konstrukce

Imitace kámen. Fasádní dlaždice pod kamenem. Kamenná dlažba

Anonim

Ne každý, kdo chce používat přírodní kámen v dekoraci svého domova, si to může dovolit koupit. Tento přírodní materiál byl vždy poměrně vysokou cenou. Naštěstí na mnoho let byla nahrazena tzv. "Imitací" kamene, což je mnohem levnější.

Použití materiálu v interiéru

Imitace přírodního kamene zdobí prakticky jakýkoli interiér. Současně se používá nejen k dokončování stěn a podlah, ale i dalších dekorativních a funkčních prvků místnosti (sloupy, krby, portály, výklenky, přepážky). Tento povrch doplňuje do interiéru zvláštní komfort a novinku. Na rozdíl od obecné víry tento finišující materiál vypadá perfektně nejen ve starověkém, klasickém a středověkém interiéru, ale také v těch místnostech, kde je ultramoderní design. Účinek imitace kamene přímo závisí na jeho struktuře (struktuře) a barvě.

Druhy imitace kamene

Kamenné zdi mohou být vytvořeny pomocí různých povrchových materiálů. V současné době produkovaly obrovský soubor. Níže jsou nejčastější.

Dekorativní umělý kámen je vyroben ze směsi cementu a písku s přidáním různých přísad (pigmentů, plnidel), které zlepšují výkonnost a dekorativní funkce.

Dlaždice, napodobující kámen, již dlouho získala zaslouženou popularitu. Je odolný, odolný proti otěru a má nádherný vzhled.

Nedávno panely pod kamenem získaly obrovskou popularitu. Mohou být použity pro výzdobu a fasády a interiér.

Tato napodobenina kamene, jako porcelán, je již mnoho let známá. Je mnohem odolnější a silnější než keramická dlažba. Existuje mnoho různých barev a textur tohoto dokončovacího materiálu. Dnes se vyrábějí inovativní 3D dekorativní panely s úžasnými reliéfy.

Kamenná dlažba

Tento obkladový materiál šel na prodej po dlouhou dobu, ačkoli to bylo ve zvláštní poptávce pouze ve veřejných institucích - jako jsou restaurace, bary, kavárny. V posledních letech se stále častěji používá k dekoraci obytných prostor. Moderní dlaždice pod kamenem je prostě úžasná paleta textur a odstínů, což vám umožní vytvořit stylový a originální interiérový design. Takové dokončovací materiály z keramiky mají různé tvary, textury, barvy. Díky tomu se jejich popularita každým dnem rozrůstá. Sádrová dlažba pod kamenem stojí mnohem levněji než přirozený analog. Další výhodou je jednoduchost zpracování a instalace.

Druhy dlaždic pod kamenem

Dlaždice pod divokým kamenem je vyrobena z různých materiálů. Nejjednodušší z nich tvoří sádra a keramika, ale také drahé, například ty, které jsou vyrobeny na bázi akrylu. Níže jsou různé odrůdy těchto dlaždic:

 • Keramická dlažba napodobuje povrch přírodního kamene. Vyrábí se na bázi jílu. Po vylisování musí být dlažba vypálena při vysoké teplotě.

 • Sádrové dlaždice se používají pouze pro výzdobu interiérů. Můžete to udělat sami. Doma jsou dlaždice vyrobeny ze speciálně upravené sádry. Náklady na tento materiál jsou relativně nízké. Sádrové dlaždice se často používají k ozdobení stěn a ozdobení krbů.
 • Akrylátová taška na bázi gelu se vyznačuje vysokou trvanlivostí. Používá se pro výrobu desek, mramorových desek, dekorativních prvků. Často se používají umělé typy onyxu, které se používají při výrobě stěnových panelů, z umělého imitovaného kamene.

Při výběru tohoto obkladového materiálu byste měli věnovat pozornost tomu, proč je určen. Obkladová dlažba pod kamenem se vydává jak pro vnitřní, tak pro vnější (přední) stavbu. Oba typy materiálů se vyznačují spolehlivostí, odolností a odolností vůči mechanickému zatížení. Předpokládá se, že keramické dlaždice pod kameny jsou ekologicky dokonalejší dokončovací materiál. To je důvod, proč stále více lidí dává přednost zdobení jídel, obytných místností, koupelen a kuchyní. Obklady ze sádry mohou být použity pouze pro výzdobu interiérů. Používá se tam, kde není vysoká vlhkost.

Fasádní dlaždice pod kamenem nemění své vlastnosti dokonce ani pod vlivem nízkých a vysokých teplot. Přes změny vlhkosti vzduchu si zachovává svůj původní vzhled po mnoho let. Přední dlažba pod kamenem má různé velikosti, faktury a odstíny. Nejnovější fotografické stroje napodobují téměř všechny známé horniny z přírodního kamene. Nejnovější kolekce dlaždic se vyznačují originální a pečlivou kresbou nejmenších detailů. Nedávno bylo obzvláště oblíbené imitace kamene, připomínající mramor, onyx, travertin. Tento finišující materiál dává každému místu zvláštní šlechtu.

Dlaždice pod kamenem, jejíž foto lze nalézt na mnoha místech na internetu, vám umožní vytvořit nejvíce jedinečné interiéry. Jediná věc, kterou potřebujete, je dost peněz a trochu fantazie. V dnešní době můžete vybírat dlaždice z jedné sbírky, ale v různých odstínech - takže se žádný z nich opakuje na 3-4 čtverečních metrů prostoru.

Nyní obzvláště v poptávce tmavé dlaždice pod kameny. Dekorativní keramika tohoto typu se skvěle kombinuje s materiály jako sklo, dřevo, kov. S ním jsou realizovány všechny konstrukční nápady.

Kamenné panely

Dnes jsou kamenné panely na vrcholu své popularity. Mnoho návrhářů je používá nejen pro dokončení fasády, ale také pro vnitřní práce. Tento dokončovací materiál je vyroben inovativními technologiemi, takže se prakticky neliší od přirozených plemen. Stěnové dekorativní panely pod kamenem jsou praktické, mají skvělý výhled, snadno se instalují. Další výhodou tohoto obkladového materiálu je jeho relativně nízká cena. Nejvýhodnější z těchto panelů jsou vyrobeny z vysoce kvalitního plastu. Jsou odolné a nevyžadují komplexní péči. Nejčastěji se používají při dekoraci koupelny, kuchyně, jídelen. Mohou být často nalezeny i v kancelářských prostorách.

Typy kamenných panelů

Nejčastěji se tento finišující materiál vyrábí odlitím pod vysokým tlakem. V závislosti na jeho složení existují panely:

 • Má homogenní strukturu (z vysoce kvalitního PVC).
 • Kombinovaná (vnější vrstva - z polymeru a vnitřní - z expandovaného polystyrenu). Tento materiál je dobrá izolace, proto je ve vysoké poptávce.
 • Vyrobeno z polystyrénové pěny a polystyrenu v kombinaci s vnějším povlakem.

Složení mnoha panelů zahrnuje pryskyřice, pěnu a kamenný prášek. Tam je obrovský počet modelů fasádních panelů, které napodobují takové druhy kamene jako břidlice, vápence, pískovec, malachit, křemenec, topaz. Také populární odrůdy s reliéfními formami (sutiny nebo skalní kámen). Prodej lze nalézt a materiály připomínající plochý čedič, onyx, žula, travertin, zlatolit, dolomit. Nejpopulárnější modely jsou úhledně skládané řádky obdélníkových kamenů.

Kvůli různorodosti těchto panelů může každý rychle vyzdobit svůj domov jako alpský dům a pod středověkou stěnou za poměrně málo peněz. Vzhledem k široké paletě barev pro fasádní panely můžete zvolit jakýkoli odstín kámenů od světlé béžové a bílé až tmavě hnědé až černé. Taková paleta barev vám umožňuje vytvořit harmonickou kombinaci domova a okolní krajiny.

Vlastnosti fasádních panelů pod kamenem

Takový dokončovací materiál se nebojí vysokých nebo nízkých teplot, vlhkosti a solí. Jelikož má nízký lineární koeficient roztažnosti, tyto panely nejsou v průběhu let deformovány. Spolehlivý systém kloubů jim umožňuje odolat i silnému větru. Vysoce kvalitní materiály jsou odolné vůči vyblednutí na slunci. Další vlastnosti fasádních panelů pod kamenem zahrnují:

 • odolnost proti opotřebení;
 • nízká tepelná vodivost;
 • dobrá zvuková izolace;
 • odolnost proti rázům;
 • odolnost proti korozi;
 • požární odolnost

Tento finišovací materiál má následující výhody: nízké náklady, nízká hmotnost, možnost montáže na stěny jakéhokoliv druhu bez zvláštní přípravy.

Náklady na čelní panely

V prodeji jsou oba velmi drahé a levné panely pod kamenem. Cenu ovlivňují následující faktory: výrobce, povědomí o značce, použité zařízení (technologie), kvalita surovin. Například panely vyrobené z těžkého materiálu, ve kterém jsou speciální přísady, budou mnohem dražší než obvykle. Náklady jsou také ovlivněny kvalitou povrchu panelu. Tak hladké materiály jsou levnější než embosované, které napodobují kámen s větší vnímavostí. Panely se světlými, nasycenými odstíny budou mít vyšší cenu než světlé, protože jejich výroba vyžaduje dodatečnou stabilizaci barev. Nejdražší dokončovací materiály tohoto druhu jsou ty, které mají nejhrubší izolační vrstvu.

Umělá žula

Tento dokončovací materiál napodobuje povrch žuly. Používá se k výrobě desek, okenních parapetů, malých panelů. Může být mletá, řezaná, leštěná. Vyrábí se pomocí vakuového mixéru, ve kterém se smíchá speciální plnivo, například pryskyřice GRANATEX 350, 400, 500 a POLYLITE 32166-16. Nejdříve se míchání provádí bez vakua. V tomto okamžiku se částice plniva namočí. Poté se do směsi přidá katalyzátor ("Butanox M50") a znovu se vše míchá ve vakuu. Postup se opakuje 2-3 krát za 15 minut. Hotová hmota se nalije do speciální formy a povrch se vyrovná speciálním štětcem. Zmrazený arch umělé žuly je broušený leštícím strojem. Přibližné složení směsi: pryskyřice - 35-40%, plnivo - 60-65%, katalyzátor - 1, 5-2%.

Kamenná imitační péče

Prakticky všechny dokončovací materiály, které napodobují přírodní kámen, jsou odolné proti opotřebení. Jsou snadno pečlivé. Tento materiál je velmi odolný, odolný, odolný mechanickému namáhání.

Imitace pod kamenem se nedá poškrábat, umýt agresivními čisticími prostředky. Musí být pravidelně čistit měkkým hadříkem.

Vytváření umělého kamene vlastním rukama

Existuje další imitace kamene. Ruce mohou vyrobit umělý kámen z betonu. Jeho cena bude mírně vyšší než imitace omítky, ale může být použita nejen pro interiérové ​​dekorace, ale i pro obložení fasády. Používá se také pro zdobení krajiny. Beton je vyroben z "balvanů" nebo dlaždic, které napodobují povrch přírodního kamene.

K získání imitace je nutné zvládnout některé pracovní dovednosti a získat potřebné materiály. Technologie výroby umělého kamene z betonu se nijak výrazně neliší od způsobu výroby běžných dlažebních desek. Musíte zakoupit následující materiály:

 • polyuretanové vstřikovací formy různých tvarů a konfigurací;
 • cement nejvyšší kvality;
 • proschnutý jemný písek;
 • čistá voda;
 • specielní uvolňovací směs, která zabraňuje tomu, aby se roztok nalepil na stěny formy. V případě jeho nepřítomnosti můžete použít běžný motorový olej.

Nejdříve hněteme cementovou maltu. Jeho podíl je 1: 3. Polyuretanové formy jsou umístěny na rovný povrch, pokryjí vnitřní stěny uvolňovačem a konečný roztok se nalívají. Pomocí špachtle je hmota cementového písku mírně zhutněna, aby se odstranily zachycené vzduchové bubliny. Povrchová vrstva je opatrně vyrovnána.

Po vytvrzení roztoku se tvar lehce ohýbá a hotový umělý kámen se od něj snadno oddělí. Tyto polotovary musí být pečlivě vysušeny a malovány v barvě, která se vám líbí. Chcete-li dodat přirozenější pohled na napodobování kamene, zvolte odolnou barvu z přírodních odstínů. Polotovary jsou natřeny v několika vrstvách pomocí sprejové láhve. Předtím je povrch imitace odstraněn suchým hadrem. K tomu, aby byl umělý kámen betonu přirozenější, mohou být výklenky nabarveny v tmavším odstínu. Také často na napodobování kreslit různé skvrny, pruhy a další textury, kopírovat jeden nebo jiný přírodní kámen.

Výroba imitace kamene ze sádry

Pro výrobu tohoto finišního materiálu je nutné zakoupit speciální polyuretanové formy a modifikovanou sádru. Existuje přísná sekvence přípravy roztoku. Sádra se přidává do vody, nikoli do sádry. Při konstantním míchání se připraví roztok, který velmi rychle tuhne. To je důvod, proč najednou připravit směs pouze 1-3 sáčky. Poměr suché směsi a vody závisí na značce sádry. Kromě toho, čím silnější je kompozice, tím silnější bude umělý kámen. Zpravidla se dokonalá konzistence řešení podobá silnému krému. Pro zvýšení pevnosti sádrového imitujícího kamene může být k roztoku přidáno asi 10% písku.

Pro urychlení výroby imitace se k roztoku přidávají plastifikátory, jako je kyselina citrónová nebo PVA lepidlo. Zabraňují rychle sálání sádrové hmoty, což jí umožňuje vyrábět více kamene najednou.

Hotová směs se nalije do forem. Jeho povrch je pečlivě vyrovnaný. Po 30-40 minutách by se imitace kamenů měla ztuhnout. Zmrazené polotovary lze snadno vyjmout z polyuretanové formy. Vysílá se na několik hodin.

K získání vícebarevných umělých kamenů se do směsi sádry přidá barevný pigment požadovaného odstínu. Realistická barva se získá ručním barvením kamenů po vysušení. Takové napodobeniny po vysušení barvy jsou pokryty vodotěsným matným lakem.