zahradnictví

Plazivé jabloně: popis odrůd, zejména rostoucí. Nejlepší odrůdy jabloní pro Sibiř a Ural

Anonim

Shromažďování bohaté sklizně jablek v podmínkách západní Sibiře a Uralu je poměrně problematické kvůli drsnému klimatu v těchto oblastech. Jemné a teplo milující stromy často umírají z zimy a vracejí mrazy. Stromy se standardní velikostí s vertikální korunou jsou často rozděleny pouze na jižní zeměpisné šířky, a proto nejsou zakořeněny na místech, kde je teplota charakteristická výraznými výkyvy. Pokud taková odrůda nezemře, její plody rostou bez chuti a malé.

Nejlepší odrůdy jablek pro Sibiř

V chladných podmínkách je nejlepší růst nestandardních nízko rostoucích plíživých stromů. Nejsou tak produktivní jako obyčejná jablka, ale neobvyklý tvar jim umožňuje úplně se schovat pod sněhovou pokrývkou a nemrznout mírně. Sazenice rostou nízko nad půdou v nakloněné poloze, protože plody mají čas, aby dozrály rychleji před nástupem mrazu. Kromě toho plíživé jabloň vypadá neobvykle a kompaktní velikost koruny zjednodušuje sklizeň. Můžete ručně vybrat jablka bez použití speciálních nástrojů.

Nejlepší odrůdy jablek pro Sibiř a Ural jsou: Bayana, Altai Souvenir, Borovinka, Zheblovskoe, Melba, Severní Sinap. Tyto rostliny jsou nejvíce přizpůsobeny podmínkám oblastí s chladným klimatem. Apple Melba je kanadská odrůda, charakterizovaná velkými plody dozrávajícími na konci srpna. Jablka této odrůdy jsou uložena dlouho, pouze za měsíc. Popis, fotky a recenze jabloně Borovinka říkají, že tato stará odrůda má vynikající zimní odolnost a atraktivní chutné plody, které dozrávají na podzim. Jejich skladovatelnost je dvakrát delší než u Melby - 2 měsíce.

Vlastnosti nízce rostoucího jablka

Podpodložená jabloní s horizontální korunou byla výsledkem experimentů sibiřských zahradníků, kteří už dlouho snili o vytvoření rostliny přizpůsobené místním podmínkám pěstování. Výška plazivého jabloně obvykle nepřesahuje půl metru a výhonky, které jsou prakticky nad zemí, se ohýbají pod hmotností ovoce. Sklizeň z křoví lze získat za 3-4 roky po výsadbě. Průměrná délka života plazivých odrůd jablek je v průměru asi 50 let. Střádané stromy nejsou zvláštní odrůda, ale skupina rostlin, jejichž koruna je speciálně vytvořena v důsledku tvrdé práce agronomů.

Je možné provádět plazivé odrůdy. Avšak hnojení by mělo být prováděno častěji než standardní stromy. V zimě se semenáčky ohýbají k zemi, takže před půdním povrchem zbývá asi 5 cm, pokryté smrkovými listy, humusem a jinými materiály. Pokud se na jaře roztaví sníh, musíte vykreslit další vrstvu nad stromy a po rozmrazení, naopak, včas uvolnit rostliny z úkrytu.

Jak vybrat stromek

Jablka v plíživých formách mohou mít různé doby dozrávání, ale jeden by měl úmyslně přistupovat k výběru sazenic, výběru nejvhodnějších jablek pro Ural a Sibiř. Doporučuje se využívat lokální divočinu jako zásobu a provést štěp z libovolného stupně, který se vám líbí. Rostliny s podobnými charakteristikami se nejčastěji prodávají ve školkách. Soudě podle popisu, fotografií a recenzí jabloně Borovinka je vhodná pro štěp a je v těchto oblastech široce používána. Při nákupu jablečného stromu je lepší upřednostňovat rostliny s vyvinutým kořenovým systémem, čerstvým olistěním a silným kmenem.

Příprava půdy na jabloně

Jako sazenice se používají jednoroční stromy s vláknitým kořenovým systémem. Průměr kmene by měl být asi 1 cm. Kořeny jsou udržovány v mokrém stavu tak, že se umístí do hliněného kaše. Pro sesazování skupin by vzdálenost mezi plíživými jabloněmi měla být od sebe vzdálena nejméně 4 metry. Místo pro přistání zvolte chráněné proti průvanu, takže sníh v zimě není odfoukl větrem. Nejlepší sklizeň je možné získat pěstováním jabloně na zemi.

Horní vrstvy půdy musí být úrodné, protože jídlo, které strom obdrží od nich. Doporučuje se vyhnout se mokrým místům, protože nadměrné zvlhčení kořenového systému vede k jeho hnilobě. Prstencová jámka je připravena předem prováděním standardních předplňovacích prací. Optimálním časem pro vylodění je začátek jara, kdy se pupeny na stromech ještě nezbavily, nebo pozdě podzim, dva týdny před nástupem mrazu.

Výsadba nízko rostoucího jablka

Jámu je vykopaná mělká, ale široká a naplněna živnou půdou ve výšce 2/3 výšky. Půda je smíchána s minerálními hnojivy a humusem, vytváří hrob v podobě kužele. Výsadba má některé zvláštnosti: sadenice by měla být umístěna do otvoru ne svisle, ale pod úhlem 35 stupňů. Horní část je otočena na jih. Můžete chránit mladé jablko před ohýbáním, pokud otočíte místo vysekávaného hrotu na sklípku na povrch země. Kořenový límec by neměl být pohřben nebo zasazen příliš hluboko. Bude to stačit na 5 cm nad úrovní půdy, jinak se kolem výhonků vytvoří spousta klíček a bude muset být pravidelně řezána. Nadměrná penetrace vede k nadměrnému navlhčení kořenového límce a může způsobit hnilobu.

Při výsadbě by měly být kořeny jemně narovnány a rozloženy přes nábřeží uvnitř jámy, pak usnout s půdou a kompaktovat je. Sapling bohatě napojený. Na jednom stromu potřebujete 2-3 kbelíky vody. Pak půdu kolem mulče, s použitím rašelinových štěpků, humusu nebo hnoje. Pod jižní stranou mladých jabloní dali pár slámy nebo trávy, aby se zabránilo popáleninám na kůře. Při výsadbě v pozdním podzimu by se každoroční sadba měla ohýbat na půdu a zajistit ji háčky, aby v zimě nezmrazovaly.

Správná tvorba plíživého jablka

Nejčastějšími způsoby tvorby stanantů jsou arktida a meloun. V arktické verzi se větve sazenic skládají do různých směrů, v melounu - jsou umístěny ve formě ventilátoru. Takové formy dospělého jablka zabírají rozsáhlou oblast, a proto šetří prostor, používá se dvoupramenní stanza. Před začátkem procesu ohýbání jsou na začátku jara všechny stromy osvobozeny od krycího materiálu a stříhané koruny za třetinu ročního růstu. V červnu začíná formace koruny.

Strom se jemně ohýbá dolů a drží vakcinační místo tak, aby se trn neporušil. Před vytvořením plazivého jabloně je upevněna dřevěnými háčky. Chcete-li chránit sadenice před popáleninami, ohněte ji na povrch půdy tak, aby zůstalo 5-6 cm. Je nutné zajistit, aby se základna kufru neohýbala, jinak se strom vyvíjí špatně. Boční části kufru jsou posílány po stranách a fixovány pomocí háků. Kostní větve se trochu ohýbají a trochu se točí, aby se během formování nerušily. V polovině podzimu jsou zvýšené výhony také fixovány háčky.

Před nástupem zimní zimy se mladé sazenice šíří do půdy, aby chránily před mrazem. Následující rok, kdy se sníh roztaví, je kufr trochu vykopán a háky jsou odstraněny. V srpnu pokračuje tvorba kosterních výhonů stanu, protože jsou v tomto okamžiku nejpružnější. Větve jsou směrovány do stran a připevněny.

V tomto procesu jsou odstraněny rozbité a vysušené větve, koruna je ztenčena na začátku jara, takže se nedochází k nadměrnému stínování, pak se pupeny vyvíjejí lépe. Všechny výhonky musí být osvětleny a řádně nasměrovány, protože strom se nachází v blízkosti země. Pokud nějaká větev zasahuje do vývoje koruny, je přitisknutá přes čtvrtý list, aby se změnila na plod. Když roste, proces by měl být opakován. Dospělé plíživé jabloně před nástupem chladného počasí musí být 25 cm nad povrchem půdy, jinak koruna zmrzne, pokud není dostatek sněhu.

Zajišťuje péči o korunu

Správně vytvořená kostra se získává, když výhonky dospělého stromu nezvyšují. Každý rok jsou mladé větve před zimou fixovány na zemi a v létě provádějí sanitární prořezávání. Před řezáním plíživého jabloně je třeba připravit ostrý nástroj a zahradní štěrk pro zakrytí řezných pil. V srpnu se vrcholy zvedají, aby zastavily růst větví a kůra měla čas na ztuhnutí před nástupem chladného počasí. Plně koruna se tvořila 5-6 let po přistání. Nejdůležitější je každoroční pořádání všech událostí. Jedná se o časově náročný proces, ale jablko se přestane pohybovat a stane se pravidelným stromem.

Tato forma není pro rostlinu přirozená, protože bude mít tendenci růst vertikálně a zvýšit vrcholy. Můžete vytvářet plíživé stromy, včetně rovných. K tomu je jednoroční stromek stříhaný na počátku jara nad pátým pupenem, takže pahýl není vyšší než 15 cm na výšku. Letní výstřely jsou směrovány do stran a připevněny ve vzdálenosti 7 cm od sebe. Následný proces korunní tvorby se opakuje obvyklým způsobem. Nejsilnější větvení způsobuje zkrácení kmene o 1/3 výšky. Ale tato možnost je zřídka využívá zkušení zahradníci.

Apple péče

Jak se starat o plazivý jabloně? Během plodného období je vhodné podporovat větve stannas pomocí mřížky. To pomůže zabránit poškození plodin a hnilobě jablek. Plody stromu jsou ručně odstraněny pomocí stonky, snaží se nepoškodit ovocné pupeny a jemně spadnou do krabice nebo koše pro sběr. Při dlouhodobém skladování byste se měli pokoušet nepoškozovat vosk na kůži. Pomáhá udržovat jablka čerstvé a chrání je před vysycháním.

Příprava jabloně na zimování

Jabloně pro Uraly vyžadují úkryt na zimu. K tomu je potřeba vrstvu mulčování a úrodnou půdou o výšce 10 cm. Je možné pokrýt korunu stromu smrčnými listy, suchou trávou a listy nebo jinými materiály. Rostliny musí být chráněny před hlodavci zabalením nylonových kmenů nebo umístěním pasti s jedovatou návnadou. Jed se musí odstranit na jaře, aby ptáci nejívali.

Jedna z možností úkrytu pro plazivé jablko:

  • podporují všechny skeletové výhonky s opěrkami tak, aby se neohýbaly nad hmotností materiálu;
  • pokrýt strom tlustou látkou, jako je např. pytlovina;
  • okraje po obvodu jsou pokryté zeminou;
  • umístěte tlustou vrstvu izolačního materiálu přes obrubu;
  • chránit povrch před blotováním s plátnem;
  • zajistěte rám s deskami a posypeme půdou nahoře.

Stromy potřebují zakalit kufr, který se uchovává před zimní přístřeší. Tím se odstraní popáleniny z jasného jarního slunce. Není možné vzít úkryt příliš brzy, jinak stromy jabloně zmrznou, pokud se vrátí mráz. Mladé stromy jsou velmi citlivé na náhlé změny teploty, protože ochrana je postupně odstraňována.

Sanitární prořezávání a péče o korunu

Sazenice krona je třeba pravidelně ředit, silně ovlivňuje plodnost.

Důsledky nepravidelného prořezávání:

  • šíření chorob a škůdců;
  • pozdní plod;
  • nízká chuť jablek;
  • ztráta tvaru, krájení ovoce.

Zesvětlete korunku a odstraňte přebytečné výhonky, které jsou potřebné každoročně. Takové ošetření omlazuje strom a stimuluje jeho vývoj. Při bohatém kvetení během prvního plodu je nutné ředění vaječníků, protože mladá rostlina nemusí odolat bohaté sklizni.

Stans choroby a škůdci

Profylaktická léčba plíživých jablečných stromů se liší od profylaktické úpravy běžných. Pristvolnický kruh by měl být pravidelně očistěn od klíček a plevelů, aby se usnadnil přístup vzduchu ke kořenům a aby nebyly odňaty živiny z rostlin. Doporučuje se, aby se půda pravidelně obklopovala, aby se plevele nerozšířily. Nejsnazší je zvládnout stromy s dvojitou ramenní korunou, když jsou větve stanu směrovány ve dvou směrech. To velmi usnadňuje práci s velkým dospělým jabloní. Škůdci zakořeněných rostlin se poškozují méně často než jiní, protože hmyz dává přednost tomu, aby se larvy nacházely ve výšce.

Jedním z nejčastějších chorob jabloní jsou listy a ovoce. To se projevuje ve formě černých skvrn na ovoci a rozkvete na listí. Infekce se rychle rozvíjí v mokrých letech, zvláště u silně zahuštěných stromů, kde se nekoná pravidelné prořezávání koruny. Plody postiženého stromu začínají hnitět a listy - k rozpadu. Léčba nemoci by měla být zvláštní chemikálie. Pro prevenci použijte bordeauxskou směs, pravidelně ji pokropujte rostlinami. Je velmi důležité pravidelně spálit padlé listy a ovoce. Jablečné stromy se silnou imunitou nedostanou škrabku, i když jsou spory této houby připojeny k listům.

Dalším běžným onemocněním je monilioz. Vyjadřuje se v hnilobě ovoce, listů a výhonků. U mladých stromů může být projevem infekce výrazné zčernalé skeletální výhonky. Protože je důležité je odstranit včas, řezání řezaných a dalších trhlin v kůře zahradního hřiště. Pro prevenci byste měli pravidelně ničit poškozené i padlé ovoce.