konstrukce

Barva: typy barvy pro použití v interiéru a exteriéru

Anonim

Barva je jednou z prvních a současně hlavních materiálů, které člověk dokončuje. Touha po kreslení se objevila u lidí z dávných dob. Důkazem toho je malba stěn a stropů jeskyní, ve kterých žili starověcí lidé. Již v té době se snažil zdobit šedé kameny za použití okruhu, uhlí a živočišné krve.

Uplynuly tisíce let, ale touha po malování s lidmi se vůbec nezmenšila. Mají tendenci měnit barvu téměř všechno, co se jim dostalo. Vozidla a domy, vlasy, vlasy domácích zvířat apod. Jsou namalovány To je důvod, proč se nedávno počet odrůd tohoto materiálu několikrát zvýšil.

Bez opravy nelze provést bez laku. Ale každý, kdo to dělá, sny o slušném pohledu na zeď nebo strop se po dlouhou dobu drží tak dlouho po dvacet let. Proto je důležité vědět, jaké typy barvy existují, jaké vlastnosti mají. To vám umožní vybrat správný dokončovací materiál, který bude trvat co nejdéle.

Složení

Výrobci nátěrových hmot obsahují ve svých produktech nejméně tři součásti. Je to pigment, ztuhlý a rozpouštějící. Od prvního z těchto komponent závisí na barvě barvy. Pojivo neumožňuje rozpadnout nanesenou vrstvu po zaschnutí. Rozpouštědlo je navrženo tak, aby rozpouštělo příliš tlustou barvu, což usnadňuje její aplikaci. Často se k formulaci směsi přidává řada fixativ, stabilizátorů a dalších přísad.

V závislosti na vlastnostech a kvalitě existují různé typy barvy. Zvažte je podrobněji.

Účel

Jaký druh barvy? Typy tohoto dokončovacího materiálu podle účelu jsou rozděleny na univerzální i vnitřní a vnější díla. Všichni mají určité rozdíly ve svých vlastnostech. Barvy používané při venkovní práci jsou proto vysoce odolné proti vlhkosti, slunečnímu záření, teplotním výkyvům a dalším vnějším faktorům. Jsou však velmi toxické, a proto je zakázáno používat uvnitř.

Pro opravy bytů a místností potřebujete jiný druh barvy. Měla by být navržena pro vnitřní práce. Takový materiál je extrémně citlivý na účinky vnějších faktorů, a proto se nepoužívá pro venkovní úpravy domů.

Třetí typ je univerzální barva. Typy prvních dvou dokončovacích materiálů, jak bylo uvedeno výše, mají různé charakteristiky. Univerzální lak může být použit nejen pro interiér, ale i pro exteriér. Je založen na vodě a proto není toxický.

Podle vlastností rozpouštědla jsou všechny barvy rozděleny na:
- olej;
- emulze.

Olejové barvy

Tento finišující materiál je vyroben na bázi bílé destičky, sušícího oleje, terpentinu, benzinu nebo alkoholu. Všechny tyto látky jsou organická rozpouštědla.

Na jakém základě jste získali olejovou barvu, kterou jste koupili? Pomůže to pochopit společnost GOST. Reguluje stupně tohoto finišního materiálu v závislosti na druhu použité pěnové součásti. Symboly MA-021 tak naznačují, že lněný olej obsahuje přírodní olejovou barvu. Pokud je MA-025 kombinován, atd.

Hlavní výhodou těchto barev je jejich trvanlivá vodotěsná vrstva. Ale je zde nedostatek těchto materiálů. Sušení, olejová barva přiděluje všechna organická rozpouštědla, která jsou v ní. Uvnitř může dojít k intoxikaci.

Olejová barva na dřevo, kov, cementovou omítku, sádrovou tmel a mnoho dalších povrchů. Můžete jej dokonce aplikovat na vrstvu emulze vody.

Olejová barva na dřevo může být použita jako základní nátěr. K tomu se dále zředí terpentýnem, minerálními destilátmi, petrolejem nebo jinými rozpouštědly.

V minulosti byla všude používána olejová barva. Byl použit pro konečnou povrchovou úpravu. Dnes se však stále častěji objevují další moderní materiály. Faktem je, že olejová barva může vyschnout až několik dní, zatímco uvolňuje tak škodlivé látky, že lidé začnou mít bolest hlavy. Navíc použitá vrstva neumožňuje povrchu "dýchat". To vede k vzniku trhlin a loupání po krátké době (od tří do pěti let). Lněná barva žlutě navíc ztrácí původní barvu.

Nicméně, navzdory takovým významným nedostatkům se dnes vyrábí olejová barva. GOST přísně certifikuje tento finišující materiál, který označuje jeho různé typy kombinací čísel a písmen. Kupující kupují tuto dostupnou a cenově dostupnou barvu pro dveře a okenní rámy, radiátory a další povrchy. Aplikujte ho jako základ.

Emulzní barva

Tento dokončovací materiál se vyrábí smícháním plniv a pigmentů vodou. A dnes se stále častěji používá při výzdobě bytů. Pozitivní stránka této barvy je, že když vysuší, nevypouští toxické látky. Důležitou výhodou emulzní barvy je také její šetrnost k životnímu prostředí.

Tento materiál je snadno použitelný. Nakonec není vysušený, snadno se odmyje rukama a nástroji.

Co jsou emulzní barvy?

Tento konečný materiál je rozdělen do několika typů. Mezi nimi jsou barvy:
- vodní emulze;
- akryl;
- latex;
- polyvinylacetát;
- vodní disperze.
- silikon.

Vodní emulzní barva

Obvykle se používá pro konečnou úpravu vnitřních povrchů. Jedná se o materiál šetrný k životnímu prostředí, který je mezi spotřebiteli velmi populární. Emulzní barva, jejíž cena je poměrně cenově dostupná pro všechny segmenty obyvatel, se aplikuje téměř na jakýkoli povrch. Současně tvoří vzduchový polymerní film. Steam může projít přes něj. Ale ona nebude chybět kvapalina. Pozitivní stranou tohoto materiálu je jeho výbuch a požární bezpečnost.

Na rozdíl od nátěrových hmot na bázi vody jsou vodní disperzní barvy odolnější vůči vlhkosti. To umožňuje mnohem častěji otřít povrch, na kterém jsou naneseny, vlhkým hadříkem.

Akrylové barvy

Tyto dokončovací materiály jsou velmi elastické a odolné. Tyto vlastnosti jim dávají akrylové pryskyřice. Tyto látky jsou hlavní přísadou kompozice. Akrylátové barvy jsou drahé, a proto si je každý zákazník nevybírá. Je to však nádherný dokončovací materiál. Po úplném vyschnutí dokáže odolat i nejtěžším mrazům. Akrylové barvy mají dobrou odolnost proti vodě. Navíc se toto číslo zvyšuje s nárůstem objemu akrylových pryskyřic v jejich složení. Takové barvy jsou krásně zbarvené. Navíc tvoří povrchovou vrstvu, která může trvat mnoho let.

Latexová barva

Jedná se o nejdražší pohled na všechny materiály na bázi vody. Ve složení takové barvy s vysokou odolností vůči vodě, elasticitě a trvanlivosti je latex. Aplikujte tento materiál na pokrytí různých povrchů. Může se jednat jak o stěny, tak o stropy, které vysuší za 20-60 minut.

Polyvinylacetátové barvy

Vyrobte je na základě PVA. Taková barva na bázi vody je navíc spotřebitelům známa od dob SSSR.

Materiál na dokončení polyvinylacetátu je šetrný k životnímu prostředí, odolný proti světlu a nejdostupnější. Tento nátěr však nelze čistit často. Rychle se dostala z povrchu.

Silikonové barvy

Tento dokončovací materiál je poměrně nový a poměrně drahý. V roli pojidla v něm je silikonová pryskyřice. Tato složka dává laku vysokou odolnost vůči vodě. Je možné zakoupit dokončovací materiál na bázi silikonu pro lakování jakýchkoli povrchů, včetně kovu.

Smaltovaná barva

Tento konečný materiál obsahuje pigmenty a laky. Pod různými názvy může být tato barva realizována. Typy povlaků smaltu obsahují v jejich seznamu několik různých typů. Jedná se o nitro-smaltované a smaltované barvy, stejně jako alkydové smalty. Po vysušení se na povrchu vytvoří matný nebo lesklý lesklý film, který je vysoce odolný. Několik vrstev takové barvy poskytne dobrou ochranu potaženého materiálu před různými vnějšími vlivy - slunečním zářením, teplotními rozdíly atd. Smalt se vyznačuje vysokou rychlostí vysoušení (15-45 minut) a citlivostí na mechanické poškození.

Fasádní barvy

Tyto dokončovací materiály se liší od těch, které se používají pro vnitřní práce s maximální odolností proti vnějším vlivům prostředí. Je třeba je zvolit v závislosti na vlastnostech ošetřeného povrchu. Dřevo, cihla a beton potřebují vlastní barvu.

Typy uvažovaných dokončovacích materiálů pro fasádní práce jsou rozděleny do:
- křemičitan;
- akryl;
- silikon.

Silikátová fasádní barva pro venkovní práce je vyráběna na bázi polymerních disperzí a kapalného skla. Tento materiál je velmi odolný a spolehlivý. Je to co nejvíce parní a prodyšná a díky své alkalické reakci neumožňuje, aby se na stěnách objevily plísně a houby.

Akrylové barvy pro fasády mají zásadní odlišnosti od interiéru. Jsou odolnější vůči UV záření a atmosférickým vlivům, stejně jako vysoká roztíratelnost a minimální rozstřik.

Nejprogresivnější a nejmodernější jsou silikonové barvy. Mají nejlepší vlastnosti silikátových a akrylových dokončovacích materiálů - UV odolnost a elasticita.

Moderní výrobci nabízejí také perchlorvinylové fasádní barvy. Doporučuje se, aby byly použity pro venkovní dekorace. Takové barvy se získají rozpuštěním perchlorvinylu v rozpouštědle nebo xylenu. Teplota směsi se udržuje na úrovni sedmdesáti stupňů. Rozpouštědla obsažená v této kompozici se po vysušení odpaří a na povrchu, který se má zpracovat, se objeví dostatečně tvrdá dekorativní ochranná vrstva.

Perchlorvinylové barvy nedovolí vlhkost uvnitř dokončení. Vyrábějí se s vysokou sytostí barevného tónu, který trvá tři až čtyři roky.

Značka Tikkurila

Dosud spotřebitelé kladli vysoké nároky na fasádní barvy. To výrobcům neumožňuje zůstat klidné. Vyvíjejí dokončovací materiály, které nejenom dodávají povrchu zvláštní barvu, ale také ji chrání před nečistotami a vlhkostí, ultrafialovým zářením a teplotními změnami. Všechny tyto vlastnosti mají barvu "Tikkurila".

Značka stejného jména, která nabízí svůj výrobek na trhu stavebních materiálů pro barvy a laky, má již více než sto letou historii. Výrobky této společnosti jsou zákazníkům obeznámeny díky širokému sortimentu a vynikající kvalitě.

Není žádným tajemstvím, že barvení fasády - je drahé. Proto by měl dokončovací materiál mít takové vlastnosti, které by mu umožnily trvale a spolehlivě chránit povrch. Tyto vlastnosti mají barvu "Tikkurila". Je odolný vůči působení alkálie, nárazům a otěru, má mimořádnou krycí schopnost a vysokou propustnost páry. Tyto kvalitativní charakteristiky umožňují, aby tento finišovací materiál poskytoval vynikající vzhled a spolehlivou ochranu fasády po dobu deseti let nebo déle.