konstrukce

Keramická cihla. Cihly a stupně

Anonim

Keramická cihla může být bezpečně nazývána nejoblíbenějším a běžným stavebním materiálem. Rozsah její aplikace je poměrně široký. Používá se při položení základů, ložisek a vnitřních stěn, pro vnitřní dekorace budov, obkladové fasády budov, jakož i pro pokládku pecí, krbů, sloupů, trubek, plotů atd.

Označení

Při výběru cihel je třeba věnovat pozornost jeho vlastnostem, zejména silám. Je určen schopností stavebních materiálů odolávat vnitřnímu namáhání a odolávat různým druhům deformací a současně zůstávat bez poškození. Je to kompresní síla cihel, která určuje její značku.

Označte jej písmenem "M" spolu s číslem označujícím schopnost materiálu vydržet zatížení na 1 metr čtvereční. Značky cihel musí splňovat státní normy. Jsou určeny tímto způsobem: ze samostatné šarže se odebírá několik kusů a testuje se na kompresi a skládání. Podle výsledků testů a určení značky.

V souladu se zavedenými normami jsou keramické cihly vyráběny v sedmi stupních: 75, 100, 125, 150, 200, 250 a 300. Je třeba říci, že určité značky se vztahují na všechny typy cihel. Například dutá plocha M 100 bude mít stejnou sílu jako plná tělesa.

Pokud je budova postavena z cihel různých značek, pak odborníci doporučují: položit základnu budovy s materiálem s velkou bezpečností, například M 150, pak můžete použít M 125 a dokončit stěnu s mostem M 100.

Existuje jeden velmi důležitý bod: síla zdiva je určena nejen zbytkem cihel, ale maltou, s níž byly spojeny. Rychlost tuhnutí a kvalita zdivo sama je také velmi důležitá, tzn. Tloušťka a hustota pokládání stavebního materiálu.

Cihla M 75

Pevná cihla musí splňovat určité normy, z nichž jeden vyžaduje, aby celkový objem dutin nepřesahoval 13%. Pokud výrobek nesplňuje tento standard, považuje se za dutý.

Nejoblíbenější jsou značky cihel M 75, M 100 a M 125. Aby uspokojili potřeby různých stavebních organizací a veřejnosti v tomto materiálu, si výrobci ve svých podnicích vybírají tyto požadované značky pro výrobu. Zvláštní poptávka je však stále obyčejná keramická cihla M 75.

Jeho popularita je dána dobrými technickými vlastnostmi, vzhledem a všestranností. Navíc je ekonomické, což výrazně snižuje náklady na stavbu. Kromě toho nemá vliv na kvalitu budovy.

Pevná cihla značky 75 může být použita pro konstrukci podstavců a základů, nosných a vnějších stěn, ploty, různých příček apod. Univerzálnost její aplikace lze vysvětlit vysokou pevností, extrémní odolností proti vlhkosti a vysokou odolností proti konstantním náhlým změnám teploty.

Tento typ stavebního materiálu nevyžaduje žádné speciální dovednosti. Kromě toho má vynikající přilnavost, která vám umožňuje stavět, lze říci monolitické struktury.

Cihla M 100

Keramická cihla značky 100 nebo tzv. Jeden a půl se používá pro konstrukci vnějších a nosných zdí. Patří k rozpočtu a nejoblíbenějším typům červených cihel. U obkladů se nepoužívá, protože stavební trh je pro tento účel nasycen jinými vhodnějšími materiály.

M 100 není téměř ovlivněn nepříznivým počasím a jinými okolními podmínkami. Je velmi trvanlivý a během provozu se nerozbíhá a také má vynikající odolnost vůči různým vnitřním deformacím.

Mělo by být poznamenáno, že velikost specifikovaná GOST pro jednu obyčejnou cihla M 100 je 250 x 120 x 65. Tento standard umožňuje pokládat stěny různé tloušťky - od 65 mm a více.

Vzhledem k tomu, že délka cihel se rovná dvěma šířkám a čtyř výškám, jsou jeho parametry považovány za univerzální. Stavitelé ho rozšiřují v řadách a kombinují je s lžící nebo spojenými metodami.

Cihla M 125

Keramická cihla, značka 125, se používá pro konstrukci nosných a vnitřních stěn, nízkých staveb, sloupů, příček, pilířů a dalších konstrukcí. Při použití M 125 je nutno uvažovat, že výška budovy, která je z něj postavena, by neměla přesáhnout tři podlaží. V opačném případě se může celá konstrukce zhroutit. Mělo by se také poznamenat, že M 125 má spíše nízkou tepelnou vodivost. Vnější stěny, které jsou lemovány pouze tehdy z této značky, proto budou potřebovat dodatečnou izolaci.

Cihla M 150

Masivní cihla značky 150 je možná nejtrvanlivější materiál. Kromě toho má několik výhod, které mluví o své kvalitě a dobrém výkonu. Zde jsou jeho nejvýznamnější vlastnosti: vynikající tepelná vodivost, vysoká odolnost proti mrazu, odolnost proti vysokým zatížením, dlouhá životnost, zvýšená pevnost.

Nejčastěji se M 150 používá k položení základů, pro konstrukci nosných a vnějších stěn, jakož i pro fasádní obklady budov. Dvojité cihly se často používají pro pokládku nosných a vnějších stěn. Má vynikající vlastnosti, které výrobcům umožňují výrazně ukládat cementovou maltu.

Označte M 200

Dutý M 200 má relativně nízkou tepelnou vodivost, takže jeho použití je převážně omezeno na stěny zdiva.

Protože cihla značky 200 má dobrou vodoodpudivost, je často používána pro pokládku základů a soklů budov. Kromě toho se korpulentní M 200 používá k výstavbě sporáků a krbů. V tomto případě hraje důležitou roli index tepelné vodivosti, protože přispívá k rychlému ohřevu tělesa pece a dobrému přenosu tepla uvnitř budovy. Je však třeba říci, že v žádném případě by neměli rozkládat spalovací komory, neboť s konstantním kontaktem s ohněm se stanou křehkými a následně zcela zničenými.

Je třeba poznamenat, že značka cihel vyrobených v různých regionech se ve svých vlastnostech poněkud liší. To je způsobeno skutečností, že různé továrny mají různá zařízení a používají suroviny, tedy jíl, který se liší ve svém složení. Ale stejně, požadavek na suroviny bude stejný - to je jeho homogenita.

Nyní víte, jaké jsou značky cihel.