konstrukce

Polymerní pískové poklopy: popis, typy a specifikace

Anonim

Během výstavby jakékoliv budovy jsou umístěny především inženýrské komunikace, jejichž přístup je prováděn ve formě zvláštních studní. Umožňují velitelům volně se dostat k vybavení pro jeho včasnou údržbu a eliminaci nehod. Obvykle byly tyto výjezdy uzavřeny litinovými víčky, avšak v poslední době se pro tyto účely stále častěji využívá poklop polymerní písek. Podívejme se, jaký je tento produkt a jaké jsou jeho hlavní charakteristiky.

Stručný popis

Výrobní technologie polymerních poklopů založená na způsobu lití a lisování za tepla všech složek materiálu (písek, termoplastické polymery a barviva). Tato metoda výroby umožňuje získat produkt, který má nejvyšší výkon a má výrazný vzhled.

Podobné výrobky využívají služby městských vodáren, vytápěcích sítí a silničních podniků. Ve velkokapacitních a soukromých stavbách se pro výstavbu kanalizačních systémů používá i pískově polymerní poklop. GOST 3634-99 a hygienické a environmentální normy, pro které je výrobek vyráběn, stanovují jasné rozměry a základní vlastnosti hotového výrobku. Z tohoto důvodu nemá kupující žádné potíže s výměnou obalů a samotný výrobek je zcela bezpečný pro životní prostředí.

Hlavní výhody a nevýhody výrobků

Polymerní pískový poklop vybavený řadou pozitivních vlastností, které přitahují spotřebitele. Patří sem:

 • nízké náklady;
 • dlouhá životnost (až 50 let);
 • schopnost odolat těžké hmotnosti;
 • snadné přepravní zařízení;
 • odolnost vůči ultrafialovým paprskům;
 • snadná instalace (bez použití speciálního vybavení);
 • ekologická přívětivost;
 • odolnost proti korozi;
 • odolnost proti náhlým změnám teploty;
 • malá hmotnost;
 • bohatý výběr barev.

Pokud mluvíme o nedostatcích, které tento produkt obdarovali, je třeba poznamenat, že některé typy těchto krytů jsou určeny pro malé náklady. Tato okolnost neumožňuje provozovat je na silnicích, kde jde těžká nákladní vozidla. Problém je však snadno vyřešen pečlivým výběrem otvorů, přičemž se bere v úvahu prostředí jejich použití.

Typy polymerních šachet

Hlavním kritériem pro výběr tohoto zařízení je tedy zatížení, které může být přetrváváno poklopem polymer-písek. Hmotnost struktury je hlavním ukazatelem této schopnosti: čím je větší, tím je produkt silnější. Tímto parametrem jsou poklopy rozděleny do 5 tříd:

 • typ "L" (odrůda zahrady);
 • typ "L" (světlo);
 • typ "C" (střední);
 • typ "T" (těžký);
 • typ "TM" (těžký, kmen).

Otvory s označením "L" (zahrada) mají nízkou hmotnost (do 25 kg) a jsou schopné odolat zatížením maximálně 1500 kg. Nejčastěji jsou instalovány na chodnících a trávnících.

Výrobky "L" (lehké) váží asi 45 kg a odolávají zatížení 3000 kg. Jsou určeny pro instalaci v parkovištích, pěších a zelených plochách.

Třída "C" pokrytí (polymer-písek) je schopna odolat zatížením mírné závažnosti (do 7500 kg), zatímco její hmotnost je 52 kg. Rozsah uplatnění tohoto návrhu - městské parky, parkoviště, chodníky.

Těžké výrobky (skupiny "T") lze již namontovat na silnicích, kde je pozorován mírný provoz. Jejich hmotnost je 57 kg a maximální povolené zatížení je 15 000 kg.

Masivní kufříky jsou schopné vydržet zatížení až 25 000 kg, takže je možné je použít na libovolných dálnicích. Hmotnost takového víka je 60 kg.

Kromě rozdílu zatížení se mohou polymerační poklopy lišit ve tvaru. Nejčastěji se vyrábějí kulaté víčka (to je způsobeno tím, že podzemní vrták je obvykle kulatý), ale je také možné vyrábět čtvercové výrobky (na požádání).

Rozměry

Další rozdíly mezi produkty různých skupin jsou v rozměrech, což může být písek polymer-písek. Rozměry obalů také závisí na stupni jejich náročnosti. Kryty lehké zahrady mají průměr 600 mm a výšku 25 mm, zatímco tělo samotné konstrukce je o něco větší (720 x 60 mm).

Skupina světelných poklopů se vyznačuje velikostí 690 x 55 mm na krytu a 750 x 90 mm na skříni. Produkty odolné střednímu zatížení mají rozměry 690 x 50 mm (na víku) a 750 x 100 mm (na pouzdru). Velikost nejtěžších odrůd je 700x70 mm. Rozměry pouzdra tvrzených konstrukcí - 800x110 mm.

Montáž

Instalace různých typů polymerních výrobků má také své vlastní vlastnosti. Proto je poklop písku typu polymer-písek namontován do hloubky 25-45 mm a středně velké konstrukce - do 60 mm. Nejtěžší šachty prohlubují nejtěžší - jsou umístěny 85 mm pod úrovní terénu.

Postup montáže polymerové konstrukce začíná instalací prstence (na betonové podlaze). Vylije se cementová malta a nechá se uschnout. Dále průvodce instaluje samotný kryt poklopu.

Slepá oblast se usazuje kolem studny (s mírným sklonem). Je nutné zabránit vnikání vlhkosti do kolektoru. Bloková oblast se obvykle pohybuje od 1 do 1, 5 metru. Výrazně usnadňuje instalaci poklopu zakoupením výrobku se speciálními otvory pro spojovací prvky.