interiérový design

Styl nábytku: klasický, tradiční a moderní. Styly nábytku: klasické, barokní, impérium, země, provence a další

Anonim

Styl nábytku je obraz, který je při výrobě dodržován. Zahrnuje použití určitých materiálů a dekorů. Styly nábytku se vyvíjely nad kulturním vývojem lidstva a závisely na úrovni technického pokroku a životě společnosti jako celku, na ideologii a estetickém vkusu, na každodenních potřebách.

Historický vývoj

Styly nábytku jsou zrcadlem historické epochy a úrovně kulturního rozvoje.

Mezi jinými patří i gotika. Tento originální, neobvyklý styl, který vznikl ve středověku. Jedná se o jeden z nejstarších a vyznačuje se podlouhlými tvary, špičatými úhly. Gotický nábytek přináší stejné prvky jako architektura kostela.

XVI století - doba vzhledu a vývoje baroka. Styl je kuriózní, luxusní. Nahradil jeho klasicismus a Říši.

Stylistická rozmanitost je charakterizována dvacátým stoletím. Zde můžeme mluvit o moderně, minimalismu, pop art, funkcionalismu, hi-tech. Rozmanitost je spojena s rychlým rozvojem společnosti, technologie a kultury. Ve dvacátém století opuštěná pomp, luxus, excesy nahrazují praktičnost a racionalitu.

V minulém století se země vrátila do módy. Styl symbolizuje oddanost původům, přírodě. Fanoušci neobvyklých řešení v interiéru zvolí eklektiku. Jedná se o kombinaci několika stylů s pomocí materiálu, nápadů, textur.

Jak si vybrat nábytek?

Vysoce kvalitní dekorace na zeď, krásné stropy, drahé instalace jsou jistě důležité, ale nedokončí obraz domu. Interiér není kompletní bez nábytku a příslušenství. Ne vždy v obchodě můžete okamžitě navigovat a udělat správnou volbu.

Co řídil nákup nábytku?

 • Účel: Ve které místnosti se bude nacházet.
 • Cenový aspekt.
 • Design a styl interiéru, který má být vytvořen.

Podrobnější informace o posledním odstavci. Je třeba vědět, jak se nábytkové styly liší od sebe:

 1. Jaké výrobky jsou vyrobeny? Pro každý styl jsou přípustné a nepřijatelné materiály. Například, nepřirozené jsou nepřijatelné pro směr rustikální.
 2. Rozsah barev. Například základy konstruktivismu jsou červené, černé a bílé. Klasický neumožňuje oslnivé odstíny: neon, jasně růžová nebo žlutá.
 3. Přítomnost nebo nepřítomnost dekorativních prvků. Barokní styl je masivní dekorace a minimalismus neobsahuje příslušenství vůbec.
 4. Jaké ozdoby a výtisky mohou být na nábytku.
 5. Jaké textury jsou vítány.
 6. Jaké kusy nábytku koupit, aby nedošlo k přetížení interiéru. V případě baroka je obtížné je přehánět, ale funkcionalismus vyžaduje praktičnost v každém předmětu.

Baroko - krása přebytku

Světlý, jasný barokní styl může být popsán dvěma slovy - "spousta věcí". Výrazné znaky: dynamika, zvláštnost, nadměrnost ve všem, asymetrie. Interiér je naplněn zkroucenými sloupy, štuky, pozlacenými, obrazy a malbami. Barokní nábytek může být zdoben postavami z mytologických tvorů: griffins, naiad, cupids. Populární dekorace zvířecí sochy orlů, lvů.

Obrazy na malování jsou podobné: cupids, zvířata, mytologické stvoření. Vše je nutně v pohybu. Dekorace nábytku jsou stuhy a okraje. Materiál je dřevo. Nejčastěji se používá dub. Barvy jsou jasné: modrá, červená, zelená s bohatým zlacením. Textil - samet, který je bohatě zdobený kresbami, výšivkou.

Slavnostní barokní styl se objevil v Itálii, ale rychle se rozšířil do Francie. Díky aktivnímu využití nástěnných malby se zvýšil význam umělecké profese. Někdy světlé obrazy pokrývaly celou rovinu skříně nebo čele.

Důležitou vlastností baroka - je spousta nábytku. Nejsou to jen lůžka, skříně, stoly, ale také množství poufs, stolů, židlí.

Co by měl být nábytek v klasickém stylu?

Klasika vznikla ve Francii a je návrat k ideálem starověku. Nábytek v klasickém stylu se vyznačuje jasností, logikou a racionalitou ve srovnání s jeho předchůdcem - barokem. Formy se stávají symetrické, harmonické.

Hlavní "hrdinka" interiéru se stává sloupcem. V nábytku se to projevuje zdůrazněním nosných konstrukcí. Například nohy postele, židle, skříňky. Stávají se protáhlými, půvabnými.

K klasickému období můžeme dlužit módy k stolům, kadeřníkům a kobercům - praktickým a funkčním nábytkům.

Dekor v klasickém stylu není moc, ale není opuštěn. Oblíbená mozaika, vložky z porcelánu a bronzu. Zlacení, módní během baroka, je nižší než přirozená struktura. Pouze jednotlivé prvky jsou pokryty zlatým, aby vznikl jasný přízvuk. Textilie - vyšívané nebo zdobené květinovým potiskem.

Rustikální: hrubý styl módy

Hrubý, rustikální styl rustikální přitahuje milovníky přirozenosti, jednoduchosti. Někdy vypadá trochu barbarský. V tomto interiéru neuvidíte křišťál, luxusní zlacení, rafinované skleněné tabulky. Hlavním pravidlem je přirozenost bez kompromisů. Žádné plastové! Žádné dýhy a dřevotřískové desky. Pouze přírodní dřevo. A v hojnosti.

Rustikální nábytek je řada dubů, břízy, borovice, třešně, buku. Výběr stromu závisí na vašich preferencích, protože každé plemeno má svou vlastní strukturu. Nábytek dominuje přírodní barvy.

Rustikální nábytek také zahrnuje použití přírodního kamene: tuf, dolomit, mramor, žula. Můžete použít kov: stříbro, litina, bronz. Nejčastěji se jedná o kovové prvky, které slouží jako ozdobné části nábytku. Rustikální interiér připomíná eklektiku. Pomocí moderních technologií získáváme jednotu čistého rustikálního obrazu a high-tech akcentů.

Rustik je styl jednoduchého útulného domu, nyní je na vrcholu popularity.

Country Music - krása jednoduchosti

To je také rustikální styl, ale má své vlastní vlastnosti. Tento interiér může být vytvořen v každé místnosti bytu: v obývacím pokoji, ložnici, kuchyni, dětském pokoji. Nábytek ve venkovském stylu by měl být vyroben z přírodních materiálů (dřevo, kámen).

Je přijatelné používat sklo, ale mírně. Doporučuje se opustit plast v nábytku. Takové styly nábytku jako země jsou založeny na principech blízkosti k přírodě a šetrnosti k životnímu prostředí. Je lepší opustit bohatství technologií.

Všechny barvy jsou povoleny, ale neměly by být příliš jasné a křičící. Sázka na přirozenost: modrá, terakota, béžová, hnědá, žlutá jsou populární. Rozměry by měly být harmonické, řádky - rovně. Je lepší odmítnout výzdobu nebo ji použít minimálně. Povrch skříní, stolů a bednění by měl být drsný. Vítejte masivní, dobrý nábytek. To lze odlišit lehkou nedbalostí. Nábytek může být proutěný nebo s kovanými detaily.

Pro fanoušky inovací

Hi-tech koruny moderního stylu nábytku. Obraz místnosti je kosmický, neobvyklý, technologický. Nábytek v high-tech stylu by měl být charakterizován originálností, asymetrií. Materiály: plast, kov, dřevo, sklo.

Hlavní myšlenkou hi-tech je triumf moderní technologie. Pokud se rozhodnete vyzdobit prostor, nezapomeňte - tento styl nemá rád scenérie. Každý kus nábytku v hi-tech je originální a neobvyklý, nevyžaduje příslušenství.

Techno-styl je variace na hi-tech. Rozdíl je v tom, že v techno jsou perforované prvky, drobné doplňky. Nábytek by se měl podobat strojům, strojům.

Moderní, populární styl minimalismu se vyznačuje jménem samotným. Nábytek předpokládá jasné, přímé linie, absence dekorativních prvků. Barvy mohou být jasné, ale upřednostňuje se černá a bílá. Povrchy jsou hladké. Plasty, sklo, kov - nejoblíbenější materiály.

Závěr

Výběr nábytku je klíčový úkol. Pokud se nemůžete rozhodnout o stylu, je zde několik kotev, na které se můžete spolehnout při výběru:

 • Láska otevřeného prostoru, volný prostor - pro vás minimalismus, funkcionalismus.
 • Dáváte přednost lidovým tradicím, etnicím - vyberte zemi, rustikální nebo etno.
 • Láska luxus, spousta šperků a detailů - barokní, rokokové pro vás.
 • Pokud máte rádi aristokracii, zdrženlivost, ale ne bez šik - klasický styl.
 • Milujete technologii - přestat volit high-tech styl.
 • Snažte se vytvořit komfortní pokoj pro celou rodinu - po silnici s funkcionalismem a konstruktivistickým stylem.
 • Chcete se vyjímat neobvyklý? Vyberte pop art, moderní. Jedním z nejlepších stylů nábytku pro osobu s neobvyklým vkusem je eklektičnost.