udělejte to sami

Jak vytvořit podhled s vlastními rukama?

Anonim

Falešné stropy jsou dnes velmi populární. Stavební firmy nabízejí velké množství odrůd těchto výrobků, které se z velké části liší použitými materiály a náklady. Tento článek vysvětluje, jak vyrobit stropy ze sádrokartonových podhledů.

Obecné informace

Závěsné stropy jsou jedním z typů rychlé úpravy, což nevyžaduje vysoké náklady. Osoba je zcela schopna tuto práci vykonávat nezávisle, potřebujete k tomu pouze základní znalosti.

Tímto způsobem uspořádání prostoru stropu spočívá v tom, že v určité vzdálenosti od základny podlahové desky je namontována kovová bedna, na kterou jsou potom namontovány ozdobné prvky. Z tvarových faktorů, které používají tyto prvky, jsou zavěšené stropy (fotografie vidět v článku) rozděleny do pěti typů:

 • kazeta;
 • napětí;
 • ozubnice a pastorky;
 • dlažba;
 • sádrokarton.

Nemají zásadní rozdíl, liší se pouze možnosti provedení vločky a druh použitých materiálů.

Obecná schéma organizace lití se nemění a skládá se z:

 • stropní vodící profily (PNP);
 • regálové profily (SP) nebo stojky pro stropní stojan;
 • systémy zavěšení.

A podle toho, které prvky budou namontovány na přepravní bedně, použijte různé profily (rack nebo struny). Tyto jsou vybaveny speciálními drážkami pro upevnění stropních kolejnic. S kazetovými stropy jsou dodávány speciální závěsné systémy, originální od každého dodavatele.

Více o druzích

S ohledem na každý typ zavěšených stropů můžeme zaznamenat následující:

 1. Kachličky - nevypadají velmi pohodlně a jsou nejvhodnější pro kanceláře, nebytové prostory nebo sklady. Jsou levná, rychle sestavená a vypadají docela stručně. Rámec v takových stropích nemusí být maskovaný, protože je součástí konstrukce a jsou k němu připojeny čtvercové nebo obdélníkové dlaždice z minerálních vláken různé struktury.
 2. Kazeta - odolná, dlouhá životnost a vynikající vzhled. Je namontován z odděleného hliníku nebo oceli s pozinkovanými čtvercovými moduly - kazety - jako návrhář. Prvky mají řadu povrchových úprav, které umožňují návrháři realizovat nejrůznější nápady.
 3. Rack - závěsná konstrukce namontovaná na speciálních hliníkových nebo PVC lamelách. PVC se obvykle používá k instalaci zavěšeného stropu v koupelně, a první typ - v metru nebo jiné velké prostory.
 4. Stretch - nejoblíbenější dnes. Jsou vyrobeny z tkaniny nebo PVC fólie, protáhlé a upevněné na kovovém rámu. Mají odlišnou strukturu, barvu a vzory, jsou odolné proti opotřebení. Rychle se instalují a téměř nevyžadují údržbu.
 5. Závěsné stropy ze sádrokartonu - umožňují realizovat jakékoliv nápady, jsou umístěny na jedné nebo několika úrovních, zdobené různými prvky.

Výhody

Závěsné stropy nejsou bezpodmínečně náročné, protože mají mnoho výhod.

Mezi ně patří:

 • strukturální spolehlivost;
 • praktičnost - nevyžadují zvláštní péči;
 • pevnost a trvanlivost;
 • snadná instalace;
 • estetický vzhled;
 • bezpečnost;
 • film - vodotěsný;
 • schopnost skrýt komunikaci a nesrovnat povrch stropu;
 • široká škála materiálů a dekoračních předmětů.

Nevýhody

Stejně jako většina produktů, mají zavěšené stropy a vady.

Z druhého lze poznamenat:

 • je povoleno postavit pouze lampy s určitým designem a výkonem;
 • Stropní svítidla musí mít tepelnou izolaci, aby nedošlo k obarvení kolem nich;
 • povlaky filmu v důsledku přítomnosti tahu mohou "držet" skutečného stropu;
 • po zaplavení vyžadují výměnu;
 • těžké nebo složité konstrukce nesmí být připevněny k zavěšenému stropu;
 • dlaždicový strop - křehký, s pádem nebo silným tlakem je deska rozbitá.

Materiály, nástroje a měření

Při práci na instalaci sádrokartonového podhledu, fotografie jedné z verzí, které lze vidět níže, budete potřebovat nástroje a dokončovací materiály.

Přibližný seznam je následující:

 • Desky sádrokartonových desek v požadovaném množství (požadováno pro výpočet);
 • vodítka a stropní profily se závěsy;
 • děrovací vrtačka;
 • šroubovák se sadou šroubů a hmoždinek;
 • akrylová barva potřebná barva;
 • válec, kartáče, maskovací páska;
 • tmel, hladítko, jemný brusný papír;
 • kovové nůžky a profilové spojky;
 • hladina vody nebo laseru, páska.

Kvalita instalace podhledů a stanovení množství potřebného materiálu závisí na správně provedených měřeních a značkách.

Jednoduchá jednostupňová struktura stačí vynásobit délku místnosti šířkou a přidat 5% produktu na další náklady. Výsledkem je množství sádrokartonu, které je nutné pro opravy. U vícevrstvých stropů přidávejte 20% nebo více, v závislosti na složitosti vybraného okruhu.

Montáž stropního rámu

Základem kvalitního stropu je správně nainstalovaný rám. Předtím, než uděláte závěsný strop sami, musíte si prohlédnout postup kroků pro jeho instalaci.

Začátek může být popsán jako:

 1. Pomocí páskového měřítka najdeme nejmenší úhel v místnosti a uděláme značku na úrovni 5-8 cm od povrchu stropu. Při použití úrovně umístíme značky do všech ostatních koutů místnosti.
 2. Děláme bití pomocí šňůry barvy nebo necháme značky s tužkou na těsně natažené nylonové nitě od značky k označení.
 3. Podél linky upevňujeme vodicí profily pomocí hmoždinek a šroubů.
 4. Použijte označení pro stropní profily. Obvykle se provádí po 40 cm po délce místnosti.
 5. Každých 50 cm na linkách uděláme značky pro upevnění závěsů.
 6. Upevněte závěsy pomocí hmoždinek nebo hmoždinek. Ohneme jejich konce a pokračujeme k instalaci stropních profilů.
 7. Profily jsou upevněny na vodítkách a koncích závěsů pomocí šroubů. Pokud je jejich délka nedostatečná, zvyšují se pomocí konektorů a přebytek se nareží na kov. Délka profilu by měla být o 1 cm menší než délka místnosti.
 8. Dále pomocí spojovacích prvků vykreslíme příčné profily.
 9. Po instalaci posledního profilu se rám pro zavěšený strop sestavuje ručně.

Upevnění sádrokartonu a instalace elektrikářů

Upevnění sádrokartonu by mělo začít s přípravou listů tohoto materiálu. Za tímto účelem je z nelepené strany odstraněna zkosená hrana pod úhlem 45 stupňů, aby bylo možné utěsnit spáry tmelem.

Montáž sádrokartonových desek začíná od rohu místnosti a připevňuje se samořeznými šrouby na vodící a stropní profily. Samozavírací šrouby musí být zcela zapuštěny do povrchu sádrokartonu. Uložte listy tak, aby byly mezery mezi 1 a 2 mm, které jsou nezbytné pro lepší utěsnění švů. Spotřebiče jsou obvykle používány jako osvětlovací zařízení pro závěsné stropy pro chodbu (viz foto níže).

Pro jejich instalaci do sádrokartonu se speciální frézou - korunky - vyřízněte otvor odpovídající průměru lampy. Připojení se provádí ze standardní elektroinstalace. Zapojení by mělo být provedeno před konečnou montáží stropu. Dráty jsou k rámu připevněny plastovými svorkami.

Pro instalaci reflektorů do připravených otvorů se zapínají pružinové držáky a lampa je připojena.

Pokud jsou k osvětlení umístěny závěsné svítidla (např. V zavěšeném stropu v kuchyni), mohou být upevněny pomocí samořezných šroubů do rámu zavěšeného stropu nebo na speciálních plošinách, které byly předtím instalovány v technickém prostoru.

Užitečné tipy

Při upevňování sádrokartonu jsou na profil přitisknuty, aby bylo spojení trvanlivější.

Nejprve nainstalujte a upevněte celé plechy sadrokartonu. Poté jsou vyříznuty menší prvky, pokud to vyžadují návrhářův design a tvar stropu.

Pro upevnění desek na rámu a řezných plechů nepotřebujete pilu nebo pilu. Nestačí jen označit místa určená pro řez konstrukčním nožem a rozřezat kartonovou vrstvu z obou stran. Po této úpravě bude sádrokartonová deska rovnoměrně rozbít s jemným tlakem podél čáry řezu.

Putty

Dalším důležitým krokem je dokončení stropu. Jeho vzhled velmi závisí na jeho kvalitě.

Postupujte takto:

 1. Před utěsněním spojů musí být místa, která mají být aplikována, ošetřena speciálním základním nátěrem pro sádrokarton.
 2. Po zaschnutí jsou švy a hlavy šroubů utěsněny tmelem se zvýšenou pevností. Roztok zředit ze suché směsi by měl být v souladu s připojenými pokyny a aplikace by měla být provedena konstrukční stěrkou.
 3. Po vysušení se nepravidelnosti tmelu ošetřují brusným papírem, na spoje se aplikuje serpyanka, aby se zabránilo vzniku trhlin.
 4. Dále se povrch ošetřuje běžnými dokončovacími tmely a vyrovnává se broušením jemným brusným papírem.
 5. Po vysušení je povrch připraven k lakování.

Stropní malba

Tato operace se provádí následovně:

 1. Připravený povrch je opět ošetřen speciálním základním nátěrem (aby se zabránilo silnému vstřebávání nátěru do vrstvy) a po vysušení může být strop lakován.
 2. Za prvé, vodou ředitelná barva se štětcem natírá strop kolem obvodu na šířku 2-3 cm od stěny, zbytek povrchu je natřený válečkem.
 3. Strop zakryjte několika vrstvami jedním roztokem. Pouze v tomto případě bude možné dosáhnout jednotného nátěru. Kreslení následujících vrstev by mělo být prováděno až po úplném vyschnutí předchozí.
 4. Pokud se při barvení používá několik barev, jsou jejich hranice odděleny maskovací páskou.

Stropní dekorace

V poslední fázi je zdobená hotová konstrukce. Stropní podhledy a štuky jsou lepeny, povrch je natřený. Všechny prvky dekorace by měly být předem namalovány, jejich natírání na hotovém stroji je nežádoucí.

Pokud jsou mezi stěnou a soklem stále ještě mezery, jsou úhledně vyplněny tmelem, čekají na úplné vyschnutí a pečlivě natírají těmito místy barvou.

Aby strop vypadal originální nebo neobvyklý, doplňuje se o různé konstrukční prvky.

Mohou to být falešné světla, ve kterých jsou instalovány další svítidla, nebo LED pásky vložené do slotů (vytváří futuristický efekt).

Zvláštní atmosféra pomůže vytvořit textilní závěsy, namontované na stropě (v případě potřeby je možné je odstranit) nebo obrazy hmyzu, květin, abstraktních postav.

Pomůže diverzifikovat vnitřní omítku, která se aplikuje přímo na povrch sádrokartonu. Strop vypadá jako originál, na kterém se po obvodu aplikuje vrstva stejné barvy a kontrastní odstín uprostřed.

Myšlenky zdobení stropu, každý si jej může zdobit podle vašeho vkusu.