zahradnictví

Blackberry odrůdy. Blackberry odrůdy bez trní. Popis ostružinových odrůd

Anonim

Nedávno jsou zahradní ostružiny, nejbližší příbuzný známého maliny, zvláště populární mezi zahradníky. Na konci 19. století vědci v mnoha zemích začali pěstovat tuto zajímavou rostlinu, vytvářet hybridní odrůdy, které se výrazně liší od divokých rostlin s množstvím ovoce a jejich velikostí. V Rusku byly první druhy chovány I. V. Michurinem.

Blackberry obecný popis

Tato rostlina patří do rodiny Rosaceae. Ve volné přírodě se vyskytuje ve formě ostružiníku v otevřených lesních oblastech, v blízkosti vodních toků. Jedná se o trvalou keřovou rostlinu s dobře vyvinutým kořenovým systémem s vyvinutými bočními kořeny. Ale nadzemní výhonky, jako maliny, jsou aktualizovány každé dva roky. V prvním roce života rostou stonky až do výšky tří metrů ze spánkových pupenů oddenky. Vytvářejí generativní pupeny, základ pro budoucí plod. Odrůdy Blackberry se liší v ročních výhoncích, jejich vzhledu. Jejich rozsah barev se liší od zelených po hnědé. Přicházejí s trny a bez nich, s pubescence a bez ní. Následující rok tyto větve již nevyrůstají a z plodů, které se nacházejí na základně listu, se tvoří výhonky s puškami shromážděnými v ruce. Po sklizni se stonky vysychají a na jejich místě se vyvíjejí nové mladé výhonky.

Blackberry kvete na začátku léta s bílými nebo růžovými pupeny, které se nacházejí v horní části výhonků v rukou.

Bobule jsou složité ovoce, skládající se z mnoha šťavnatých drupech, které se nacházejí těsně vedle sebe na kuželové nádobě. Oni dozrávají uprostřed letní sezóny. Jako malina má různé druhy ostružinových odrůd. Fotografie z nich ukazují rozdíly v ovoci.

Komplikované drupe jsou fialové, černé nebo tmavě červené, někdy pubescentní ve formě malých vilí umístěných na každé malé součásti. Tvar bobulí je protáhlý nebo sférický. Moderní druhy ovoce z ostružinových plodů produkují ovoce o hmotnosti do 25 g, zatímco v běžné kultuře rostliny jsou asi 4-6 g.

Blackberry Variety

V závislosti na struktuře křovin je zařízení rozděleno do následujících typů:

1. Kumarnik - ostružina, ve které stonky rostou rovně nahoru.

2. Rossianica je odrůda s plíživými a plíživými výhonky.

3. Přechodná forma, která má vlastnosti prvních dvou.

Popis odrůd ostružiny, které patří do první odrůdy, označuje výšku vzpřímených výhonků, která dosahuje 4 m. Tato funkce by měla být při výběru místa pro výsadbu brána v úvahu, takové křoví potřebují podporu, aby větve neuměly viset a nedotýkaly se země. Můžete umístit v jednom nebo dvou řadách v blízkosti plotu pomocí drátu. Vzdálenost od jednoho pouzdra k druhému není větší než jeden metr. Připojte konce stonků k hornímu mřížce a mladé krátké procesy se připevňují ke spodnímu drátu. Propagujte tyto odrůdy kořenových vrstev.

Kumarnik má rád vlhké půdy, protože voda je nezbytná pro normální vývoj stonků a ovoce. Nedostatek vlhkosti vede ke zhoršení jakosti plodů, jsou nedostatečně rozvinuté nebo nejsou vázány vůbec.

Mnoho vysokých ostružinových odrůd má zimní tvrdost, což jim umožňuje růst ve střední zóně. Na rozdíl od plazivých druhů kumarník lépe snese mrazy. Za tímto účelem jsou vrcholy ročních výhonů ořezány o několik desítek centimetrů. Dvouleté větve jsou ostruženy, stejně jako oslabené, zlomené mladé procesy, jsou ponechány na křoví až do 8. Potom jsou stonky nakloněny k zemi, fixovány a posypány listy.

U druhého druhu (rosyaniki) nejsou rekvizity nutné, protože se na zemi nacházejí plíživé stonky. To se násobí kvůli zakořenění apikálních pupenů. Při vytváření křoviny se mladé výhonky ohýbají na zem a přiléhají háčky do půdy, po které jsou ořezány. Brzy se na stonkách vytvoří větve s ovocnými pupeny.

Ve srovnání se svislými odrůdami vykazuje plazivá ostružina vyšší výnos, ale je v zimě výrazně horší. Rossyan musí být zavřený z mrazu. V případě porušení těchto technologií nebo při uvolnění křovin z mulče včas, kvůli nedostatečné ventilaci se na nich mohou vyskytnout výhony nebo zmrznutí. Během prudkého oteplení v posledních zimních dnech byste měli pravidelně vysílat přístřeší.

Přechodná forma (napůl obývaná) absorbovala charakteristiky předchozích dvou, a proto se může množit jak vrstvením kořenů, tak zakořeněním apikálních pupenů. Doporučuje se pokrýt z mrazu.

Podle výskytu výrůstků na výhoncích se rozlišují ostružinové odrůdy bez trní a trnité rostliny. Podle počtu sklizní za sezónu jsou rozlišovány odrůdy odrůdy a obyčejné kultivary.

Zahradní ostružina: odrůdy

Hybridy moderních domestikovaných ostružin jsou nadřazeny svým divokým příbuzným ve výnosu, konsolidaci ovoce, větší zimní tvrdosti. Nicméně, na rozdíl od bradavých ostružin, zahradní odrůdy netolerují přebytečnou vlhkost v půdě, která může hnilobu kořenů. Nedostatek světla má negativní vliv na tvorbu keře a na chuť ovoce.

Široce používané ruskými zahradníky jsou ostružinové odrůdy Izobilnaya, Tornless Evergreen, Tornfrey, Smutstem, Černý Satin, Orkan, Black Diamond, Arash, Helen, Lucretia, Jumbo, Agawam, Darrow, Texas.

S BlackBerry

V současné době je široce používán vysoce odrůdové odrůdy s několika pozitivními vlastnostmi. Tato a výborná chuť bobulí a velkých plodů a nepřítomnost hrotů na výhoncích. Neobráběné odrůdy trní byly dlouho chovány chovatelky, protože tato funkce umožňuje zajistit bezpečné vychystávání bobulí a šetřit čas. Nejlepší jsou Thornfrey, Loch Ness, Ruben, Navajo, Chester, Helen, Natchez, Arash, šéf Joseph, Asterina, Jumbo.

V Rusku byl prvním takovým produktem oříšková ostružina odrůdy Tornfri. Jeho chovatelé obdrželi v 60. letech minulého století.

Ostružinová zahrada bez trní odrůdy Loch Ness je ovoce plodící ovoce od konce léta do prvního mrazu. Tato zimní tvrdá odrůda byla chována ve Švédsku. Jahody středně velké, o hmotnosti asi 5 g, černé s lesklou povrchovou úpravou, s vynikající chutí, dobře odolávají přepravě a skladování.

Další pozoruhodná mrazuvzdorná rostlina je navajo zahradní ostružina. Jedná se o další pozdní high-yielding hybrid, ve kterém ovoce dosahují 5 g, s krásným vzhledem, černé barvy a lesklé povrchy, s příjemnou chutí a vhodné pro dlouhodobé skladování.

Porovnáme-li výnosy bezrádových odrůd ostružinových a malinových, pravděpodobnost bude na straně ostružiny. Oba tyto rostliny začnou přinášet ovoce ve druhém roce života výhonků. Jeden rok staré stonky ostružiny jsou zkráceny, aby se zvýšilo rozvětvení, v důsledku čehož se zvyšuje produktivita keřů a odstraní staré dva roky staré výhonky.

Vysoké sazby poplatků z důvodu pozdního květu, kdy pachy nejsou v květnu poškozeny mrazem. Nejlepší druhy ostružiny produkují bobule asi měsíc, což zvyšuje jejich výnos.

Kořeny Blackberry mají dostatečně hluboké místo, které vám umožní získat vlhkost z hlubších vrstev půdy a vydržet suchou sezónu. Rostou na téměř jakékoliv půdě, ale upřednostňuje půdu s nízkou kyselostí, která je snadno propustná pro vodu a vzduch. Přebytek vlhkosti škodlivý vliv na růst rostlin.

Ostružiny jsou bohaté na minerály: železo, síra, fosfor, vápník.

Remontné známky

Různé ostružiny jsou rostliny, které přinášejí ovoce v prvním roce výsadby, v době, kdy se jiné odrůdy již vzdálily plodu. Jedná se o remontantní stupně. Takové rostliny nemusí být na podzim chráněny, aby se zachovala keř do příští sezóny, protože ovoce dává roční výhonky.

Mezi zahradníky je považována za vysoko výnosná, dokonale opylovaná ostružinová odrůda odrůdy Ruben. Jeho plody se objevují na stoncích prvního roku. S tlustými, silnými výhonky, které rostou až na 2 metry, tato ostružina nevyžaduje spodní vody a kvůli dobře vyvinutému kořenovému systému může růst na jakékoliv půdě. Odrůda Ruben je velmi odolná proti nepříznivým faktorům, jako je nedostatek vlhkosti v půdě, letní teplo nebo stínování.

První velké plody o hmotnosti až 14 g začnou na konci léta dozrávají a pak ještě dva měsíce můžete sklízet úžasnou sklizeň šťavnatých, voňavých bobulí až do prvního mrazu.

Ovocné větve nemají trny, což usnadňuje sklizeň, ale na samotných stoncích dochází k malým výrůstkům.

Když jsou všechny bobule vybírány, výhonky jsou řezané na úrovni země. Takové prořezávání chrání krtek před mrazem v zimě a neumožňuje vývoj chorob. Plody příštího roku budou bez zbytků škodlivých chemických látek, které jsou obvykle ošetřeny keři pro prevenci onemocnění.

Blackberry tornfree

Tornfrey - různé ostružiny, chované americkými chovatelkami státu Maryland v 60. letech minulého století. Tento hybrid je populární mezi zahradníky a zavádí se do zahradnictví v průmyslovém měřítku.

Odrůda Tornfrey patří k rozmanitým druhům rosyaniky s pozdními plodnostmi. Má plazivé výhony bez trní, dosahuje délky 5 metrů. Vrcholy stonků jsou proříznuty pro lepší rozvětvení, což vám umožní získat větve, zakončené velkými černými bobulemi, počínaje od poloviny léta, po dobu 30 dnů. Listy této rostliny jsou složité, tmavě zelené barvy, skládají se z pěti listů.

Takové ostružiny mají přirozené vlastnosti, které jim umožňují vyvinout odolnost vůči různým chorobám a hmyzím škůdcům. Používáte-li základní pravidla zemědělské techniky rolníka, pak tato odrůda dává malý růst a potěší zahrádkáře s bohatým květem na začátku léta.

Pro mnoho fanoušků ostružinového Tornfrey je nevýhodou množství sladkostí a nedostatek sourness v zralých, voňavých bobulích, které se stávají nepružnými a obtížně ukládatelnými. Abychom tomu zabránili, plody jsou předem rozbité, pak nejsou tak sladké, ale vůně téměř chybí. Odrůdy Blackberry Tornfri mají prodloužené plody, dosahují hmotnosti 6 g, jsou shromažďovány ve štětce, což může činit až 40 druhů ovoce.

Takové rostliny jsou vysazeny zakořeněnými vrcholy. Křoviny v zimě bez přístřeší mohou mírně zmrznout, takže výhonky jsou položeny na zem a pak pokryty mletím ze země nebo listů.

Blackberry Black Satin

Blackberry odrůda Black Satin byla také chována americkými chovatelkami státu Maryland, ale již v 70. letech minulého století v důsledku přechodu tří různých hybridů, z nichž jeden je Tornfrey. Proto jsou v něm určité vlastnosti předků.

Odrůdy Blackberry (foto prezentováno v článku) Black Sateen se odkazuje na meziprodukt, protože trvanlivé bezhlučné výhony nejprve rostou nahoru o 1 metr a pak jdou dolů a šíří se podél země. Mladé stonky jsou zpočátku zelené a jak porostou, stávají se žluté nebo dokonce hnědé barvy a rostou v délce až 4, 5 metrů. Tuhost a pevnost takových výhonků brání ohýbání a tvorbě pouzdra.

Zvlněná plody se objevují rychleji než příbuzná odrůda Tornfrey a na začátku srpna můžete začít sklízet velké černé plody s vynikající sladkou a kyselou chutí připomínající moruše a slabé aroma ostružin. Obtížné drupy se z nádoby vytáhnou z tvrdé, ale přezrálé ovoce, díky své měkkosti, se snadno odtrhnou.

Tvar bobulí připomíná podlouhlý kužel se zaobleným koncem, jehož hmotnost je 5-8 g, což je o něco větší než u Tornfri. Obtížné drupes jsou shromažďovány ve svazcích ve štětce. Black Slate Blackberry produkuje vysoký výnos od začátku léta až do prvního mrazu.

S dobrou péčí, tento hybrid může být remontantní. Tato vlastnost se projevuje na konci léta ve formě růstu ovocných větví s pupeny z nižších pupenů na mladých stoncích. Dobře vyvinutá odolnost proti patogenům různých chorob. V zimě potřebují přístřešky přístřeší, protože jsou zamrazeny.

Blackberry Spiked

Nejlepší druhy ostružiny, jejichž výhony mají trny, jsou známé Agaves, Darrow a Texas.

Agáve je americký hybrid. Mladé stonky zelené roste rovně a pouze jejich horní konce jsou dolů. Rozvětvené výhonky ročních křovin se zbarvují fialově nebo hnědé, pokryté hrotem výhonků a žloutkovitým vylusem. Listy s dalším uspořádáním, rozděleny do tří desek, mají i jehlovité výrůstky.

Komplexní plody této odrůdy se skládají z velkých kamenů a samy ovoce jsou také velké - až 6 g hmotnosti, černé. Jejich chuť je sladká. Stébla nezahrnují zimu kvůli nemožnosti ohýbat je na zem.

Darrow - další americká odrůda odrůd Kumarniki. Jeho vzpřímené rostoucí výhonky jsou pokryty trny, jejichž délka dosahuje 3 metry. Velmi vysoká výnosná a zimní otužená odrůda ostružiny. Plody jsou protáhlé, s průměrnou hmotností, černé, lesklé, sladké s mírnou kyselostí.

Texas - Michurinová odrůda, získaná v důsledku výběru selekce sazenic odrůdy Logan. Hybrida patří k rosyaniku, plíživé výhonky jsou pokryty trny a načechraný květ. Obrovské bobule této odrůdy - o hmotnosti asi 9 g - jsou díky chuti sladké a kyselé příjemné. Barva plodů se mění od tmavě červené až po černou, s voskovými nánosy. Keře ze stupně Texas špatně přenášejí tvrdé mrazy.

Odrůdy Blackberry pro oblast Moskvy

Při výběru odrůd ostružin pro oblast Moskvy by měly vzít v úvahu takové vlastnosti, jako je zimní odolnost. Proto by popis odrůd ostružinových by měl naznačovat jejich schopnost tolerovat mrazy. Pokud se na to nedá věnovat pozornost, můžete ztrácet čas a energii.

V moskevském regionu a na předměstích získaly obzvláště oblíbenost mezi zahradníky takové ostružinové odrůdy jako Tornfi, Agavam, Ufimsk Early, Wilsons Early, Lochess, Thornless Evergreen, Darrow, Flint, Chester, Smutsse a Izobilnaya. Tyto druhy mají střední nebo vysokou odolnost proti mrazu. V podmínkách moskevské oblasti může teplota okolí dosáhnout poměrně nízkých hodnot, což má velmi negativní vliv na stav křoviny na jaře a později na sklizeň. I přes vysokou zimní odolnost, téměř všechny výše uvedené odrůdy vyžadují skrytí v pozdním podzimu.

U hybridů s trny se odrůda Agave, která je pro tuto oblast vhodná, vyznačuje svou zvláštní odolností vůči chladu, vysokým výnosem, nedostatkem nemocí a krásným výhledem.

Flint je další odrůda odolná vůči mrazu. Výhonky této rostliny jsou středně velké, pokryté hroty. Jedná se o velkou ovocnou odrůdu, černé bobule s modrým odstínem, váží asi 5 g, kulovitý tvar, s nádhernou vůní a chutí ostružin. Ve srovnání s hybridním Agave je výtěžek o něco nižší. Nemají vliv na choroby a škůdce. V péči ostružiny Flint je velmi nenáročné.

Jehličnatý bezelný je odrůda odolná vůči mrazu, bush se nechává pro zimování bez pádu listů. Výrazné výhonky se šíří po zemi, bez trní, ačkoli tam jsou rostliny s prickles. Velmi produktivní odrůda jsou křoví doslova pokrytá ovocem. Počínaje dvacátým srpnem a do konce září se sklízí sladké a kyselé černé bobule s lesklou povrchovou úpravou o hmotnosti až 3 g. Jednou z nevýhod této odrůdy je zrání velkých semen, které degradují chuť ovoce.

V podmínkách Moskevského kraje střílí ostružinové trnité Evergreen lepší krytí, položené na zemi a pokryté pilinami nebo listy.

Wilsons Airlie je další zimní tvrdé, rovnoměrně rozrůstající se odrůda s malými hroty a výhony dosahují dvou metrů. Je to počáteční hybrid, začíná v polovině letního sklizně a trvá až do začátku podzimu. Plody jsou černé a fialové, oválné, ne příliš velké, až do 2 g hmotnosti.

Bohatá odrůda, i když ne zimní tvrdá, je oblíbená u zahradníků v Moskvě. Zakladatelem této odrůdy je ruský chovatel I. V. Michurin. Plazivé stonky silných keřů pokrytých hákovými hroty. Tato pozdní odrůda dává vysoký výnos velkých bobulí, jejichž hmotnost dosahuje 10 g, sladkokyselá chuť. Pro ochranu před mrazícím přístřeškem.

Pěstování ostružin na Ukrajině

Zahradní ostružiny se stávají stále oblíbenějšími. Odrůdy Ukrajina nakupuje v zahraničí. V některých jižních oblastech této země, kde je klima mírnější a v zimě není příliš mnoho mrazů, začali zemědělci v průmyslovém měřítku růst vysoce výnosnými druhy ostružiníku. Pod ním zaberou až 200 akrů půdy. Na severu země je obtížné dělat bez úkrytu takových rostlin, protože v zimě často nedochází k sněhu a zuřivé mrazy nevyhazují keřům z mrazu, pokud nejsou připraveny na podzim. S odrůdami dews jsou věci mnohem lepší, nemusejí být zvlášť ohnuty. Ale vzrůstající rostoucí druhy rostou, je třeba postupně naklánět, jinak jejich ostré ohýbání dolů povede k poškození větviček. Za účelem postupného ohýbání stonku je k němu připevněna zátěž a vzhledem k pružnosti tkání se postupně ohýbá.

Ukrajinští zemědělci na výrobu ostružin jsou často používáni pozdní odrůdy, jejichž plody dozrávají na konci léta a sklizeň trvá až do konce září. V tuto chvíli už mnoho plodů z bobulí už zmizelo z pultu, což zdvojnásobuje poptávku po ostružinách.