zahradnictví

Květiny Clematis: fotografie a popis, výsadba, pěstování a péče

Anonim

Velmi často zahradníci, kteří pěstují tuto rostlinu na své půdě, slyší obdivně: "Jaké květiny!" Clematis je oprávněně uznáván jako jeden z nejkrásnějších obyvatel zahrady.

Květina je někdy nazývána dědečkovými kudrlinky, princem nebo klematisem. Přes tyto ne-poetické názvy, to okouzlí s vzhledu velkých květin, které se nacházejí na lezecké vinice.

Když vidíte tuto rostlinu na podivném plotu nebo balkóně, mnoho milovníků flóry chce vědět, jak rostou klematické květy samy o sobě. Plus této rostliny je, že není nutné ji pěstovat ze semenáčků. S pravým přístupem získáte od semen dobré křovinořezy.

Popis

Dědečkové kadeře jsou travnatá lezecká rostlina, její stonky připomínají vinice. Tam jsou také plíživé, vzpřímené rostoucí druhy. V Japonsku se objevili první zástupci kultury. V šestnáctém století začaly růst v Evropě. Rusko bylo v osmnáctém století plné úžasného kvetení. Dnes se tyto květiny nacházejí po celém světě. Jedinou výjimkou je polární oblast.

Popis květu clematis silně závisí na jeho odrůdě. Kořenový systém je gumový a stěžejní. Stonky mohou mít zaoblený zelený tvar nebo mnohostrannou hnědou barvu. Listy jsou uspořádány ve dvojicích. Obvykle jsou zelené, ale jsou tu fialové odstíny.

Květiny jsou namalovány v různých barvách - od bílé až po fialovou. Velikost klíma klíma závisí také na druhu: u malokvětých se pohybuje od dvou do pěti centimetrů, u velkých květů až na dvacet centimetrů. V rostlinách s jednoduchými květy jsou čtyři-osm okvětních lístků, ve froté - až sedmdesát kusů. Plody mají nazální růst.

Odrůdy

Klíma klematis patří do rodiny křovin rodu Lomonos, ve kterém je více než tři stovky druhů. Chovatelé se na to nezastaví, takže tento seznam je neustále aktualizován.

Populární druhy plamének:

 • Alexandrite - silné vytrvalé horolezecké rostliny nebo trpasličí keře. Jejich výška je tři metry. Stonky nebo listové stopky se drží na podpěře. Průměr květiny je až dvacet centimetrů. Po rozkvětu pýřité ovoce jsou zaoblené. Listy jsou šťavnaté a zelené. Dospělý rostlina s květinami a listy může vážit více než sto kilogramů, takže potřebuje silnou, silnou podporu.
 • Zhakman - velké vinice nebo keře. Výška rostliny je čtyři metry. Kořenový systém se vyznačuje silou a rozvětvením. Květy jsou velké, bez zápachu. Kvetoucí dlouho. V zimě je rostlina krátce proříznutá.
 • Vititsella - výška výhonů je tři a půl metru. Květy jsou široce otevřené, mají fialové a růžové odstíny. Také vyžadujte zimní ozdobu.
 • Lanuginosa je dva a půl metru vysoký liana-jako keř. Kvetoucí se vyskytují na výhoncích minulého roku. Jedna kaskáda jednotlivých květin se otevírá společně a hromadně.
 • Patenty - lignifikované vinné révy, délka řas, která je tři a půl metru. Květiny rostou v průměru až patnáct centimetrů, mohou to být různé barvy. Na podzim se výhonky zkracují a na zimu je bezpečný úkryt.
 • Florida je keřová liana, jejíž výška je tři metry. Květiny se objevují pouze na výstřelcích v loňském roce, jejich tón je jasný. Po podzimním prořezávání by měl zůstat nízký křovin, který je bezpečně chráněn pro období chladného počasí.
 • Integfolia je rostlina s výškou jednoho a půl metru, která tvoří velké množství řas. Květiny o průměru dvanácti centimetrů.

Téměř všichni klemati musí být připraveni na zimu. Obvykle se výhonky silně zkracují, zbývající pouzdro je izolováno.

Chov

Získejte květ klematis několika způsoby. Nejrychlejší je zakoupení sazenic nebo mladých keřů v mateřské škole. Takzvané hybridní rostliny, které byly popsány výše. Mnoho z nich roste doma je téměř nemožné. Rostliny jsou slabé a bolestivé, což snižuje jejich dekorativní hodnotu.

Květiny Clematis mohou být také pěstovány ze semen. Ale pouze malé druhy květů, které více připomínají divoké rostliny.

Odrůdy, které lze získat ze semen:

 • Manchu - roste v mírném podnebí, odolný vůči nižším teplotám vzduchu pod nulou. Rostlina má malou velikost, květy s jemným zabarvením.
 • Tangut - pěstování ze semen je obtížné, ale realistické. Odrůda toleruje nízké teploty. Kvetou po dlouhou dobu se světlými zvonky. Mnozí zahradníci mají rád rostliny, protože mohou i nadále kvetat v domě. K tomu je postačující transplantace v hrnci. Časem se květ vytahuje, proto vyžaduje spolehlivou podporu.
 • Helios - dospělá rostlina je odolná proti chladu a atraktivní, ale mladé výhonky by měly být pěstovány doma.

Samozřejmě, nikdo zakazuje květinářství, aby se pokusili pěstovat klematis sám. Rostliny s dvojitými květy, které se vyznačují velkými květenstvími, lze získat ze semen. Ale bez komplikovaného postupu očkování nebudou tak inteligentní jako matka Bush. Můžete také šířit tyto kvetoucí vinné révy dělením keř, výhonky, letní řezání.

Metoda dělení keře je vhodná pro dospělé rostliny, které nejsou starší než sedm let. Bush je vykopán, rozřezán na dvě nebo více částí. Každá z nich musí mít kořenový systém a střílí s pupeny. Dlouhé výhonky jsou lepší pro zkrácení. Takže rostlina bude kořeněna lépe. Přistání se provádí v souladu s obecnými pravidly. Správnými akcemi se výsledné křoví stane plnohodnotnými dospělými rostlinami. Ale pro to musíte mít vhodný mateřský keř. Pokud tomu tak není, zůstane pouze verze osiva.

Sběr osiva

U různých odrůd klematis není sběr osiva současně. V jednom v létě, v jiných na podzim. Každé osivo má svou vlastní velikost. Dokonce i z jediného keře mohou být shromažďovány v různých průměrech. Pro další použití je lepší zvolit velké a střední semena. Mnoho zahradníků neztráce čas na malé zrno a okamžitě je vyhodí. Následuje speciální trénink.

Začíná to stratifikací. Toto je jméno pro vytváření přirozených procesů pro umělé probuzení semen. Postup chlazení ve vlhkém prostředí spouští fetální spánek. Poté obilí vstupuje do teplé země a klíčí. Pokud tomu tak není, může se jednoduše hnilit v zemi. Semena klemati mohou ležet v zemi více než rok až do klíčení. Nejdůležitější je, že velké zrny o velikosti 5-12 milimetrů se neotevřou. Malé mohou klíčit za 3-12 týdnů. Jejich velikost nepřesahuje tři milimetry. Jak provádět stratifikace semen klematis?

Pěstování ze semen

Začíná se růst klematička s namáčením. Semena jsou ponechána ve vodě pět dní. Pravidelně se mění na čerstvý. Poté jsou opuchnuté semena připraveny k setí. Měl by sestávat z půdy, písku, rašeliny. Velké semena jsou umístěny v hloubce dvaceti milimetrů, střední až deset milimetrů. Pokud existuje potřeba malých zrn, měla by hloubka nepřesahovat osm milimetrů.

Po zasetí by měl kontejner s půdou stát asi deset dní na teplém místě s teplotou vzduchu 18-22 stupňů Celsia. Po budoucích sadbách v nádobách umístěných na dně lednice nebo v zahradě pod sněhem. Tam musí zůstat devadesát dní. Taková stratifikace umožní rozmnožování sazenic dvacet dní po nástupu jara.

Existuje další možnost. Semena se vysévají ve vlhké úrodné půdě na začátku zimy. Můžete použít směs humusu, písku, zeminy, popelu. Krabice s nimi jsou umístěny na skleněné lodži nebo ve skleníku bez topení. Na jaře jsou krabice přivedeny do teplé, osvětlené místnosti. Je třeba pravidelně zavlažovat. O dvacet dní později se objevují klíčky. Někdy byste měli počkat trochu déle, a proto byste se neměli předčasně rozloučit s plodinami. Některé semena mohou "spát" až do příštího jara.

Někteří zahradníci doporučují nalít čistý říční písek na zem. Díky němu semena klíčí rychleji.

Jak se vyskytují květy clematis?

Přistání

Vzhledem k tomu, že mladé stromky netolerují chlad, by měly být klíma klíma po všech mrazech vysazeny.

Následující body by měly ovlivnit výběr místa:

 • Mnoho odrůd dává přednost růstu v podmínkách vynikajícího světla. Jejich kořenový systém by měl být ve stínu.
 • Vzhledem k tomu, že rostliny patří k horolezcům, je důležité předem zajistit péči o ně. Suchý kmen, dekorativní síť na prázdné zdi, altán, oblouk (dobrý příklad podpory je ukázán na výše uvedené fotografii květiny) může plnit svou roli.
 • Clematis by měl být vysazen v chráněném prostoru, protože rostlina dobře nesnáší průvany.

Pokud se tak stalo, že sazenice se objevily na podzim, je vhodné nechat je pro zimu ve stejných krabicích. Vnitřní mohou stát až do jara. Nicméně, za podmínky vytvoření dobrého přístřešku, květiny mohou být transplantovány do země na podzim. Pak na jaře mohou kvést. Sláma nebo film je vhodný jako úkryt.

Zasazené květiny v náměstí ve tvaru čtverce. Šířka každé strany a hloubka by měla být šedesát centimetrů. Je nutné odstranit půdu a připravit směs. Obsahuje dvě kbelíky humusu, jeden kbelík rašeliny, jeden kbelík s pískem, sto gramů dvojitého superfosfátu, čtyři sta gramů popela, dvě stě gramů křídy.

Zařízení je umístěno v jámce s malou směsí. Kořeny narovnávají a vylévají zbývající půdu. Důležité je, abyste neuzavřeli kořenový krk. Poté, co je rostlina napojena.

Očkování

Někteří amatérští zahradníci chtějí okamžitě dostat keř s velkými dvojitými květy. Již bylo napsáno, že pokud získáte kulturu ze semen, je to docela obtížné. Je mnohem jednodušší koupit hotový výhon nebo dospělý keř.

Ale pro ty, kteří chtějí dosáhnout ohromující výsledek na vlastní pěst, bude zajímavé naučit se vypořádat s rozmarnými odrůdami. Musí být vysazeny na odolné druhy. Pod transplantátem vyplývá sloučení dvou rostlin s vegetativními částmi. Jak to udělat?

Postup se provádí v hrnci. Jako úkryt vhodný banka. Poté, co rostliny rostou společně, mohou být odstraněny. Pěstování roubovaného květu je možné až na jaře. Způsob očkování se volí podle svého uvážení. Hlavní věc, že ​​bylo vše provedeno rychle. Jinak řez vysuší.

Populární metody očkování:

 • Řezání - postup se provádí na jaře. Stonka musí obsahovat několik pupenů, musí být připravena i v zimě a skladována do jara v chladném místě.
 • V horní části je horní část odříznuta, v ní je vytvořen podélný řez. Do něj je vložen pěticentimetrový steh.
 • Kopulace - perfektní při obou větvích stejného průměru. Dělají šikmé řezy. Uprostřed každého řezu můžete vytvořit podélný řez. Pak bude hora lepší.
 • Budzení - cesta, pro kterou je jedno oko (ledvina) dost. Oblička je umístěna s přilehlou oblastí v kořenovém límci. Ve vybraném místě se v kůře vytvoří incize ve tvaru "T". Do těla je vložena ledvina.

Místo očkování je pokryto zahradním hřištěm a obaleno látkou. Místo řezů nelze dotknout.

Jak je vidět na fotografiích uvedených v článku, Clematis je květina, která nenechá nikoho lhostejný. Samozřejmě, pokud se o něj správně staráš. O tom a mluvte dál.

Péče

Květiny Clematis vyžadují dobrou průběžnou péči. Jeho nejdůležitější součástí je včasné řezání. Musí být provedeno správně. Pak silné výhonky potěší hojné kvetení.

Existují odrůdy klemati, které by měly být prořezány s velkou opatrností. Faktem je, že květové pupeny těchto rostlin jsou tvořeny na loňských vyspělých výhoncích. Je-li křov je příliš tlustý, mohou se jeho výhonky po rozkvětu ředit.

Odrůdy s velkými květy jsou obvykle ořezány, když je rostlina stará jeden rok. Je povoleno zkrátit únik o více než třicet centimetrů. Dvouleté výhonky lze zkrátit o jeden a půl metru.

Semi-křoviny, které kvetou v pozdním létě, jako je Vititsell, jsou nahoře na zemi. Zanechal malý kousek o výšce 20-50 centimetrů. Před procesem stříhání je nesmírně důležité zjistit, jaký druh konkrétního křoviny je v konkrétní rostlině.

Během vegetačního období stačí uvolnit půdu, plevel, plevel, pěstovat půdu. Můžete také provádět mulčování, abyste zabránili vysychání kořenového systému. Chcete-li to provést, můžete vyplnit půdu pod bush pilinami. V horkých dnech je důležité pravidelně a bohatě je plnit.

Pokud se budete řídit všemi pravidly, bude možné na vašich stránkách pěstovat nádherné a okouzlující květiny, jako na mnoha profesionálních fotografiích, květinách. Výsadba klíma a péče o ně - postupy nejsou příliš komplikované, ale je třeba znát určité nuance. Pak vzhled křoví potěší majitele v zahradě a na fotografiích.

Nejlepší oblékání

Klíma Clematis může začít po krmení zelené hmoty. Používají se dusíkaté hnojiva. Jsou potřeba stimulovat růst. Při zavlažování se používají hnojiva.

Druhé podávání se provádí v období vývoje. Potash a fosfátová hnojiva jsou pro to ideální.

Rostliny během vegetačního období jsou oplodněny mikročásticemi dvakrát měsíčně. Je důležité nezapomínat na podzimní hnojivo. V září museli princi potřebovat fosfor. Současně je nutné si uvědomit nebezpečí předávkování. Pokud je v rostlině přítomen přebytek fosforu, stárne předčasně. Chloróza se může vyvinout. Toto onemocnění se projevuje žloutnutím listů. Pruhy zůstávají zelené. To je spojeno s porušením tvorby chlorofylu.

Pokud budete dodržovat všechna pravidla péče, fotografie květů clematis budou vždy jen pozitivní emoce. Jaké další problémy by však mohl čelit majitel klematis?

Nemoci a škůdci

S patřičnou péčí, klíma klíma není příliš náchylná k nemoci, ale ani jedna zahradní plodina není imunní vůči napadení škůdci.

Listí a střílí jíst slimáky a slimáky. Rostliny mohou mít zájem o slimáky, protože jejich kořenový systém je ve stínu a pro normální růst je květ bohatě napojen. Vlhkost a odstín vytvářejí dobré podmínky pro reprodukci těchto škůdců. Je důležité zkontrolovat půdu kolem plantáže kvůli přítomnosti slimáků nebo jejich lepkavých stop. Škůdci mohou být sbíráni ručně, vyděsit bylinami a česnekem, nastavit pasti, chemicky zničit.

Kořenový systém může být poškozen medvědy a krtek. Stromy, šupky a další škůdci známí zahradníkům se mohou usadit na listí.

Zničit parazity pomůže speciálním nástrojům, které lze zakoupit v obchodě.

Je třeba se obávat následujících onemocnění:

 • Na všech částech rostliny se objevuje bílá květy, listy se krouží a vyklouzávají. Pro léčbu použijte "Caratan". Nejvíce infikované oblasti jsou řezané a spálené.
 • Wilting - více nedávno, zelená clematis může začít rychle zmizet. Obviňujte houbu. Léčba spočívá v tom, že keř ošetřuje "Fundazol" nebo jiným řešením, což účinně bojuje s houbami.
 • Rusty - listy jsou pokryté hrdzavým květem, růst výhonků zpomaluje. Pokud není onemocnění zastaveno, květy zůstanou bez listí. Může pomoci rozstřikovat směs Bordeaux.
 • Žlutá mozaika - listy jsou masivně žluté. Je to způsobeno virovým onemocněním. Bohužel jediná věc, kterou můžete udělat, je zničit postižené rostliny. Neexistuje účinná léčba.

Co často kazí vzhled květu clematis? Vysazování a péče, které se provádějí nesprávně. Zdravá dospělá clematis se velmi zřídka zhorší.

Kombinace s rostlinami

Jak můžete vidět na fotografii, klematis je soběstačná květy, vypadají skvěle v jednotlivých výsadbách. Ale kombinace s jinými rostlinami je vítána. Jaký druh "sousedů" zvolit pro polokrby lýna?

Seznam vhodných plodin:

 • kudrnaté růže;
 • berry;
 • forsythia;
 • Chubushnik;
 • jehličnanů.

Hodně závisí na zvolené podpoře. Pokud se květina na stěně domu natáčí, nepotřebuje sousedy. Pokud rostou v květináči, další květiny vytvoří úžasný obraz.

Aplikace v designu krajiny

Není nutno překvapit, že se v krajinném designu běžně používají křovinořezy. Prioritní odrůdy, které nevyžadují utajení pro zimní a kardinální prořezávání.

Krajinští návrháři ztělesňují nejrůznější představy, používající tyto rozkvetlé lány v zahradách. Vypadají obzvláště zajímavé s zbitými podpěrami. Květina může být například zasazena do závěsného hrnce. Střely začnou růst, lezení po lanech, pro které je hrnce zavěšen. Člověk má dojem, že se samotné zelené vinné révy udržují ve vzduchu. Úžasně vypadají oblouky a altány, zahalené v kvetoucí klematidě. Tato dekorace je ideální pro obřady.