zahradnictví

Hydrangeas - přistání a péče

Anonim

Hydrangea, výsadba a péče, pro které není těžké - úžasné keře v rozmanitosti a kráse. Oni jsou ceněni v okrasném zahradnictví pro rozsáhlou paletu, různé formy květenství, zajímavá kůra, velké figované listy, bohatý kvetoucí a nenáročné.

Hydrangeas jsou příbuzné (výsadba je popsána níže) k rozsáhlé rodině hortenzie, jejich rod je asi 100 druhů. Tam jsou kudrnaté, opadavé, vzpřímené, stálezelené, teplomilné a mrazuvzdorné, stejně jako stromové a trpasličí hortenzie.

Listy hortenzie jsou oválné, s zúbkovanými nebo vlnitými okraji, velké. V závislosti na druhu jsou květiny tvořeny květenství ve formě deštníku, míče, šlehání nebo kuželek. V centru květenství se nacházejí plodné malá květy a na okrajích jsou sterilní velké květy se 4 okvětními lístky. Barva může být krémová, bílá, růžová, modrá, fialová, červená, karmínová a jasně růžová. Paleta jedné květiny může sestávat z několika přechodových odstínů. Barva závisí na kyselosti půdy (růžová se vyskytuje na alkalických půdách, modře na kyselém).

Jedním z nejoblíbenějších druhů je zahradní hortenzie. Pěstování a pěstování květinářů má velmi širokou distribuci, především kvůli odolnosti proti chladu. Nejvíce cenné pro pěstování doma i na zahradě jsou následující druhy hortenzie: treelike, sawtooth, sargent, řapíkaté, dubové listy, paniculata.

Výsadba hortenzie paniculata, v zásadě stejně jako ostatní druhy, začíná výběrem půdy. Upřednostňuje se půdní struktura a vlhka pronikající půdy bohatě ochucená organickou hmotou s kyselou nebo neutrální reakcí. Na alkalických půdách rostliny trpí nedostatkem železa. V takové situaci je nutná acidifikace půdy nebo pěstování květin ve vaně. Když se vysazují rostliny ve vzdálenosti asi 2, 5 m od sebe. Rozměry jámy jsou 50x60 cm a hloubka 40 cm. Kořeny jsou zkráceny těsně před výsadbou sazenic. Výsadba, bohatě napojená.

Velmi vlhké rostliny hortenzie. Zakládáme je na další smáčení a mulčování (hobliny, štěpky, kůra, humus listů, borovice jehly). Pokud jde o osvětlení, hortenzie má rád penumbru, ale některé druhy mohou růst s velkým množstvím slunce.

Řezání je pro dané barvy velmi důležité. Příliš časté to vede ke špatnému květu. Správné prořezávání je odstranit staré květenství prvního páru zdravých a silných pupenů. Nadměrné zhrubnutí lze předejít tím, že ročně odstraníte kořeny dvojice slabých, velmi hustě umístěných nebo starých větví. Je žádoucí provádět prořezávání na počátku jara před začátkem aktivní vegetační sezóny. Panicle hortenzie prořezávala silněji.

Hydrangea se šíří nejrůznějšími vrcholy nekvetoucích (mladých) výhonků v létě a na jaře, zpevněných řízky během chladné sezóny a druhy rostlin zasetím semen v nevykurvených sklenících na jaře.

Mnoho pěstitelů miluje chov hortenzie. Jejich výsadba není tak obtížná a také péče. Ale, stejně jako jiné květiny, jsou postiženy různými plísňovými nemocemi, plísní, šedá plíseň. Škůdci postihující tuto rostlinu jsou mšice, mozoložka, ostrá nos, roztoč.

Na zahradě jsou hortenzie často umístěny ve velkých skupinách, kde mohou být přítomny rostliny různých druhů současně. Ale velké, přerostlé dospělé keře vypadají skvěle samy. Pobočky kvetoucí hortenzie vypadají skvěle ve váze. A sušené květenství jsou tradičními prvky zimních úprav a poppuri.