zahradnictví

Kompatibilita zeleniny na lůžkách: tipy zahradníci

Anonim

Přichází jaro, slunce ohřívá zemi, je čas pro zahradníka. V dnešní době je velmi důležité naplánovat užitečnou oblast vašeho pozemku a rozložit ho na postele obsazené různými plodinami. Dnes se budeme snažit společně optimalizovat vaše výsadbu, mluvit o kompatibilitě zeleniny v lůžkách. Některé rostliny, jak se ukázalo, jsou přátelé, pomáhají si navzájem a chrání před různými škůdci, zatímco oni naopak způsobují vzájemnou inhibici růstu a dokonce i smrt. Máme však především zájem o získání skvělé sklizně. Takže kompatibilita zeleniny na lůžkách je velmi důležitá a relevantní otázka.

Plánování jara je zapotřebí?

Opravdu, proč každý rok znovu kreslit zahradu, pokud můžete jednou a navždy postavit krásné postele a rostliny na jedné - okurky, na straně druhé - rajčata, a tak dále? To je výhodné, ale poněkud iracionální. Každá rostlina potřebuje vlastní sadu stopových prvků a ukáže se, že postel, která je používána po mnoho let k tomu, aby rostla stejná plodina, je přeplněná nepotřebnými prvky. Nebo naopak, zničila ji nejdůležitější. Proto je nutné střídání plodin. Nicméně v malém prostoru je někdy obtížné zajistit plnou náhradu, směsné výsadby jsou nuceny být používány, a proto pro správnou organizaci potřebují znát kompatibilitu zeleniny v postelích.

Co mohou být postele

Jsme zvyklí, že země, kterou máme, je rozdělena na čisté obdélníky, z nichž každá roste jednou kulturou. Existuje však spousta možností a aby vaše zahrada byla co nejproduktivnější, musíte znát kompatibilitu zeleniny v zahradních lůžkách. Mohou to být úzká lůžka podle Mittlayder, která vyžadují použití velkého množství minerálních a organických hnojiv, stejně jako vysoké a mnohovrstevné postele. Ty jsou v uspořádání poměrně složité, ale nemohou být lépe vhodné pro pěstování několika plodin. V tomto případě byste měli být také znepokojení kompatibilitou zeleniny a květin na stejné posteli, protože blízkost rostlin jim umožňuje vzájemně ovlivňovat.

Kompaktní postele

Vysekávání několika plodin na stejné posteli může výrazně šetřit místo a současně dosáhnout dobrého výsledku. Je třeba si uvědomit, že: pozorovat kompatibilitu zeleniny a květin v jednom zahradním lůžku je trochu jednodušší než to, že několik ovocných plodin vysadíte najednou. Zde je již nutné vzít v úvahu rozdíl ve vegetačním období. Ale zpět k jasným květináčům. Proč používat takovou techniku, jen pro krásu? Ukazuje se to ne. Například měsíčky zasazené v blízkosti rajčat dokonale chrání krunýře před různými škůdci. Jiné květiny slouží jako chutné pasti pro hmyz. Zajistěte rostliny kolem zahrady - všichni mšice se na ni zaměří a nevěnují pozornost zahradní zelenině.

Zeleninové plodiny a bylinky

Kompatibilita zeleniny a zelených rostlin na lůžkách je již dlouho prokázána, nekonají konkurenci, neporušují se navzájem, ale současně ušetříte spoustu místa a získáte příjemnou odrůdu pro svůj stůl. Zasazené vedle ovocné zahradní trávy dává zelenině rafinovanou chuť a chrání je před hmyzem. Rosemary odráží brouky, které napadají fazole, tymián nemá rád zelí škůdce, mšice se bojí cibule a česneku. Oregano, stejně jako měsíčky, je spolehlivou ochranou celého ovocného pozemku před vetřelci.

Každý zahradník, i když nemá odborné znalosti, by měl mít představu o tom, jaká kompatibilita zeleniny a zelených je v zahradních lůžkách. To není tak nutné. Rychle rostoucí hlávkový salát, ředkvičky a další jarní zelenina a zelenina mohou být zasazeny mezi dýně a melouny. V době růstu silných dýňových kmenů bude odstraněna sklizeň ředkvičky. Pokud máte v úmyslu nechat zeleninu, jako je špenát, pak vybírat vysoké rostliny, které zajistí spolehlivou ochranu. Může to být například kukuřice. Vedle kukuřice slunečnice rostou dobře, rostliny nekonkurují.

Máme trochu diskutované obecné otázky, nyní jdeme přímo na druhy zahradních rostlin. Podíváme se na kompatibilitu různých zelenin v zahradě. Jak se vysazovat jeden nebo druh druhů, sousedství, které mu přinese větší užitek než škodu, a mnohem více.

Oblíbený hrášek: s tím, co bude následovat

Tato rostlina, kterou zahradníci nemají rádi pro jeho tečení. Stojí však za zvážení kompatibility různých druhů zeleniny na lůžkách - a nevýhoda se stává výhodou. Faktem je, že se s kukuřicí perfektně setkává a jeho silné kmeny budou vynikající podporou. Takže budete shromažďovat dvě plodiny z jedné postele a zachránit si před tím, že musíte spojit smíšený hrách. Ale můžete jít ještě dál a sjednotit postel, zasazený kolem obvodu fazole nebo mrkve, hlávkový salát, ředkvičky, pařeniště nebo plody.

Co jiného je kompatibilní hrach? Může být vysazen mezi okurky, taková sousedství bude prospěšná pro obě kultury. Lžíce a melouny milují hrách, kromě toho, pokud budete pěstovat brambory ve své zahradě, nezapomeňte rozptýlit výsadbu hrachu, jeho kořeny obohatí zemi s nezbytnými stopovými prvky. Ale cibule a česnek musí být vysazeny z hrachu, toto okolí nic nepotřebuje.

Krásná mrkev

Nadále zvažujeme kompatibilitu zeleniny v zahradě. Tipy zahradníci dávají přední agrotechnické společnosti, doporučuje výsadbu mrkve podél okraje lůžek s rajčaty a hráškem. Tato kořenová zelenina je velmi dobře kombinována s různými bylinami. Jsou to šalvěj a salát, cibule a rozmarýn. Proto můžete vytvořit prefabrikované postele s voňavými listovými zelenými rostlinami a nechat je mrkvat. Nebo naopak. Ale kopr a petrželka se musí odklonit od mrkve, takové sousedství vede ke zhoršení růstu a vývoje kořene.

Zelená cibule

Jedná se o první jarní zdroj vitamínů, který je milován a pěstován na každém zahradním pozemku. Dnes však mluvíme o kompatibilitě zeleniny v zahradě. Seznam rostlin, s nimiž je cibule "přátelský", je poměrně velký. To jsou prakticky všechny nejdůležitější zahradní plodiny: řepa a paprika, rajčata a mrkev, salát a brokolice. Cibule jsou velmi dobře kompatibilní se špenátem, bramborami a zelím. K výsadbě jste však potěšeni, vyhněte se sousedství s fazolemi, šalvějí a hráškem.

Bulharský pepř

Křehká kultura, která v naší klimatické zóně nevyrůstá stejně jako v jižních oblastech. Nicméně to může být trochu opraveno výběrem správných sousedů. První věc, kterou je třeba pamatovat, je, že nemůže být vysazena na stejné posteli s fazolemi. Ale čtvrť s rajčaty, naopak, je velmi dobře snášena. Nezapomeňte na zeleninu a voňavé byliny, abyste co nejvíce kompatibilitu zeleniny v zahradních lůžkách. Na zahradě může růst současně asi deset různých bylin. Basil a koriandr, cibule a špenát jsou dobře kombinovány s paprikou.

Salát, vzácný zdroj vitamínů

Další rostlina, která výmluvně ukazuje kompatibilitu zeleniny v zahradě. U dacha můžete spočítat tucet ovocných plodin, které z takového sousedství budou růst ještě víc nádherně. Jedná se o chřest a řepu, slunečnice a rajčata. Zkušení zahradníci doporučují výsadbu salátu spolu s bílým zelím a růžičkami, mrkví a kukuřicí, okurky. Vzhledem k tomu, že šalát roste nízko kudrnatým kobercem, pomáhá šetřit vlhkost a nedovoluje, aby se kapalina rychle odpařila. Okurky velmi milují tuto čtvrť.

Existuje mnoho způsobů, jak zasadit různé rostliny na stejné posteli. Pokud se jedná o společné lůžko v letadle a nikoliv o víceúrovňovou strukturu, pak musíte kromě mezidruhové konkurence vzít v úvahu velikost rostlin. Centrální část lůžek může mít slunečnice nebo vysoké rajčata, okurky, pak můžete uspořádat cibuli a hrášek, lilek. Nebo nechte hrášek přes kukuřici a kolem šalátu. Všechny tyto rostliny se navzájem dobře doplňují.

Brambory

Často je tato kultura, která zaujímá významnou část zeleninové zahrady, což znamená, že je třeba pečlivě zvážit kompatibilitu zeleniny v zahradě. Fotografie zahradních pozemků profesionálních zahradníků velmi často ukazují klasickou kombinaci brambor a luštěnin. Fazole a hrach jsou dokonale tkané kolem výsadby brambor a přinášejí především obohacení země. Přestože sklizeň luštěniny nebude příliš nadbytečná. Dobře kombinované s bílými zelnými brambory a brokolicí, kukuřicí a lilek, česnekem, hlávkovým salátem a cibulí.

Nedoporučujeme, abyste vedle brambor meloun a okurky, cukety, slunečnice a rajčata. Čím více jsou tyto rostliny od sebe, tím lepší bude vaše sklizeň.

Nejpřátelštější soused - lilek

Skutečná kompatibilita s jinou zeleninou v zahradě je fantastická. Nemá žádné nepřátele, dobře doplňuje téměř jakoukoli kulturu. Ovšem, pokud mluvíme o zdraví a kvalitě růstu baklažánu samotného, ​​pak odborníci doporučují, aby byl saden vedle brambor a luštěnin, zejména s fazolemi a hráškem. Listová zelenina je skvělým sousedem pro lilku. Zahrádkáři doporučují výsadbu bazalky a špenátového salátu vedle modrých.

To vyvolává otázku: "V jakém pořadí rostlinné zeleniny tak, aby postel byla co nejúčinnější?" Nabízíme program, který využívají němečtí zemědělci. Lůžko pro výsadbu kořenových plodin, zařídit velmi široký, asi 1 metr. Současně se v centru nacházejí brambory (rané odrůdy se mohou vysadit ve dvou řadách a později v jednom). Na jedné straně se nakládají lilek a na druhém se vysazují salát, kukuřice a karfiol. Všechny tyto druhy zeleniny se mohou střídat ve stejném řádku. Na okraji postele se vysévají dva řady špenátu a vzdálenost mezi nimi a ostatními plodinami se osije listovým salátem a ředkvičkou.

Sklizeň se uskuteční, jelikož plodiny zrají. Nejprve se objeví zelený deštník hlávkového salátu, zastíní další, pomalu rostou kultury a zachrání je před spáleným sluncem. Salát nejprve zraje, pak špenát, pak přijde řada ředkvičky. Asi o měsíc později je čas trolit salát a květák. Lůžko se tak postupně stává prázdné, což zanechává prostor pro růst a rozvoj lilku a brambor. Nyní chápu, jak používat kompatibilitu různých zelenin v zahradě. Jak správně instalovat - budete vyzváni osobním zážitkem a poprvé používat hotovou schéma.

Arašídy - exotické na našich postelích

Tato kultura je velmi vzácně pěstována na zahradě, ale marně. Koneckonců, zemědělská technologie není o nic těžší než rostoucí okurky a dostanete cenný a výživný produkt. Kompatibilita arašídů v zahradě se zeleninou je způsobena vysokými nároky na živiny. Dostane se dobře s okurkami, kteří mají rádi také vysoké, teplé a oplodněné postele. Kromě toho s ní můžete vysadit všechny luštěniny.

Kukuřice

Užitečná kultura, která je často nezapomenutelně zapomenuta. Může však sloužit jako přirozená podpora pro přetrvávající okurky, navíc kukuřice nemá rád mšice, což znamená, že vaše okurky budou pod přirozenou ochranou. Kudrnaté luštěniny jsou dokonale kompatibilní s kukuřicí, lze je vysázet po obvodu zahrady. Jedná se o fazole a hrách. No, dostane se s melouny a brambory, cuketa a slunečnice. Ale rajčata jsou lépe rostli.

Rajčata

Řada rajčat není tak směrem k okolí, protože objemné keře mají tendenci zachytit veškerý volný prostor. Ale můžete použít různé způsoby výsadby, např. Uspořádat ve středu postelí vysokou kupu, na které se budou chovat chřest a bazalka, kopr, hlávkový salát, cibule, petržel, špenát a tymián. Rajčata milují okolí luštěnin, takže fazole mohou být zasazeny mezi řádky. Vynikající možností pro výsadbu na příští zahradní posteli budou mrkev a melouny. Ale zelí a kukuřice by měly zabírat další část zahrady.

Zelí

Jak už víte, existuje mnoho druhů této rostliny, zatímco na každé zahradě je alespoň bílé zelí a karfiol. Zdá se, že mohou být jednoduše zasazeny na jedno lůžko, protože vymažete barvu mnohem dříve, než její soused bude zralý. Ale ve skutečnosti se dobře netolerují, takže při plánování společného lůžka je lepší upřednostňovat fazole a celer, okurky. Vynikající vůně s kapustou a aromatickými bylinkami pomáhají vyděsit hmyz. Jsou to šalvěj a špenát, tymián, kopr, cibule. Pokud výsadba bílé zelí není příliš hustá, pak mezi řadami můžete dosáhnout dostatek zeleně, stejně jako ředkvičky.

Květák

Rostl špatně vedle svého nejbližšího příbuzného, ​​ale dokonale doplňuje postele s fazolemi a řepou, celerem a okurkami, šalvějí a tymiánem. Nemá rád rajčata a jahody. Brokolice jde dobře se všemi uvedenými rostlinami, ale vůbec netoleruje květák, takže budete muset vytvořit několik lůžek pro různé druhy zelí. Růžové klíčky - jeden z nejotravnějších, je lépe kombinován v lůžkách s jinými druhy. Jediným nepřítelem jsou rajčata, takže je nemožné za žádných okolností sousedit s rajčaty a křupavými rostlinami. Ale kopr a salát - prosím, můžete přidat ředkvičky a šalvěj, špenát a řepy na zahradní postel.

Okurky

Při výsadbě této plodiny se ujistěte, že v okolí nejsou brambory, melouny a aromatické bylinky, je lepší, abyste zeleninu spolu se zelím. Cucumber miluje vysoké teplé zahradní postele, kde hrachu a fazole, kukuřice a hlávkový salát, ředkvičky poroste spolu s ním. Stejně jako u předchozího příkladu univerzálního lůžka, přidáváme centrální pás pro kukuřici. Stane se podporou pro okurky, fazole a hrášek, které se mohou vysévat nejenom smíšené, ale i společně v jedné díře. Podél okraje zahradní postele lze vysadit salát a ředkvička, která bude odstraněna poměrně rychle.

Jak kombinovat nekompatibilní

Tato otázka je zvláště důležitá, pokud máte skleník. Veškerá zelenina miluje komfortní podmínky, ale velký skleník nesmí být prázdný a je obsazen různými ovocnými rostlinami. K oddělování špatně kompatibilních druhů rostlin se používají fólie, které rozdělují skleník na určité části. Pomáhá vytvořit mikroklima.

Shrneme-li všechny výše uvedené skutečnosti, rád bych poznamenal, že plánování smíšených lůžek výrazně pomáhá šetřit prostor a výrazně zlepšuje kvalitu plodiny. Půdní zdroje se používají rovnoměrněji a rostliny samy poskytují přirozenou ochranu proti chorobám a škůdcům. Je třeba mít na paměti, že schéma výsadby lze změnit na potřeby vaší zahrady, dali jsme pouze běžné šablony. Ale nezapomeňte respektovat kompatibilitu zeleniny. Toto jednoduché pravidlo vždy dává vynikající výsledky a nevyžaduje žádné další náklady a investice. Z jedné postele zkušení zahradníci vezmou 11-15 kg různých druhů zeleniny. Správné umístění rostlin na zahradě také pomáhá šetřit zdroje, protože je zapotřebí méně vody a hnojiva. Tady možná a všechno, co představuje kompatibilitu zeleniny v zahradě. Seznam rostlin, které jsou "přátelští" a "nepřátelští" mezi sebou, je uveden na začátku našeho přehledu ve formě tabulky. Používejte ho - a pro vás je dobrá sklizeň!