zahradnictví

Jak se točí topinambur: pokyny krok za krokem

Anonim

Obyvatelé Ruska se poměrně nedávno seznámili s jeruzalémským artičokem jako zeleninovou plodinou, ale zájem o jejich pěstování v jejich chatě roste. Faktem je, že tato rostlina dává vysoké výnosy, je odolná vůči chorobám, je obdařena vynikající chutí a je velkým přínosem pro tělo. Takže látky, které tvoří výrobek, jsou nezbytné pro osoby trpící hypertenzí a cukrovkou. Jak pěstovat Jeruzalémský artyčok v zemi a jak se o tuto rostlinu starat, řekneme v tomto článku. Také vám řekneme o výhodách hliněné hrušky, podělíme se o recepty tradiční medicíny.

Co je to hliněná hruška?

Předtím, než budete mluvit o tom, jak vykrmovat topinambur, musíte popsat rostlinu tak, aby si lidé mohli plně uvědomit, že nakonec bude růst.

Zemská hruška - tzv. Jeruzalémský artyčok v lidu pro podobnou chuť, je vytrvalá rostlina. Vynáší hlízy a semena. Zvenčí se rostlina podobá slunečnici. Je vysoká, s bohatou zelení, na vrcholu je středně velký květ jasně žluté barvy. Může být použit jako dekorace.

Výhody

Jeruzalémský artičok v období kvetení zdobí zahradu a její plody - hlízy budou vynikajícím pochoutkem, přinášející velké výhody. Biochemická analýza ukázala, že v hliněné hrušce je mnoho škrobových látek, minerálů a vitaminů.

Jeruzalémský artyčok je téměř jediná zahradní rostlina, která má ve svém složení obrovské procento křemíku. Starší lidé začínají pociťovat nepohodlí v kloubech, kosti se stávají křehčími a to vše proto, že se tělo stává méně křemíkem, což ovlivňuje elasticitu tkání. Rovnováha mezi obsahem křemíku a vápníku v těle je zdraví kostí a musí se udržovat od mladého věku.

Kromě toho křemík pomáhá očistit tělo toxinů. Pokud se stanete podrážděním, rychle se unavíte a někdy se cítíte bezmocní, pak byste měli vědět, že je to nedostatek křemíku. Zemská hruška se rychle vypořádává za svůj nedostatek, je dobře absorbována tělem. Není nic jednoduššího než růst Jeruzalémského artyčoku v zemi a udržovat rovnováhu všech potřebných látek tím, že připravíte jídlo z něho. Chuť hlíz je příjemná, zatímco vaření se podobá chuti sladkých brambor.

Hlavní výhodou jeruzalémského artičoku je obsah velkého množství inulinu. Tato látka je jediný přirozený polysacharid, který může být absorbován bez inzulínu. Zemská hruška je nezbytnou složkou výživy pro osoby s diabetem.

Jeruzalémský artyčok obsahuje vitamíny C, B1, B2. Jejich počet je několikrát více než u mrkve, brambor a řepy.

Jak pěstovat topinambur v zemi? Kdy to udělat? Jaké jsou vlastnosti péče o tuto překvapivě užitečnou a chutnou rostlinu? Tyto otázky se dotýkají mnoha zahradníků a rozhodli jsme se, že jim naplno odpovíme.

Jaký materiál pro výsadbu si vyberete?

Jak již bylo napsáno, hruška se rozmnožuje semeny a hlízami. Pokud se rozhodnete vysadit semena, pádem nebude fungovat, abyste získali velkou sklizeň. Bush bude růst malý, a jen několik malých hlíz je tvořeno, je od nich, že by člověk měl očekávat dobré ovoce, ale do příštího podzimu.

Není nic lepšího, než na jaře jaroslavské artyčoky. V prvním roce si budete moci vychutnávat dobré, velké ovoce. To je důvod, proč častěji, aby se dosáhlo plného sklizně, a nikoli výsadby, hlízy nebo jejich fragmenty jsou vysazeny.

Kde topinambur?

Tato rostlina je do půdy poměrně nenáročná. Vyvíjí se dobře, pokud do půdy dojde dostatek kyslíku a vlhkosti. Pokud v zemi není dostatek humusu, nezáleží na tom. Je snadno kompenzován dobře zvolenými dresinky.

Neměli byste zasadit Jeruzalémský artičok v husté černé půdě, která bude mít trochu kyslíku. V tomto případě, ani při dostatečné výživě, rostlina nebude produkovat bohatou sklizeň. Půda by měla být dobře větrána, aby vlhkost nestála.

Zvedněte otevřenou oblast, kde proniká sluneční světlo. A jeho příprava na vylodění by měla začít na podzim, protože výsadba jeruzalémského artičoku na jaře je mnohem jednodušší a jednodušší, pokud jsou lůžka připravena.

Varení plot

Když je vybráno místo, je nutné ho vyčistit před nástupem chladného počasí. Hloubka musí být rovna bajonetu s lopatkou. Kořeny plevele jsou povinně vyčištěny. Je prostě nemožné je vybrat všechny, ale neměli byste se bát, protože zmeškané části zmrznou přes zimu. Ale nejen to, že místo je připraveno na podzim. Než vykopnete na zem, položíte hnůj, bude to ideální hnojivo a před zasazením bude kultura mít čas na výkřiky.

Jak na to jaro?

Ve většině oblastí se rostlina vysazuje v prvních květnových dnech. Jak vyrůst topinambur v zemi na volném poli, pokud žijete ve středním pruhu? V tomto případě nehýbejte, hlízy je třeba vysadit pouze tehdy, když se půda zahřeje na nejméně šestnáct stupňů. Může to být konec května.

Před vysazením hliněné hrušky (Jeruzalémský artyčok) musíte vybrat silné velké hlízy. Neměly by být stopami škůdců a nemocí. Kvalita výsadby závisí na kvalitě rostlinného materiálu, na podzimní sklizni jeruzalémského artičoku.

Nemáte-li požadovaný počet zdravých, velkých hlíz, pak ještě nevystavujte špatné. Budou klečeny pozdě, a sklizeň nebude současná. V tomto případě je lepší řezat kvalitní materiál na několik částí, aby každý měl zdravé, znatelné oko. Aby se zabránilo onemocnění rostlin, musí být vysekávané oblasti vysušeny a zpracovány s drceným uhlím před výsadbou.

Lůžka na vaření

Místo, které bylo vykopáno z podzimu, musí být znovu vykopáno, zorané, rozbité velké kusy, vyrovnány a vytvářeny postele. Řádky na hřebenech by neměly být více než 70 centimetrů a vzdálenost mezi zákopy by měla být nejméně 30 centimetrů. Je nesmírně důležité dodržovat takové intervaly, protože rostlina může během léta dosahovat dvou a půl metru výšky a bude velmi těžké projít přes pevnou stěnu zeleně, aby se postarala o hliněnou hrušku.

Důležitým bodem v kultivaci je hloubka, v níž je topinambur zasazen. Otvory by měly být zhruba patnáct centimetrů hluboké a asi třicet široké. Vzdálenost mezi nimi je půl metru.

V podmínkách teplého počasí a udržování půdní vlhkosti budou brzy promítány první stonky s špičatými mladými listy ve tvaru srdce.

Chyba mnoha zahradníků

Většina lidí, kteří nevědí, jak vysadit Jeruzalémský artyčok, věří, že je možné vykopat hlízy a nedaleko silnic, kde je půda "prázdná". Toto stanovisko sdílejí i ti, kteří viděli, že rostlina roste sama o sobě v opuštěných pustinách. To je důvod, proč, dokonce i když zasadili hliněnou hrušku podle všech pravidel, letní obyvatelé na to zapomenou až do podzimu, kdy bude čas na sklizeň. Jaké je jejich překvapení, když se pod silnými, zdravými keři nachází jen málo "hubených", silně rozvětvených kořenů, které nemohou být nazývány hlízy.

Jeruzalémský artyčok, i když nenáročný, potřebuje speciálně určenou oblast a nebude se plně rozvíjet a roste na špatném, neléčeném místě. Jak správně vysadit hlízy Jeruzalémských artičoků, zjistili jsme, teď hovoříme o řádné péči o rostlinu.

Před klíčením

Hruška není brambor a je zapotřebí dokonce i okamžik, kdy se objeví první klíčky nad zemí. Chcete-li získat zdravou rostlinu a dobrou sklizeň, je důležité dodržovat některá pravidla:

  1. Nemůžete dovolit vzhled husté zemité kůry, která neprojde vlhkostí a vzduchem. Za tímto účelem je půda opatrně uvolněna. Aby nedošlo k poškození rostliny, orientujte se na hřebeny, které jsou ponechány při hnízdění.
  2. Ustavují se trvalá opatření k odstranění plevelů, tj. Plevelů.
  3. Péče o rostliny trvá od okamžiku výsadby a před sklizní.
  4. Krmte topinambur jednou měsíčně.

Od výsadby až po sklizeň hlíz na podzim musí být zachována vlhkost půdy. Chcete-li to provést, snažte se produkovat hojné zalévání, pokud srážení není dostatečné.

Péče po klíčení

V době, kdy se jeruzalémský artičok aktivně rozrůstá, ke zvýšení zelené hmotnosti, která se obvykle vyskytuje v první polovině léta, musíte zadat složení obvazu, která obsahuje hodně dusíku. Před vysazením jeruzalémského artičoku nejsou taková hnojiva nutná, bude zde dostatek hnoje, ale během období aktivního růstu bude tato jednotka potřebovat tuto složku. Jak se blíží červenec, nahraďte hnojivo fosforečnanem draselným.

Zavlažování by se mělo provádět se zaměřením na počasí a stav keřů. To je nejdůležitější bod po výsadbě Jeruzalémského artičoku správně. Pokud rostlina nemá dostatek vlhkosti, bude pomalu růst a sklizeň se bude skládat z malých, silně větvených hlíz. Kromě toho může sucho přispět k útoku škůdců na rostlinu. Při nadměrném zavlažování je také ohrožen jeruzalémský artičok: narazí na jiný druh hniloby a slimáky.

Když rostlina dosáhne výšky 30 až 40 centimetrů, musíte ji vyčistit. Tato událost umožní vytvoření dalších kořenů, což povede k vyššímu výnosu.

Další péče

V polovině léta bude jeruzalémský artičok růst na metr a pro něj bude těžké udržet těžké greeny sám. Aby se stonky nerozrušily a neustále rostly, rozdělte výsadbu do křoví, postavte silné pilíře ve tvaru sloupků a kravaty keřů k nim se silným drátem nebo hustými nitěmi.

Pro další zvýšení výnosu se doporučuje navrácení v druhé polovině července. Přibližně ve stejnou dobu rostlina začne kvést, nenechávejte barvu na křoví, odnese všechny užitečné látky z hlíz. Odřízněte je a zkraťte jeruzalémský artičok na jeden a půl metru. Shromážděná kytice dokonale zdobí pokoj, pokud ji umístíte do krásné vázy.

Sklizeň a skladování

Nestačí vědět, jak topinambur pěstovat a péče o něj. Musíte také vědět, jak zachovat plodiny delší dobu.

Od výskytu prvních výhonků ke sklizni přechází průměrně 120 dní. Ale nestačí jen vykopat hlízy, je nutné ovlivnit tvorbu husté kůže, protože bez ní nemůže být plodina skladována celou zimu, i když jsou podmínky ideální.

Měsíc před plánovaným kopáním zastavte krmení rostliny a dva týdny před sklizní nakrájejte stonky tak, aby třicet centimetrových odřezků zůstalo nad zemí. Tyto postupy umožňují hlízům ještě více podávat vitamíny a minerály, tvoří hustou kůži.

Pěstování topinamburu v Rusku ukázalo, že tato rostlina je velmi odolná vůči mrazu. Pokud by výskyt klíčků zmrzel, netrpí. Hlízy mohou snadno přezimovat v zemi a odolávat teplotám až -40 stupňů, ale za předpokladu, že sněhová vrstva je více než 30 centimetrů.

Někteří hlízy letní obyvatelé zvláště nechat na zimování v půdě, aby si chutné, zachoval všechny užitečné vlastnosti kořenů v prvních jarních dnech. Ale kvůli tomu musíte být opatrní a vykopat hned po sněhu, jinak hlízy začnou klíčit. Absolutně všechny ovoce jsou odstraněny z půdy, protože se mohou stát otravnými plevely.

Jeruzalémský artyčok skladujte v podpole nebo jiném suterénu za stejných podmínek jako brambor. Před umístěním hlíz do podzemí jsou dobře umýt a sušeny, položené na suché podlaze pod vrchlíkem.

Lidová medicína

Jak jsme již napsali, Jeruzalémský artičok je nejen chutný, ale i užitečná delikatesa. Aby rostlina měla prospěch, musíte vědět, jak ji používat správně. Nabízíme Vám seznámení s nejužitečnějšími recepty pro jeruzalémský artičok:

  1. Pokud trpíte cukrovkou, můžete jeruzalémský artyčok jíst takto: shromažďovat květiny a stonky, dobře opláchnout pod tekoucí vodou, nakrájet salát. Můžete přidat další zeleninu, ale bez nich by byl Jeruzalémský artyčok velmi chutnou miskou, stačí ji naplnit rostlinným olejem. Hlízy jsou také užitečné pro vás, měli by se jíst na 50 gramů půl hodiny před jídlem. Jezte přímo s kůrou, bez nejrůznějších koření a soli.
  2. Chcete-li upravit práci pankreatu, zvýšit hemoglobin a snížit krevní tlak, připravte odvar. Chcete-li to udělat, jeden litr vody nalít pět hlíz Jeruzalému artičok, vařit je do měkkosti. Výsledný vývar pít sklenici po celý den. Tento odvar se doporučuje provést třikrát týdně.
  3. Chcete-li zlepšit imunitu, můžete připravit vitamínový nápoj z listů a stonků. Materiál se shromažďuje během kvetení a před jeho zahájením se usuší. Poté se 20 gramů zeleniny nalije litrem vroucí vody, do té doby, než se ochladí, odfiltruje a opíje. Tento nápoj můžete vypít na litr denně místo čaje. V případě potřeby přidejte džem nebo med.
  4. Z bolestí hlavy a pálení žáhy zachránit šťávu z hlíz. Je třeba otřít ovoce, stlačit a smíchat šťávu se stejným množstvím vody. Vezměte si dvě lžíce ráno před snídaní. Džus se dobře udržuje v chladničce v uzavřené nádobě.

Závěr

Jak jste mohli vidět, je poměrně snadné vyrůst hrušku, nevyžaduje komplikovanou péči, potřebujete pouze plevel, vodu a vázat ji včas. Pro jejich malé práce na místě získáte bohatou sklizeň, chutné a velmi zdravé ovoce. Doufáme, že náš článek o tom, jak továrnu topinambur a péče o něj, bude pro vás užitečné. Přejeme vám vynikající sklizeň a dobré zdraví!