konstrukce

Modulové schody: přehled konstrukcí a prvků instalace

Anonim

Při plánování výstavby venkovského domu s několika podlažími je důležité přemýšlet o tom, jak uspořádat svazek mezi různými výškovými úrovněmi. Schodiště by mělo nejen vyhovovat konstrukci prostor, ale také splňovat požadavky na funkčnost, spolehlivost a ergonomii. Moderní modulární žebříky reagují na tyto požadavky, ale pouze v případě správné volby struktury pro konkrétní podmínky použití.

Obecné informace o technickém řešení

Chcete-li pochopit podstatu modulárního návrhu, měli byste se nejprve obrátit na tradiční monolitické schody. Úplně homogenní struktury samozřejmě neexistují, protože v každém případě budou přítomny další prvky a doplňky. Ale betonové a kovové konstrukce jsou často součástí základního dílu. V případě modulárního provedení je základna tvořena samostatnými částmi. Kombinace prvků modulového žebříku staví rám a zajišťuje jeho upevnění na podlahu. Zároveň se specifická sada komponent, jejich počet a parametry liší v závislosti na geometrii prostorů, na mezipodlažních vzdálenostech, nakloněných rozích atd. V podstatě je implementován koncept montáže návrháře, který má jak výhody, tak i nevýhody.

Kompletní sada žebříků

Typická sada tohoto typu konstrukce zahrnuje následující prvky:

 • Části schodišťového rámu.
 • Kroky.
 • Pojistné podložky (podpěrné prvky).
 • Zábradlí.
 • Rackové zábradlí (balustery).

V závislosti na konstrukčním zatížení, provozních podmínkách a požadavcích na stylistické vlastnosti mohou být komponenty pro modulární žebříky vyrobeny z následujících materiálů:

 • Nerezová ocel. Rozdílí se ve zvýšené ochraně před korozními procesy a ničením pod vlivem agresivních vzdušných prostředí.
 • Konstrukční ocel. V tomto případě je kladen důraz na kombinované estetické a ochranné vlastnosti, které jsou dosaženy speciálními barvami a směsemi polymerů.
 • Dřevo Vzácná možnost, která je povolena pro malé zatížení a pokud se na vrcholu objeví dekorativní vlastnosti.

Pro tyto kroky se obvykle používají buď polyvinylchlorid (PVC) nebo dřevěné materiály. Přirozená struktura dodává struktuře zdokonalení, zejména pokud jde o masivní dřevěný masív. K dispozici jsou také možnosti lepené a lisované překližky.

Typy konfigurací schodišť

Konfigurace otvoru, jeho rozměry a další vlastnosti ovlivní technickou konfiguraci. Na základní úrovni jsou pochodové, soustružnické a šroubové provedení. Pod pochodem se rozumí jeden průchod schodů vpřed. Ve složitějších případech se používají konfigurace s platformami, změny ve směru a velikosti platformy. Jaký je rozdíl mezi modulovým schodištěm a otočením? Jak název naznačuje, je charakterizován otočením, ale měkkým, připomínajícím zaoblení. Na rozdíl od návrhů šroubů mají takové modely jednu nebo dvě části se změnou směru. Existují návrhy a způsob realizace sestupu. Zejména rozlišují modely s přímým tvarem tvaru písmene L, tvaru U, se zvedákem a obloukem.

Nejoblíbenější konfigurací je týmový žebříček. V některých variantách - s mírným zkroucením. Pochodové konstrukce, i když zabírají spoustu místa, kladou vysoké nároky na volný prostor pro stavbu, jsou nejvhodnější k použití. Naopak konstrukce šroubu je kompaktní, ale méně ergonomická.

Možnosti montáže modulů

Existují tři schémata, ve kterých jsou sestaveny moduly:

 • "Modul v modulu."
 • Se závitovými tyčemi.
 • Pomocí svorky.

Modul "modul v modulu" předpokládá například instalaci podpěrných schodišť do sebe v souladu s tolerancemi průměru. Tato volba usnadňuje montáž, snižuje náklady na spotřební materiál a nevyžaduje použití speciálních nástrojů. Ale i v případě malého zakřivení vstupního vedení do druhého patra nebudou modulární schody s tímto typem uspořádání fungovat. Rovněž je třeba mít na paměti, že při takovém schématu není možné nastavit výšku podpěrných prvků.

Pokud jde o montážní systém na podpatcích, je charakterizován použitím nejrůznějších jednotlivých prvků, které při vzájemném spojení vytvoří jednodílnou modulární jednotku. Dokončená konstrukce nebude mít zjevné švy, takže ze strany může být vnímána jako monolitická. Existují však nevýhody tohoto řešení, což je potřeba neustále utáčet čepy, jinak se struktura otřesí.

Další typ připojení zahrnuje použití svorek. Poskytuje pevné uchycení prvků modulu pomocí šroubů a šroubovacího materiálu. Samotný modul bude obsahovat dvě části - vodorovné a svislé potrubí, které jsou připevněny buď svařenými obloženími nebo utahovacími šrouby.

Obecná doporučení pro přístrojový žebřík

Před instalací je žádoucí vzít v úvahu celou řadu technických a provozních podmínek, díky nimž bude konstrukce pohodlnější a odolnější. Za prvé, komfortní pohyb po schodech bude zajištěn, pouze pokud počáteční velikost otvoru v podlahovém výklenku horního patra není menší než 2, 5 x 0, 9 m. Za druhé, je-li plánováno modulové točité schodiště nebo konstrukce se soustruženými částmi, pak vypočítané a úhlové rozpětí. Například po dobu 180 ° potřebujete nejméně šest modulárních jednotek a stupňovité stupně a 90 ° systém je optimálně vytvořen ze tří až čtyř částí. Existují zvláštní požadavky na kovové spojovací prvky. Obecně platí, že šrouby a ukotvení nejsou nejlepšími nástroji pro zajištění spolehlivosti schodových konstrukcí. Pod podmínkou periodické revize jejich stavu lze tento hardware použít, ale pouze o délce nejméně 10 mm.

Příprava na instalaci

Jakmile bude schéma s výkresy sestavena a sestava materiálů pro montáž budovy připravena, můžete zahájit finální přípravu na pracovní uspořádání. Prvním krokem je vyčistit cílové místo z nečistot, nečistot a prachu. Bude užitečné obcházet všechny vodorovné plochy a sousední stěny průmyslovým vysavačem. Nezasahujte a nepotřebujte v určité fázi materiály s spotřebním materiálem a pomocným zařízením. Mimochodem, při vytváření modulárního žebříku budete potřebovat následující nástroj:

 • Elektrická vrtačka s funkcí šroubováku.
 • Montážní nůž.
 • Kruhová pila nebo ruční pila.
 • Elektronická úroveň.
 • Tužka.
 • Brusné nástroje pro broušení povrchů.
 • Ruleta.

Montáž rámů

Nosná konstrukce je zhotovena ze samostatných bloků - regálů, na kterých budou schůdky probíhat v budoucnu. Montáž začíná spodním modulem se vzpěrami. Používá se jedna z výše uvedených možností montáže - montáž, závitová svorka nebo svorka. Mimochodem, pokud je instalace prováděna na čistém dekorativním povlaku, pak by měla pod spodní jednotkou rozložit vlnitou lepenku nebo překližku. Proto jsou nastaveny sloupy ložisek do druhého patra nebo podkroví. A na vrcholu rámu musí být modulární schody dokončeny na stejné úrovni s překrytím. Dále se sloupce pohybují od sebe s podkladem pro konstrukční uspořádání uspořádání. V této fázi je mu dána požadovaná forma sestupu.

Instalační kroky

Truhlářské nástroje s pilami, nožem a vrtacími nástroji budou vyžadovány právě při práci s materiály ze schodů - dřeva nebo PVC. Optimálně, pokud byly komponenty zpočátku vybrány pro požadované rozměry, ale po zařízení rámce, lze výpočty upravit, což vyžaduje vylepšení parametrů kroků. V každém případě je nutné provést značení pro upevnění otvorů. Montáž schodů modulárních schodů se provádí pomocí samořezných šroubů, avšak bez nadměrného utažení, jinak se konstrukce materiálu nestane pod vysokým napětím a objeví se trhliny. Otočte hardware k přírubě základny rámu. Současně je nutné v každém kroku zkontrolovat úroveň jeho polohy vzhledem k vodorovné rovině.

Montáž schodů na ploty

Na jedné straně bude konstrukce upevněna ke stěně a na druhé straně bude obklopena obvodová konstrukce. Ten je tvořen ze stojanů (zábradlí), zábradlí a úhlového závěsu. Pro instalaci regálů do schodů by měly být provedeny otvory odpovídající jejich průměru. Měli by existovat nějaké drážky, kterými by baluster byl zachycen hardwarem ze zadní strany (pod schodištěm). Bezpečnější uložení v místě instalace v drážce zajišťuje základní konzolu. Může být přišroubován přímo k kroku. Poté montáž sestavy modulárního žebříku pokračuje k instalaci zábradlí, které dodá sílu do polohy balusterů. Konfigurace upevňovacích prvků může být odlišná - od začlenění horních konců sloupků do drážek, které jsou umístěny v madle, aby se vešly na lepidlo nebo používaly rohové spojení. Závěsy budou zapotřebí pro připojení řetízku zábradlí - úhlové a rovný horizontální chod. On také, nebo sedí na lepidle nebo pevně sešroubovaný.

Výhody a nevýhody modulárních schodů

Tento návrh vyžaduje minimální úsilí a investice ve srovnání s investiční výstavbou schodových konstrukcí. V tomto případě je třeba poznamenat nejen snadnost montáže a montáže, ale také to samé snadné demontážní opatření. Z hlediska různých tvarů, návrhů, konstrukčních řešení a velikostí neexistují žádná omezení - můžete zvolit optimální řešení pro malý dům s podkroví a pro třípodlažní panské sídlo. Ale nevýhody takové možnosti jsou stejně zřejmé. Dokonce i nenáročné modulární schody do druhého patra s malým zatížením se časem uvolňují a vyžadují další výztuž. A dokonce i nové konstrukce bezprostředně po instalaci mohou způsobit nepohodlí se světelnými vibracemi. Takové efekty jsou také vyloučeny speciálním vybavením s tlumícím účinkem, ale zahrnutí všech nových prvků do modulárního rámového zařízení komplikuje design a činí to dražší.

Závěr

Z hlediska konstrukčního a architektonického řešení bude tato možnost schodiště pravděpodobně považována za rozpočtovou a někdy i dočasnou. Má mnoho výhod, ale je vhodnější provést výpočty pro trvanlivý provoz na spolehlivějším provedení. V jakých případech je tato možnost vhodná? Praktické použití modulárních schodů v soukromém domě se doporučuje instalovat, pokud nejsou vyloučeny vysoké zatížení konstrukce. To se týká nejen povahy přímého vykořisťování, ale také seismologické situace v regionu. Měli byste také vypočítat pohyb nadace, který bude ovlivněn půdou. Tyto vlastnosti jsou zvláště výrazné v nových budovách, zatímco základový polštář se zmenší.