opravy

Latexová barva na stěny: vlastnosti, aplikační technologie

Anonim

Zatevaya opravy ve vlastním domě, majitelé se snaží přemýšlet přes každý detail nadcházející práce a vybrat vhodné materiály pro to. Stěny, dlaždice a kámen mohou být použity k dokončení vnitřních ploch, ale častěji v poslední době se používá nátěr na stěny. Latexové výrobky díky řadě pozitivních vlastností vystupují zřetelně na pozadí jiných barevných kompozic, které získávají od spotřebitele stále více soucitu. Z tohoto důvodu v dnešním článku věnujeme pozornost latexovým barvám, analyzujeme jejich typy, vlastnosti a aplikační technologii.

Co je latexová barva

Latexové formulace se nazývají vodní disperzní barvy s přidáním polymerních složek, které jim dávají speciální vlastnosti. Úspěšná kombinace latexu a akrylu zlepšila výkonnostní charakteristiky barevných kompozic a výrazně rozšířila rozsah jejich použití. Povlaky na tomto základě jsou vyráběny jak pro exteriér, tak i pro interiér. Informace o jejich použití jsou obvykle uvedeny na obalu.

Barva na stěny (latex) je k dispozici výhradně v bílé barvě, takže k dosažení požadovaného odstínu je třeba přidat do barvy barvy. Výsledná kompozice může být natřena naprosto všemi typy povrchů: cihla, beton, pokrytá tapetou nebo omítkou.

Vlastnosti nátěrů na bázi latexu

Latexové výrobky získaly svou popularitu kvůli řadě pozitivních vlastností. Konkrétně:

• nedostatek silných pachů;

• šetrnost k životnímu prostředí;

• schopnost procházet vzduchem;

• vynikající tepelně izolační vlastnosti;

• odolnost proti extrémům teploty;

• požární bezpečnost;

• možnost ředění vodou;

• rychlé sušení;

• odolnost proti vlhkosti;

• trvanlivost a odolnost proti oděru.

Navíc k pozitivním vlastnostem je třeba zmínit několik nevýhod, které má tento nástěnný nátěr. Latexová disperze nesmí být zbarvena v nasycených a jasných barvách a je také vynikajícím prostředkem pro vývoj bakterií a hub. Aby se předešlo vzhledu plísní, je třeba před povrchem ošetřit povrch základním nátěrem.

Rozsah působnosti

Barvicí kompozice na bázi latexu lze nazvat univerzální. Dokonale se hodí na oba dříve natřené a čisté povrchy. Rozsah jejich aplikace závisí na složení a funkčnosti disperze. Takže u externích prací používejte akrylosilikonové povlaky obsahující antifungální substance. Tento vzhled se liší při zvýšené odolnosti proti opotřebení, nevyhoří pod vlivem slunečního záření a nebojí se vlhkosti.

Latexová barva pro vnitřní práce má 3 typy: polyvinylacetát, styrenbutadien a akrylové sloučeniny. Dále budeme brát v úvahu vlastnosti a účel každého druhu.

Polyvinylacetát

Lidé jim říkali barvy na bázi vody. Základem této látky je obvyklé lepidlo PVA. V kompozici vodních disperzních povlaků nejsou rozpouštědla, takže jsou prakticky bez zápachu. Vodné disperze se vyznačují vynikající přilnavostí k povrchu a snadnou obsluhou. Až do úplného ztuhnutí se lak snadno odmyje z rukou a pracovních nástrojů. Pozitivní funkce zahrnují nízké náklady na produkty z vodních zdrojů, ale je zdaleka nepoužívána všude.

Praxe ukazuje, že i po úplném vyschnutí má barva křídový efekt. Pokud si oblečení opřete o lakovaný povrch, bude bílá. Je třeba také poznamenat, že tento nátěr je náchylný k praní, takže jejich lakování fasádou nebo zdmi v koupelně se nedoporučuje.

Nejčastěji se tento typ používá pro dokončení stropů ve vyhřívaných prostorách.

Styren butadien

Butadien-styrenové kompozice se vyrábějí na stejné vodní bázi, ale na rozdíl od předchozího typu mají zvýšenou vlhkost a trvanlivost. To vám umožní používat je téměř na všech plochách umístěných uvnitř objektu. Hlavní nevýhodou latexových emulzí tohoto typu je to, že pod vlivem ultrafialového záření ztrácejí svou jasnost a sytost barev. Nicméně tato vlastnost nezasahuje do jejich použití při dekoraci interiéru. Tato barva je nejvhodnější pro kuchyně, chodby, spíž, šatnu a další zatemněné místnosti.

Akryl

Akrylátová latexová barva pro vnitřní práce je považována za nejkvalitnější produkt všech výše uvedených možností. Používá se v případech, kdy je nutné vytvořit odolný, trvanlivý a odolný proti nečistotám. Povrchy lakované s podobnými složeními jsou méně propustné pro páry a jsou chráněny před korozí. Obvykle se akrylová barva aplikuje ve dvou vrstvách, výsledná vrstva se vyznačuje pružností a schopností skrývat malé trhliny ve stěně. Tento povlak může bezpečně dokončit stěny v koupelně a kuchyni, protože je schopen odolat přibližně 5000 pracím cyklům.

Výběr barevného složení

Při výběru barviva je třeba věnovat pozornost nejen barvě, ale také důležitým parametrům jako je trvanlivost, lesk, odolnost proti vlhkosti a krycí síla. Jakákoli latexová směs má jednu ze šesti možných hladin lesku, která je uvedena na plechovce:

• indikátor 11-25 nebo "PM" znamená, že barva je polomatná;

• hodnota 30-59 nebo "PG" znamená pololesklou kompozici;

• označení 6-10 nebo "M" - znamená, že kompozice je zcela matná;

• indikátor 60-89 nebo "G" - lesklý;

• 90-100 nebo "SG" - mluví o absolutní lesklosti látky;

• 0-5 nebo "CM" - znamená, že je to úplně matná latexová barva.

Kompozice s maximální úrovní lesku vám umožňuje vytvářet téměř zrcadlové povrchy, a proto byste jej měli používat velmi opatrně. Matná úprava je považována za univerzálnější.

Odolnost proti opotřebení a odolnost proti vlhkosti nejsou méně důležitým faktorem. Pokud máte zájem o barvu pro kuchyň, pak musíte vybrat výrobky s maximální rychlostí otěru (více než 3000).

Tixotropie indikuje, jak rychle se barva začne vyschnout po aplikaci a index skrytí indikuje přibližnou spotřebu výrobku při pokrytí rovných ploch.

Koupit barevné kompozice, nezapomeňte koupit válec na barvu. U latexových výrobků zvolte nástroj pro velké barvy.

Příprava povrchu

Technologie nanášení latexové barvy zahrnuje předběžnou přípravu povrchu.

Vykonává se v následujícím pořadí:

• Především musí být stěny očistěny od prachu. Toho lze dosáhnout dvojnásobným navlhčením vodou.

• Stěrka odstraňuje starou omítku, bělidlo nebo jiné povlaky.

• Pokud je to požadováno, stěny mohou být ošetřeny vyztužující akrylovou impregnaci, která zabraňuje praskání podkladu.

• Dále naneste hluboký penetrační základ.

• Pokud jsou na povrchu chyby, jsou odstraněny tmelem a širokým hladítkem.

• Nerovnoměrné plochy jsou vyhlazeny a opraveny.

Technologie barvení

1. Před zahájením práce se nátěrová lak (latex) zředí studenou vodou.

2. Pro aplikaci první vrstvy s použitím 1 litru vody na každých 5-10 metrů čtverečních stěny. Pro všechna následná barvení musíte mít mnohem méně tekutiny. Přesné množství můžete zjistit na základě doporučení výrobce uvedených na obalu.

3. Pro dokončení stěn můžete použít váleček, štětec nebo sprej.

4. Při barvení v několika vrstvách by měla být každá nová vrstva kolmá na předchozí vrstvu. Konečné zbarvení by mělo být prováděno striktně ve směru okna.

5. Váleček je válcován na speciální misku nebo na karton.

6. Doporučuje se pokrýt celý povrch současně, jinak by se mohly vytvářet nepravidelnosti na spoji nátěru.

Obecně se technologie nanášení latexových disperzí příliš neliší od procesu barvení jinými formulacemi. Nicméně, vytvořit krásný, hedvábný a odolný povlak, plně zachování původní struktury základny, může jen latex barvy. Cena výrobků přitahuje velké množství kupujících, čímž je stále více populární. Náklady na vodotěsné kompozice se tedy pohybují od 1 500 do 2 000 rublů na 5 litrů. Možnosti pro suché pokoje jsou mnohem levnější. V takovém případě výsledný povlak bude trvat mnoho let bez nutnosti opravy.