti. Pokud je v domě mnoho lidí a místnost je často navštěvována, měli byste upřednostňovat materiály střední nebo vysoké tloušťky.

Obvykle pro obývací pokoj používají desku o tloušťce 3, 5 až 4 cm, což je dostatečné pro to, aby podlahovina byla používána po dlouhou dobu. Pokud se jedná o tělocvičnu, obývací pokoj, musíte si koupit desku o tloušťce 4 cm. Je třeba vzít v úvahu, že náklady na dokončení závisí také na tomto ukazateli. Je třeba najít optimální poměr ceny a tloušťky podlahové desky.

Tento ukazatel by měl odpovídat hustotě materiálu, z něhož je konec proveden. Závisí na tom, zda je podlaha odolná, odolná mechanickému namáhání. Nejvíce husté jsou dřevěné druhy jako dub, javor a buk. Méně odolné jsou borovice, smrk. Ale náklady na desky z těchto materiálů budou nižší. Proto je takový požadavek požadován. Práce s takovými materiály je mnohem jednodušší. Jsou měkké, takže nevyžadují speciální požadavky na výběr spojovacích prvků.

Velikost

Šířka podlahové desky se může pohybovat od 8 do 14 cm. Čím užší je dokončovací materiál, tím větší je počet spár na podlahovém krytu. To také trochu komplikuje instalaci. Deska je jednodušší instalovat v případě, že má střední šířku. Pokud je tento ukazatel co nejvyšší, master vyžaduje určité dovednosti v položení desek. V tomto případě se kladou vysoké nároky na vlhkost dřeva. Důležitá je také geometrie desek. Široká deska musí být nejvyšší kvality, aby mohla být namontována samostatně.

Také při výběru materiálu pro dokončení podlahy je třeba zvážit indikátor tloušťky Typicky jsou tento parametr a šířka vzájemně propojeny. Dobrá podlahová deska musí být stabilní. Proto je lepší vybrat středně velká deska. Nejčastěji se v konstrukčním materiálu používá šířka 10-10, 5 cm a tloušťka 3-3, 5 cm. Bude méně náchylný k deformaci kvůli změnám teploty a vlhkosti.

Délka podlahových desek se může také lišit. Může se pohybovat od 3 do 6 m. Výběr závisí na konkrétní instalaci. Před zahájením práce je vypracován plán, na kterém jsou uvedeny rozměry místnosti, stejně jako způsob umístění materiálu. Výsledkem je, že mistr, který prochází několika možnostmi, si zvolí ten, u něhož je méně odpadu a minimum kloubů.

Na prodej také reprezentoval evrodoska. Může mít velikost 2 m. Pokud bude konec při použití krátké desky ekonomičtější, musíte si vybrat. Proto před spuštěním instalace zvažte všechny možnosti instalace.

Odrůdy

Podlahy z dubu, modřínu nebo jiných druhů dřeva mohou být vyrobeny pomocí dvou různých technologií. K dispozici je masivní deska (pevná) a spojená (lepená). Každá z těchto odrůd má své výhody a nevýhody.

Výhodou masivního dřeva je jeho přirozenost. Tento materiál však může obsahovat obalové kapsy, uzlíky. To výrazně snižuje kvalitu finismu. Ale to je opravdu přírodní materiál, který je vyroben z masivního masivního dřeva. Integrovaná eurodóza se vyznačuje přítomností štěrbin pro ventilaci. To vám umožní prodloužit životnost podlahy. V tomto případě nebude deska vystavena deformaci.

Spojená deska se skládá z několika částí. Umožňují vám zvětšit délku pole. Výhody tohoto materiálu jsou absence hrotu a vysoká pevnost. Tato deska má dokonalou geometrii. Nevýhodou spárované desky je přítomnost lepidla ve svém složení. V takovém případě je nutné, aby se dřevo pokládalo v krocích nejvýše 40 cm.

Podlahové desky z modřínu, popelu, buku nebo jiných materiálů mohou být také perforované nebo bez speciálních výčnělků pro upevnění. V prvním případě má deska přípojky trnu a drážky.

Prodej je pravidelný a eurodoska. Druhá možnost je dražší. Jeho výkon je však mnohem vyšší než běžné desky pro dokončení podlahy. Tento materiál má nízký obsah vlhkosti. Eurodose má ideální geometrii, což výrazně zjednodušuje instalaci. Také v tomto materiálu nejsou žádné vady. Deska má hladký povrch, což usnadňuje lakování. V tomto případě se zdvih nevystoupí.

Vlhkost

Podlahy z dubu, modřínu a dalších materiálů mohou mít různé úrovně vlhkosti. Platí, pokud se tato hodnota pohybuje od 12 do 14%. V opačném případě bude tato podlahová krytina vystavena deformaci a nebude možné ji používat delší dobu.

Za zmínku stojí, že různé druhy dřeva se liší různými koeficienty lineární expanze. Kromě toho může být deformace pozorována v příčném a podélném směru. Nejmenší koeficient expanze se liší od dubu. Po něm následuje popel.

Deformační rychlost závisí na složení dřeva, přítomnosti pryskyřic, tříslovin, olejů apod. Většina těchto látek, tím méně materiálu je deformována vlhkostí. Proto dřevo sklizené v chladné sezóně. V tomto okamžiku zpomaluje proud vody.

Je nutné dostat suchou lávku. Současně je lepší používat vlastní měřič vlhkosti. Pokud si koupíte materiál, který nesplňuje požadavky, neměli byste očekávat, že bude časem vyschnout. Mokré dřevo se při nesprávném sušení deformuje. Stane se nevhodná pro instalaci.

Správně vysušené dřevo se zpracovává ve speciální komoře. Z něj odstraňte vlhkost při vysoké teplotě. Pouze takový materiál má vysokou kvalitu a během operace se nebude deformovat.

Balení a výpočet

Mnoho kupujících má zájem o otázku, jak správně vypočítat množství materiálů v balíčku. Kolik krychlí v podlahové desce? To je důležitá otázka, kterou musí kupující rozhodnout při výběru materiálů. V prodeji je také materiál, který se měří v metrech čtverečních.

Měli byste si být vědomi toho, že oblast a objem desek jsou zohledněny bez ohledu na sponky (trn-drážka). Nicméně, někteří bezohlední prodejci mohou zvážit oblast spojovacích prostředků v celkové velikosti materiálu. Mohou také zaokrouhlit objem desky.

Takže pro výpočet kubatury jedné desky musíte vynásobit její délku šířkou a tloušťkou. Například deska o rozměrech 150 x 25 x 6000 je v prodeji. Kubatura takové desky je 0, 00225 m³. Například kubický metr materiálu stojí asi 7, 5 tisíc rublů, pak cena jedné desky bude 168 rublů. 75 kopecks

Někteří prodejci kolem kubické desky. Výsledkem je ukazatel 0, 0023 nebo dokonce 0, 0025 m³. V prvním případě bude cena jedné desky 172 rublů. 50 kopecks, a ve druhé - všech 187 rublů. 50 kopecks Proto, náklady na kostku desek nebude 7.500 rublů, ale 8.3 tisíc rublů. Proto při výběru dokončení je třeba vzít v úvahu skutečné rozměry desky o velikosti uvedené na obalu. V opačném případě bude podlaha podlahové plochy nákladně dražší.

Také, když se rozhodnete věnovat pozornost balení. Měl by být vyroben z smršťovacího PVC. V tomto případě se kondenzát nebude shromažďovat při poklesu teploty uvnitř balení.

Stylové funkce

Montáž podlahy provedena různými způsoby. Pro fixaci materiálů ve své konstrukci zajišťovaných výčnělky a drážkami. Běží po celé boční ploše desek. Drážky mohou být obdélníkové nebo lichoběžníkové. Druhá možnost je praktičtější, proto se používá při vytváření desek častěji.

Při pokládce předloženého typu provedení musíte dodržovat řadu pravidel. Instalace probíhá v suché místnosti. Materiál by měl mít i jinou dobrou geometrii, bez vad. Jeho vlhkost musí splňovat požadavky. Vnitřní vlhkost by neměla překročit 60%.

Před montáží se musí deska přizpůsobit podmínkám místnosti. K tomu je třeba otevřít a rozložit v místnosti. Takže by měla ležet asi 3 dny. Pokud je podlaha podlahy betonová, musí být vodotěsná. Dále je třeba poznamenat, že je možné zahájit dokončení základny s deskou až po dokončení zbytku práce v místnosti.

Montáž podlahové desky může být provedena na jakémkoli základě. Může to být beton, překližka, dřevo. Z typu základny bude mírně odlišná instalace.

Pokládka při použití lepidla

Podlahová deska je položena jedním ze dvou způsobů. První přístup zahrnuje použití lepidla v procesu dokončení. To je také nazýváno metodou "parkety". Druhá metoda zahrnuje fixaci na zpoždění.

Výhodou první metody montáže je skutečnost, že výška stropu není výrazně snížena. Podlaha pro tento typ instalace by však měla být dokonale vyrovnaná. Tento způsob instalace je podobný jako u pokládky parket. Existuje však rozdíl. Podlahová deska je rozměrovější. Proto je fixována nejen pomocí lepidla, ale také pomocí šroubů.

Pro upevnění vhodného lepidla. Může být epoxidový, polyuretanový, rozptýlený. Poslední možnost se nejlépe nevztahuje, pokud jsou desky vyrobené z exotického dřeva. Je vhodné lepit odolné, ale pružné. Můžete také použít polyuretanové lepidla. Mohou být jedno- nebo dvoukomponentní.

Umístění na protokoly

Podlahová deska je často položena na kládě. Tato metoda je vhodná, pokud je strop vysoký a podlaha nerovná. Zaostávají první zaostávání. Krok mezi nimi by měl být 40-70 cm. Příčný řez dřeva používaného pro dřevo by měl být 5-7 cm. Před montáží jsou dřevo ošetřeny antiseptikem.

Mezi mezery se dá položit vrstva minerální vlny. Bude sloužit jako tepelná a zvuková izolace. Poté můžete začít opravovat desky. Musí být položeny správně. První deska by měla být namontována tak, aby dřevěný podlahový podstavec byl pokryt šrouby.

Když jsou všechny desky položeny, povrch je mletý. Pohyb nejdříve vykonávejte napříč a poté - spolu. Dokončuje zpracování brousícího úhlopříčky. Po této desce pokryté vrstvou laku. Musí mít větší sílu. Lak se aplikuje nejméně ve 2 vrstvách. Když vysušíte, můžete využít místnost.

Po zvážení, jak vybrat a nainstalovat podlahu z podlahové desky, můžete si koupit vhodný materiál a nainstalovat ho na základnu vlastními silami. Dokončení bude trvanlivé a velkolepé.