udělejte to sami

Je možné a jak udělat čerpadlo s vlastními rukama doma?

Anonim

Z článku se dozvíte, jak vytvořit vodní čerpadlo s vlastními rukama. Často existuje situace, kdy je potřeba vyřešit problém čerpání kapaliny s minimálními prostředky. Níže se dozvíte o nejoblíbenějších domácích produktech, které můžete bez pomoci opakovat. Začínáme s jednoduchým, přecházíme do stále složitějších struktur.

Čerpadlo pro čerpání kapaliny

Jedná se o nejjednodušší, nejprimitivnější a levnější konstrukci. Žádná obtíž to nebude opakovat. Budete potřebovat dostupnost těchto materiálů:

 1. Plastová láhev - 2 kusy.
 2. Jeden uzávěr lahve.
 3. Kousek plastové trubky.
 4. Hadice

Nejdříve proveďte typ klapky ventilu. Chcete-li to provést, vyjměte těsnění z uzávěru a poté ho ořízněte v kruhu tak, aby bylo o něco menší než průměr krku. Ale nedotýkejte se odvětví na 15-20 stupňů. Mělo by být dostatečně široké, aby těsnění nepocházelo. Potom ve středu víka vyvrtejte otvor o průměru 8 mm. Poté vložte těsnění a naviňte uzávěr na krk.

V důsledku toho byste měli získat nejjednodušší ventil. Vložte do něj plastovou trubku. Z druhé lahvičky musíte odříznout špičku. Měli byste mít něco jako vstupní nálevku. Musí být upevněn na vrchu potrubí. Na druhém konci potrubí by měl být umístěn výtok. To je vše, můžete zařízení začít používat.

Kuželovitá část pomáhá zajistit otevření působením kapaliny. Také ventil nebude schopen zasáhnout dolní část. K tomu, aby tekutina stoupala potrubím, musíte ostře posunout ruce nahoru a dolů. Poté voda začne protékat potrubím samotným.

Čerpadla s různým pohonem

Jedním z jednoduchých a populárních návrhů je čerpadlo vyrobené z čerpadla s rukojetí. Chcete-li vytvořit takovou konstrukci, potřebujete staré pouzdro z ponorného čerpadla nebo kovových trubek různých průměrů. Budete také potřebovat jednotku, která vám umožní provádět rotační pohyb.

Jsou tam čerpadla typu vibrací. Ty se často nacházejí v prodeji. Jsou levná, ale pro vlastní výrobu musíte mít alespoň základní znalosti v elektrotechnice. Spodní čára spočívá v tom, že na jádře kovových desek je vinutá cívka, která přijímá energii - 220 V / 50 Hz. Kovová deska připojená k membráně je přitahována k jádru. Frekvence kmitání je stejná jako pro AC - 50 Hz. Jinými slovy membrána provádí 50 pohybů za sekundu.

Ruční čerpadlo a přímý výtok

Takové zařízení může být klasifikováno jako jednoduché, umožní vám čerpat vodu ze studny nebo barelu. Náklady na stavbu jsou minimální, stavba jde velmi rychle. A teď o tom, co můžete udělat čerpadlo tohoto typu:

 1. Plastové potrubí o průměru 50 mm.
 2. Spojka pro trubku o průměru 50 mm.
 3. Potrubí a odstranění PPR.
 4. Víčko z PVC o průměru 50 mm.
 5. Guma - tloušťka 4 mm, průměr 50 mm.
 6. Zpětný ventil - průměr 15 mm.
 7. Prázdná láhev (například ze silikonu) - objem by měl být asi 300 ml.
 8. Šroubová svorka pro potěr.
 9. Nýt.
 10. Uzavírací matice o průměru 15 mm.

Dále budeme postupně analyzovat výrobu všech prvků a sestavení konstrukce.

Jak vytvořit zpětný ventil

Pro výrobu zpětného ventilu potřebujete zátku o průměru 50 mm. Bude potřebovat vrtání otvoru o průměru 5 mm kolem obvodu. Ve středu vytvořte otvor, ve kterém bude následně instalován šroub s maticí nebo nýtem. Z vnitřku obrobku je nutno namontovat disk vyrobený z gumy. Všimněte si, že musí pokrýt všechny vrtané otvory. Ale třením na stěny obrobku by neměl.

Upnutá na obrobku a na kotouč se šroubem s maticí nebo nýtem. Je-li v továrně k dispozici zpětný ventil, můžete jej použít.

Výroba objímky a pístu

Protože naším úkolem je vyrobit čerpadlo doma, použijeme pouze materiály, které jsou k dispozici. Pro výrobu vložky potřebujete znát hloubku studny. Poté musíte plastovou trubku nasednout na požadovanou délku. Poté je třeba ventil vložit do zásuvky tak, aby nezapadl, upevněte šrouby. Na druhém konci vložte zástrčku, ve které předem vytvoříte otvor o průměru 25 mm. V ní následně umístíte potrubí PPR.

Nyní můžete začít vyrábět píst. Chcete-li to provést, musíte z prázdné kazety vyříznout nos. Poté zahřejte balón a vložte ho do plastového pouzdra. Takže průměr válce byl stejný jako průměr vložky. Poté je třeba nainstalovat zásobník na ventil. Přebytek je třeba odříznout. Konečné spojovací prvky potřebují vyrobit matici.

Pokud jde o stonku, je nutné, aby byla 5-6 cm delší než rukáv. Ohříváte jeden okraj stonku a umístěte jej do ventilu. Okamžitě je třeba strukturu utažit svorkou. Potom vložte stonku do pouzdra, pak je třeba uzávěr upevnit přes spojku. A nakonec na konci potrubí upevněte výstup z průtokové trubice. Nyní připojte hadici a vodu čerpadla.

Ruční čerpadlo s bočním výtokem

Dřívější konstrukce má jednu nevýhodu - pohyb hubice nastává s tyčí. A to není moc výhodné. Podívejme se, jak vytvořit ruční čerpadlo s výlevkou na straně. Návrh je poněkud komplikovanější než předchozí, ale je mnohem pohodlnější jej použít. Pro tuto upínací pouzdro. V konstrukci je přidána odpaliště vyrobená z PVC o průměru 50 mm a kohoutku pod úhlem 35 stupňů. Toto odpalisko je instalováno v horní části pouzdra.

Vedle pístu v tyči musíte vyvrtat pár otvorů. Průměr - tím více, tím lépe. Ale bez fanatismu, jelikož je možné narušit integritu celé struktury. Během provozu se musí píst pohybovat nahoru a zatlačit vodu do výfukového potrubí. Horní kryt slouží jako podpora. V tomto provedení bude voda mezi objímkou ​​a stopkou vytékat.

Čerpadlo čerpadlo

A teď hovoříme o tom, jak udělat čerpadlo pro čerpání vody z studny. Ihned je třeba poznamenat, že konstrukce je vhodná pro studny o hloubce nepřesahující 8 metrů. Tyč je pevně spojena s rukojetí, takže nahoře není kryt. Pro výrobu je třeba skladovat na těchto materiálech:

 1. Kovová trubka - průměr 10 cm, délka 1 m.
 2. Guma
 3. Dva ventily.
 4. Můžete dokonce vyrobit i domácí píst.

Důležitým parametrem ovlivňujícím výkonnost je těsnost.

Produkce krok za krokem

Všechny prvky, které jsou součástí designu, si můžete snadno vytvořit vlastní ruce. Jak vyrobit čerpadlo tohoto typu a nyní zvažte:

 1. V první fázi vytvoříte rukáv. Chcete-li vytvořit tento prvek, musíte se podívat na to, co je uvnitř trubky. Ideální volbou je stará vložka z kamionu nebo traktoru. Je ideálně hladký uvnitř, není nutné provádět leštění. Kromě toho je zajištěn vysoký stupeň těsnosti. Ocelová deska musí být přivařena ke spodní části pouzdra. Mělo by odpovídat tvaru a velikosti hlavy vrtu. Uprostřed ve spodní části je třeba ventil zavést. Pro estetické účely musíte udělat vrchní kryt, ale můžete bez něj. U dříku, ke kterému je píst upevněn, musí být v krytu vytvořen otvor ve tvaru štěrbiny.
 2. U pístu musíte vzít dva kovové kotouče a kus gumy, který si mezi nimi položíte. Věnujte pozornost skutečnosti, že pneumatiky by měly mít o něco větší průměr než kola. Tyto tři elementy pevně upevněte. Získejte nějaký "sendvič". Musí existovat gumový ráfek, který utěsní vzdálenost mezi pouzdrem a pístem. Jeden z disků musí být přivařen k oku pro připojení ke stonku.
 3. Klapkový ventil může být také proveden samostatně. Budete potřebovat malý tloušťkový gumový disk. Ve středu vyvrtejte otvor, přes něj proveďte pryžové sponky na dno. Otvory pro přívod vody by měly být pevně přitlačeny k gumě.
 4. A teď můžete všechno dát dohromady. Doporučuje se řezat vhodný závit na čelenku studny a na spodní straně čerpadla. Nejprve uděláte celou čerpací stanici vzduchotěsnou. Za druhé, umožní velmi rychle demontáž konstrukce. Poté můžete položit kryt na horní část a upevnit rukojeť na tyči.

Je-li vrstva velmi hluboká, je lepší použít následující typ čerpadla.

Čerpadlo s hlubokým vrtákem typu píst

A teď o tom, jak vyrobit vodní čerpadlo pro čerpání z hlubokých vrtů. Podstata vylepšení spočívá ve skutečnosti, že objímka čerpadla je umístěna téměř ve spodní části studny. V důsledku toho může být zásoba 10 nebo dokonce 20 metrů dlouhá. Nedosahuje se příliš lehké konstrukce.

Proto můžete využít jednoho ze způsobů:

 1. Vytáhněte tyč z řetízku.
 2. Vytvořte tyč z hliníku nebo dokonce z plastu.

Pokud se rozhodnete vyrobit prut z řetízku, musíte v rukávu položit vratnou pružinu, aby se píst dostal do spodní polohy.

Pračka je dobrým dárcem!

Často existuje několik "extra" částí ze starých praček na farmě. Podívejme se na to, jak vyrobit vodní čerpadlo z nepotřebné pračky. Chcete-li to provést, musíte z něj vyjmout čerpadlo, které slouží k vypouštění vody. Konstrukce, kterou získáte, může být použita při čerpání kapaliny z hloubky nepřesahující dva metry. Takové materiály budete potřebovat také:

 1. Chlopňová klapka je sama vyrobená, ale je lepší si půjčit z podložky.
 2. Uzávěr a víčko lahví.
 3. Kousek hadice.
 4. Transformátor 220/220 V.

Pokud hodláte používat ventil z podložky, musíte jej upravit. Jedna jamka se musí utopit s víčkem.

Přímo na čerpadle jsou všechny nepotřebné otvory také uzavřeny. Je-li skříň vyrobena z kovu, ujistěte se, že vytvoříte spolehlivou zem. Válcový typ okvětní lístky musí být připojen k hadici a ponořen do vody. Druhý konec připojte k čerpadlu. K provozu je třeba vytočit vodu čerpadla a přívodní hadice. Pohon lze provádět z jakéhokoliv vhodného motoru. Ideální volbou je elektromotor namontovaný na podložce.

Starý kompresor je také užitečný.

Předpokládejme, že máte vzduchový kompresor. Nebo alespoň ten, který se používá v chladničkách. Podívejme se na to, jak z čerpadla vytáhnout kompresor. Chcete-li to provést, budete potřebovat trubku pro přívod vzduchu (průměr 1-2 cm) a pro vodu (průměr 2-3 cm).

Čerpadlo pracuje na velmi jednoduchém principu. Utěsněte díru co nejblíže ke spodní části. Dávejte pozor na skutečnost, že díra musí být provedena dvakrát tolik jako tloušťka trubky, kterou proudí vzduch. Nyní musíte vložit tubu a zapnout kompresor. Projekt má mnoho výhod. A nejdůležitější je, že to není ucpané a lze je sestavit během několika minut. A účinnost tohoto návrhu je asi 70%.

Zubová čerpadla

Základ může (a měl by) čerpat olejová čerpadla, která jsou instalována na nákladních vozidlech nebo traktorech. Je také vhodný pro čerpadla posilovače řízení z podobné technologie. Přibližně tyto charakteristiky by měly být:

 1. Objem pracovní komory - 32 cu. viz
 2. Maximální generovaný tlak je 2, 1 bar.
 3. Otáčky - 2400 ot./min.
 4. Maximální rychlost otáčení je 3600 ot / min.
 5. Výkon - 72 litrů za minutu.

Chcete-li otáčet převodovkou, musíte použít elektrický motor pračky. Můžete však otáčet čerpadlo, dokonce i motor z elektrické vrtačky. Výhodou elektrických motorů z domácích spotřebičů je, že již mají systém spouštění a nejdůležitější je, že pracují od 220 V.

Při výrobě čerpadla je třeba věnovat pozornost směru, ve kterém šipka vypadá na těle. Pokud motor nevyvíjí normální rychlost, budete muset na převodovce nebo řemenici namontovat řemeny. Výhoda zubových čerpadel je zřejmá - vytváří potřebný tlak i bez plnění kapalinou před prvním uvedením do provozu. Bude však trvat nečinnost a nechat čerpadlo pracovat po dobu 20-30 minut, aby nedošlo ke korozi ocelových prvků.