zahradnictví

Správné výsadby jahodových semen vám umožní získat kvalitní sazenice

Anonim

Jahody v Rusku jsou velmi oblíbené. Toto chutné a zdravé bobule poskytuje dobré výtěžky, samozřejmě, pokud vytváří dobré podmínky. Nyní existuje velké množství slibných odrůd, které poskytují stabilní plodinu a jsou odolné vůči chorobám. Ale koupit semenáčky odrůdy, která se vám líbí, není vždy možné a její kvalita může být zdaleka ne dokonalá. Kromě toho jsou náklady na takový výsadbový materiál poměrně vysoké.

Nyní ve specializovaných prodejnách najdete jahodové semena různých odrůd. Ale v tomto případě, zejména pro začínající zahrádkáře, vzniká otázka: jak se jahody rostou se semeny? Chcete-li získat dobré sazenice, budete muset vynaložit nějaké úsilí a trpělivost. Koneckonců, tento proces je poměrně dlouhý a má své vlastní vlastnosti.

Výsadba jahodových semen v březnu nebo na začátku dubna vám umožní získat první bobule v létě. Ale aby byly výhonky přátelské, musí být materiál výsevu rozvrstvený. Tento proces by se měl provádět ve vlhkém prostředí při teplotě +2 - +4 stupňů. Chladnička je pro tento účel vhodná. Délka stratifikace je od 1 měsíce do 2, 5, takže tento postup by měl být zahájen předem.

K dosažení dobrého výsledku je třeba připravit jahody se semenem velmi zodpovědně. Nyní mají obchody širokou škálu pozemků pro výsadbu, včetně jahod. Ale je to docela vhodné a univerzální, které je určeno pro pěstování sazenic zeleninových plodin. A vy můžete udělat směs sami. Měl by sestávat z písku, nejlépe hrubého zrna, rašeliny a humusu v poměru 1: 1: 2. Namísto humusu můžete použít trávníkovou půdu s přídavkem komplexních hnojiv a dřevěného popela. Každá půda musí být párována, aby se zbavilo patogenů, stejně jako vajíčka a larvy různých hmyzu. Pokud však takové zpracování nemůže být provedeno, pak můžete půdu nalít silným roztokem manganistanu draselného.

Složitost takové operace, jako je vysazování jahod se semenem, je v rovnoměrném rozložení na povrchu připravené půdy, protože jsou velmi malé. Mnoho odborníků doporučuje použití velmi malých kontejnerů, které jsou vysazeny v jednom osivu. Kromě toho by výška nádoby neměla přesáhnout 5 cm a musí být odvodňovací otvor. Takové výsadby jahod ze semen umožňují vynechat sběr, který se obvykle provádí, když semenáčky mají jeden nebo dva pravé listy, ale v té době jsou velmi křehké a mohou být snadno poškozeny.

Mnoho začínajících zahradníků dělá vážnou chybu kropením semen zeminou. Jahody vykvétají dobře ve světle, takže jejich semena nemusí být zapuštěna do půdy. Musí být postřikovány pouze vodou z rozprašovací lahve, aby lépe ležely na zemi.

Pěstování jahodových semen má další rys. Nádrž s vysazeným semenem musí být uzavřena sklem nebo fólií. Tím se vytvoří speciální mikroklima, která podporuje aktivní klíčení semen. Takový úkryt není odstraněn ani při výskytu výstřelů, ale je nutné pravidelně vysílat. Když se rozvinou 1-2 pravé listy, sazenice se začnou zvykat na pokojové podmínky, čímž se postupně zvyšuje trvání větrání. Neodstraňujte okamžitě přístřešek, protože semenáčky mohou zemřít příliš velkou vlhkostí.

K tomu, aby semena jahod rychle a přátelsky naklonila, potřebují teplotu asi 26 stupňů. Stačí, abyste semenáčky nevložili do blízkosti baterie, protože existuje nebezpečí sušení semen. Zavlažování by mělo být velmi opatrné, protože přílišné zvlhčení horní vrstvy země může vést ke vzniku "černé nohy" a smrti rostlin.