udělejte to sami

Domácí pískování: výkresy. Jak vyrobit pískovací stroj se svými rukama

Anonim

Pískování je univerzální zařízení, které se používá v průmyslových a domácích podmínkách. S ním můžete vyčistit povrch z vrstvy starého povlaku, znečištění, stopy koroze.

Staňte se majitelem takového užitečného zařízení v domácnosti několika způsoby. První je koupit hotovou volbu v obchodě. To je nejjednodušší způsob. Jeho jedinou negativou je vysoká cena. Druhou cestou je sbírat pískování vlastním rukama. To bude vyžadovat určité úsilí, ale pokud jde o materiálové náklady, je tato metoda mnohem hospodárnější.

Princip fungování zařízení

Chcete-li pochopit, jak si vyrobit pískoviště s vlastními rukama, potřebujete vědět, jak to funguje. Je to podobná práci stříkací pistole používané k postříkání nátěru (a jiných nátěrů).

Hlavním prvkem instalace je kompresor. Čerpá vzduch a vytváří potřebný tlak ve všech dálnicích. Při průchodu instalací vytváří vzduch vakuum. Díky tomu se brusný materiál (písek) mísí se vzduchem a vstupuje do hlavní linky. Odtud průtok prochází do trysky, skrze kterou vychází ven. Na výstupu je vytvořen proud vzduchu, který se pohybuje pod vysokým tlakem. Je to jeho a posílá na ošetřený povrch.

Schéma brusného zařízení je znázorněno na obrázku.

Hlavní prvky instalace

Vlastní pískování se skládá z následujících částí:

 • kompresor;
 • elektrický kabel pro připojení k elektrické síti;
 • hadice o určitém průměru;
 • armatury pro spojovací prvky;
 • jeřáby;
 • dávkovače.

Tryska

Dalším důležitým prvkem je tryska, bez níž zařízení nebude schopno plnit své funkce. Tryska pro pískovač v podniku je vyrobena z oceli a potažena sloučeninami boru nebo wolframu. To dává trvanlivost součástí. Méně obyčejně se k výrobě používá běžná ocel, keramika nebo litina. Tyto prvky se však rychle skočí pod vlivem proudění abrazivním materiálem.

V domácnosti může být tryska pískovací trysky obráběna na ocelový soustruh, který používá staré zapalovací svíčky jako materiál. Chcete-li to provést, vyjměte kovovou elektrodu, která se nachází uvnitř svíčky. Takový mechanismus je však charakteristický krátkou životností, protože se rychle vyčerpává. Ale jeho cena je velmi nízká.

Typy zařízení

Výše popsané zařízení je typické pro odsávací zařízení pro pískování. Ale toto není jediná možnost pro zařízení. Existují pouze tři typy pískování:

 • Nasávání Tato možnost je nejjednodušší udělat doma. Je vhodný pro čištění povrchů v lehkém stavu. Tato verze se liší v tom, že vzduch odvádí písek z kontejneru a dodává jej jako proud.
 • Vakuum. Tento typ zařízení funguje v cyklickém režimu. To znamená, že brusný materiál je hozen na povrch tryskou a potom nasáván zpět do komory pro opětovné použití.
 • Pneumatické. Použijte tento typ zařízení pro práci na velkých plochách nebo na obtížně čistých místech. Vlastní pískování tohoto typu je z hlediska bezpečnosti nebezpečným zařízením. Proto se nedoporučuje sbírat. To je způsobeno vysokým tlakem v systému a vysokým výkonem.

Do abrazivního podavače se může dostat vzduch nebo voda. První možnost je častější, protože její návrh je jednodušší.

Abrazivní podávání

Dodávka abrazivního materiálu může probíhat dvěma různými způsoby, v závislosti na tom, jaké pískovací stroje jsou rozděleny na vstřikování a tlak.

Tlaková zařízení se vyznačují vysokým výkonem a intenzitou práce. Do těchto přístrojů vstoupí současně vzduch a nádoba s pískem.

Metoda vstřikování písku je charakterizována nízkým tlakem, takže se používá při pískování vlastním rukama. V tomto případě se vzduch a brusný materiál pohybují různými cestami.

Co můžete sami sestavit

Výrobní zařízení doma zahrnuje použití materiálů, které lze snadno nalézt v jeho garáži. Kromě toho se používají jednoduché konstrukce, které účinně pracují. Vzhledem k tomu můžete sledovat jednoduchý schéma bez kreseb.

Jako kontejner pro abrazivní materiál (přijímač), kde se má nalít písek, můžete použít plynový válec. Otvor pro plnění válce je umístěn nahoře. Vzduch pod tlakem bude proudit do přijímače potrubím instalovaným v horní části válce a spolu s pískem ven přes výstupní hadici umístěnou níže.

Materiály pro výrobu přístrojů

Výkresové pískovací přístroje ukazují, jaké díly jsou potřebné pro jeho výrobu a v jakém pořadí je třeba je spojit. Jeden z těchto výkresů je uveden na následujícím obrázku.

Potřeba nákupu kompresoru, který je hlavním prvkem zařízení, byl diskutován výše. Jeho kapacita musí být nejméně 800 litrů. Vyžaduje to odlučovač oleje, aby nedošlo k mokrému písku.

Kromě kompresoru bude potřebovat kapacitu pro uložení abrazivního materiálu. Velmi často k tomuto účelu použijte plynový válec o objemu 50 litrů. Jeho konstrukce umožňuje odolat vysokému tlaku uvnitř a mechanickému poškození venku.

Užitečný filtr pro tekoucí vodu, který má schopnost vyměnit plnič. Namísto filtračního prvku se do baňky vlije silikagel (můžete jej koupit v obchodě s domácími zvířaty). Filtr je nezbytný pro sušení vzduchu před jeho vstupem do přijímače.

Trvání nepřetržitého provozu závisí na zvolené trysce. Levné doplňky (vyrobené z litiny nebo keramiky) jsou určeny pro několik hodin práce. V některých případech trvají jen několik desítek minut. Proto je lepší upřednostňovat součásti vyrobené z karbidu bóru nebo karbidu wolframu a schopné vydržet stovky hodin intenzivní práce.

Navíc k sestavení zařízení budete potřebovat následující součásti:

 • kyslíková hadice pro přívod vzduchu (5 m dlouhý a 10 mm vnitřní průměr);
 • vyztužená hadice (délka 2 ma vnitřní průměr 2 m);
 • armatury pro hadice pro spojení jednotlivých částí zařízení s gumovou hadicí do jediného systému;
 • upínací svorka;
 • mosazný kulový kohout (2 ks).
 • závitová trubka se zástrčkou (z ní bude vyroben hrdlo);
 • kus trubky se stejným průměrem a třemi loděmi;
 • tmel pro sloučeniny (fumlenta).

Po sestavení všech dílů můžete pokračovat v sestavě sandblasteru.

Montážní fáze

Domácí pískování je sestaveno v následujícím pořadí:

 • Příprava válce. Pokud byl použitý válec zakoupen, musí být zbaven plynu. K tomu je ventil zcela zkroucený. Celý kontejner je naplněn vodou, čímž zbývá zbývající plyn. Poté bude práce s balónem bezpečná. Namísto krku upevněte trubku kulovým kohoutem. Zevnitř je do něj zasunutá odpružená trubka, do které jsou vloženy dva kování.

 • Nosníky jsou svařeny z 3 až 4 kusů výztuže z horní strany válce. Jejich délka by měla být dostatečná, aby se jeřáb nedotýkal země.
 • Ve středu dna válce se vytvoří otvor, kde je svařena třepačka. Pro kork je vyžadován jeden kohout. Druhý - pro hadici přívodu vzduchu (svařované trubkové prodloužení). Všechna připojení se doporučují ke svaření, aby byla zajištěna těsnost. Niť můžete připojit, ale pak se ujistěte, že používáte těsnicí materiál.
 • Na trubicovitý nástavec je připevněn trubkový filtr pro průtok. Na odpaliště - hadici, kterou bude druhý konec spojen s armaturou ve spodní části nádoby (v blízkosti podpěr). Připojení jsou upevněny svorkami. Kulový ventil je umístěn na vstupu filtru. Montáž je připevněna k němu, přes kterou bude připojena hadice vedoucí z kompresoru.
 • Pistole je sestavena z trysky, která je spojena kouskem hadice s kulovým kohoutem. Druhý konec jeřábu je spojen s kovovou trubkou (asi 30 cm).

V této fázi je připraveno domácí pískování. Na bocích přijímače mohou být svařované rukojeti. To usnadní práci.