konstrukce

Dřevěné parapety: prvky, instalace, údržba

Anonim

Výrobky vyrobené z přírodního dřeva se dlouho těšily velké popularitě. Tento ekologicky šetrný materiál má krásnou strukturu. Proto dnes více a více lidí instaluje dřevěná okna a parapety do svých domovů. Po přečtení tohoto článku se dozvíte o hlavních vlastnostech těchto produktů.

Výhody dřevěných parapetů

Popularita těchto výrobků je způsobena skutečností, že jsou vyrobeny z ekologicky šetrného materiálu. To je zájem o zdraví jejich rodiny, který dělá lidi instalovat dřevěné okenní parapety ve vlastních bytech. Kromě toho jsou silnější a spolehlivější plastové protějšky.

Nemělo by se zhoršovat a skutečnost, že přírodní dřevo má dobré tepelně izolační vlastnosti. Navíc může být považován za vynikající regulátor vlhkosti. Okenní parapet vyrobený z ní si uchovává teplo i v chladné sezóně a vyhřívané dřevo nevyzařuje toxické látky.

Existující typy produktů

V závislosti na zvoleném způsobu montáže lze dřevěné parapety rozdělit na:

  • Široké. Umožňují vám významně zvýšit využitelný prostor. Často vybavují pracoviště. Výrobky s šířkou až 50 cm se používají v prostorách s širokými nosnými stěnami.
  • Úzké dřevěné okenní parapety, jejichž šířka nepřesahuje 10 cm. Takové výrobky jsou obvykle instalovány v budovách se světlíky.
  • Formální okenní parapety, jejichž rozměry jsou tak malé, že slouží pouze jako ochrana proti chladu.
  • S přídavkem na stěny. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších variant parapetů. Takové výrobky se dostanou na stěnu až na 10-20 cm. V závislosti na konkrétní situaci se může velikost rozjezdu zvýšit nebo snížit.

Jak vyrobit parapet s vlastními rukama?

Mělo by být zřejmé, že nezávislá výroba dřevěných parapetů vyžaduje zvláštní pozornost na kvalitu použitých materiálů. Pro tyto účely je žádoucí zakoupit důkladně sušené desky bez viditelných uzlů a dalších vad. Nejprve je třeba řádně ozdobit, leštit a lesknout desku, z níž máte v plánu vytvořit okenní parapet. Doporučuje se ošetřit spodní část polotovaru antiseptikem, který zabraňuje tvorbě plísní a hub. Poté je třeba dát výrobek koncipovaný tvar, stejně jako kalevki a slezniki. Poté může být deska řezána na požadovanou velikost a dává konečný tvar obrobku.

Při výrobě takzvaných kompozitních parapetů jsou jednotlivé části výrobku spojeny pomocí hmoždinek, hmoždinek nebo lepidla. Délka standardního prahu by měla být o 10-15 centimetrů větší než šířka otvoru okna. Velikost části vyčnívající do místnosti by měla být nejméně 6-7 cm. Pro utěsnění a izolaci konstrukce může být spodní část okenního parapetu pokrytá plstí.

Montáž dřevěné parapety

Před zahájením práce je nutné připravit povrch, na kterém bude provedena instalace. Cihlová plocha je předem ošetřena roztokem vápna-sádry, dřevěná je impregnována antiseptikem. Je důležité, aby byl dokonale hladký, bez viditelných kapiček.

Předem připravený dřevěný parapet, jehož cena se pohybuje mezi 1500-5000 rublů na metr čtvereční, se položí na připravenou základnu a upevní se pomocí hřebíků bez čepic. Dutiny tvořené pod okenním prahem jsou vyplněny pěnou. Po tomto zůstávají sádrové svahy. Poté musíte z vnější strany místnosti instalovat ocelové parapety. K tomu je horní okraj odtoku zasunut do konektoru umístěného ve spodní části okna. V závěrečné fázi je to všechno uzavřeno speciálním tmelem.

Jak se starat o dřevěný okenní parapet?

Je důležité si uvědomit, že přírodní dřevo nemá ráda bohaté mytí. Pro každodenní péči jednoduše otřete povrch prachu vlhkým hadříkem. Aby váš okenní parapet sloužil co nejdéle, musíte dodržet několik jednoduchých pravidel. Zavlažování rostlin, které jsou na něm založeny, je nutné vyhnout se vzniku bazénů. Pokud stále vylijete vodu, musíte ji okamžitě otřít měkkým hadříkem.

Je přísně zakázáno vystavovat dřevěné okenní parapety zpracování pomocí domácích chemikálií. Nemohou být čištěny abrazivními houbami nebo čisticími prostředky. Každých pár let je povrch okenního parapetu s výhodou pokryt ochranným voskem nebo přídavnou vrstvou laku. Při instalaci výrobku je důležité zajistit správnou izolaci. V opačném případě okenní parapet zmrzne, v důsledku toho se struktura dřeva začne zhroucovat.