udělejte to sami

Myceliové ústřicové houby s vlastními rukama. Kultivační technologie

Anonim

Potraviny jako houby jsou cenným a prospěšným výživným produktem. Doma je pěstování ústřicových hub a žampionů rozšířené. Takové kultivace zaručuje nepřítomnost karcinogenních látek a dusičnanů, které jsou houby snadno absorbovány.

Ustřičné houby se doporučují pro použití u pacientů s hypertenzí, rakovinou a některými dalšími. Zpomalují proces stárnutí, pomáhají omlazení.

Článek vypráví o tom, jak pěstovat houby a dělat si houby ústřice s vlastními rukama.

Co je mycélium ústřice, historie eliminace

Mycelium všech hub, včetně hlívy ústřice, se nazývá jeho vegetativní tělo, jinými slovy mycelium skládající se z nejkvalitnějších rozvětvených kořenových nití. Vývoj mycelií se vyskytuje uvnitř substrátu a na jeho povrchu. Tuto rozsáhlou síť můžete získat jak doma, tak i pomocí laboratorních metod.

V přirozeném prostředí růstu se houby množí převážně spóry. Aby bylo možné odpovědět na otázku, jak se v laboratoři dělat mycelium ústřice, vědci zkoušeli několik různých způsobů.

Na začátku byly fragmenty mycelií pro reprodukci ve sklenících, které byly speciálně upraveny pro tento účel, odebrány v lese, na místech hromadění hub, pak zasazeny do připravené půdy. Po úplném proložení houbovými vlákny byl substrát vysušen a byl připraven k chovu. Kvalitativní charakteristiky těchto látek byly slabé, mycelium se degenerovalo a vykazovalo špatné výtěžky.

Později ve Francii našli způsob, jak odstranit mycelium z houbových spór za umělých podmínek, které byly v používání velmi omezené a také se nezakopily.

Poslední a veškerou uznávanou patentovanou metodou bylo pěstování ústřice hlívového mycelia na obilí téměř všech obilí, pilin, slámy.

Způsoby růstu hub

Hlívy ústřice jsou velmi nenáročné houby, které poskytují rychlý výnos. Během měsíce a půl po vylodění můžete vytvořit první sbírku. Zhruba deset kilogramů hub měsíčně je obvykle získáno ze čtverečního metru půdy.

K růstu tohoto produktu lze použít několik metod:

 1. Rozsáhlé. Tato metoda je napodobenina přirozeného růstu a vyžaduje určité oblasti. Dřevěné paličky se sklízejí, dělají se v nich řezy a nejdříve v nich položí houbové houbové uzávěry a pak části mycelií. Metoda závisí na povětrnostních podmínkách: za nepříznivých okolností může růst houb táhnout po dobu tří měsíců.
 2. Intenzivní. Houby se pěstují tímto způsobem, například v plastových pytlích. Je velmi efektivní, nevyžaduje mnoho práce a levné.

Pro pěstování hub doma mycelium lze získat dvěma způsoby: koupit ústřice hub mycelium, cena, která v současné době je asi 150 rublů. za kilo nebo si sami.

Výroba mycelií

Oyster mushroom mycelium - mycelium - vysazený v substrátu, kde bude klíčit. V domě mohou mycelium ústřicových hub s vlastními rukama pěstovat na dřevo nebo zrno. Kultivace probíhá ve třech fázích následujícím způsobem:

 1. Získat děložní mycelium. Je vyrobena v laboratoři spor a skladována ve zkumavkách nebo rozmnoženém materiálu z kusů houbových tkání.
 2. Příprava mezilehlého mycelia. V této fázi se kultura dělohy převádí ze zkumavek, kde byla uložena, do živného média, kde se původně vyvinul základ pro mycílium.
 3. Získání osiva mycelium. Meziprodukt se zaseta v substrátu, kde roste. Části tohoto substrátu se používají k setí místa, kde budou houby přímo pěstovány.

Jak připravit základnu pro přistání

Chcete-li získat dobrou sklizeň, musíte řádně připravit půdu pro výsadbu. Technologie výroby zajišťuje, že k tomu je třeba brousit suché a čisté plevy, slámu a plevy (ječmen nebo pšenice) a potom provést jejich tepelné zpracování. Tyto akce budou odstraněny ze složení hmyzu chyceného v něm během sběru.

Za účelem tepelného zpracování substrátu se umístí do velkého kovového nádrže, naplněného horkou vodou (70 ° C) a vaří se několik hodin, po které se kapalina odvede a hmota se ochladí na pokojovou teplotu. Pro kontrolu nasýcení vlhkosti je malé množství směsi stlačeno v pěst: pro normální vlhkost (asi 70%) by měla vyjít nějaká vlhkost nebo vůbec nic, nadměrné umytí není povoleno.

Obě skleníky se zabudovanými pněky a velké celofánové obaly domu na balkonu budou vhodné pro pěstování. Níže se uvažuje o tom, jak si vařit ústřice doma, rostlina a pěstovat plod s houbami. Hlíva ústřičná je jediná houba, která se snadno rozvíjí, pokud jsou splněny všechny nezbytné podmínky.

Oyster mushroom mycelium doma: první fáze

Chcete-li získat děložní mycelium, vezměte části ovoce těla z čerstvých hub. Ústřice musí být rozdělena do dvou a nakrájena malá část z nohy. Poté musí být ponořen do roztoku peroxidu vodíku pro dezinfekci - materiál je připraven k výsadbě v živném médiu.

Pak je zpracovaný kus umístěn v nádobě s živnou látkou a uzavřen zátkou dezinfikovanou ohněm. Taková domácí výroba ústřicového houbového myceliu vyžaduje povinnou sterilitu, takže po zpracování nedotýkáme se rukama, ale s pomocnými nástroji, musí být také místnost udržována v čistotě.

Uzavřená nádoba se sadlinovým materiálem umístěným uvnitř v šikmé poloze zůstává v tmě několik týdnů.

Agar z mladiny, mrkve, ovesné mouky, brambor nebo glukóza může sloužit jako živné médium v ​​této výrobě. Po vaření se sterilizuje, nalije se do nádob a počká na tuhnutí, po kterém se aplikuje houba.

Druhá fáze: Příprava meziproduktu mycelia

Druhým krokem je přímý rozmnožování hlívy ústřice. Technologie výroby mezilehlého myceliu ústřicového houb vyžaduje použití obilných zrn. K těmto účelům použijte zdravé vysoce kvalitní zrna, které vaří 15 minut v poměru materiálu a vody jeden až dva. Poté musí být vařené zrno dobře vysušeno a smícháno s uhličitanem vápenatým a sádrou.

Dále se směs umístí do skleněných nádob, naplní je dvě třetiny a podrobí se sterilizaci. Po zpracování se získané látce umístí na kusy živného média, připraveného dříve. Po dvou až třech týdnech, kdy mycelium expanduje, může být skladováno pro skladování a předem rozloženo v plastových sáčcích. Udržujte mycelium ponechané po dobu tří měsíců při teplotách od nuly do dvaceti stupňů.

Správně uvařené hlízové ​​ústní hlístové mycelium s vlastními rukama, které je vyvinuté a životaschopné, vypadá jako svěží bílá patina, která má příjemný pach houby.

Pro vysazování semenného myceliu provádějte stejné akce, které zasíjejí prostornější nádoby. K tomu přidejte jednu lžičku středního mycelium do litrových nádob. Tím se připraví podklad pro další kultivaci hub.

Podmínky pro výsadbu mycelií

V staré stodole, v kamenné garáži nebo v jiných vhodných prostorách můžete pěstovat houby ústřice. Kritérium pro jeho výběr lze považovat za:

 • schopnost vytvářet vysokou vlhkost, která by měla být udržována na 85-90%;
 • udržování teploty okolí v oblasti 15-20 stupňů - s vyššími houbami přestanou přinášet ovoce;
 • vytvoření dobrého větracího systému - akumulace oxidu uhličitého je nepřijatelná kvůli vysoké citlivosti hub na něj;
 • možnost dostatečného osvětlení - sluneční energie bez přímých paprsků nebo zářivky po dobu devíti hodin denně.

Technologie houbové kultivace

Po houbách ústřice ústřice se pěstuje s vlastními rukama, můžete začít s výsadbou, což se provádí následovně. Substrát ve výši jednoho kilogramu je umístěn na dně plastového sáčku a na něm je vrstva myceliového materiálu, a tak vrstev ve vrstvách na samém vrcholu. Poměr hmotnosti substrátu a myceliu v obalu by měl být 1: 0, 05. Mycelium by se mělo nacházet blíže ke stěnám obalu, ve kterém je nutné vytvářet štěrbiny pro vzduch. Hmotnost hotové jednotky je 13-15 kg.

Po naplnění jsou polyethylenové bloky ponechány ve tmě při teplotě asi plus dvacet Celsia - vyšší může způsobit smrt mycelií, protože vnitřní část bloku může být tepleji o deset až patnáct stupňů.

Po dvou týdnech se blok stává jako bílý monolit. Před vznikem primordií se blok čas od času stříká, aby se udržovala vlhkost a přísně dodržovaly teplotní podmínky. Po vzhledu prvordie za pár dní se staly plnohodnotnými dospělými houbami. Zalévání je během růstu není nutné, ale je důležité větrající místnost dobře. Když se okraje zarovnávají s uzávěry, ořez je připraven k sklizni.

Podmínky pro zachování mycelií

V průmyslových podmínkách se mycelium skladuje při nízkých teplotách nebo v kapalném dusíku. Tento obsah umožňuje zachovat vlastnosti materiálu a jeho klíčivost bez ztráty kvality. Proces zmrazování a následného rozmrazování pro vylodění se provádí pomalu pod dohledem odborníků.

V domácích podmínkách je nejlépe uchovávat mycelium v ​​těchto typech chladniček, které umožňují nastavit teplotu mrazáku na minus dvacet stupňů Celsia. To umožní, aby se materiál nezhoršoval a neztratil jeho vlastnosti.

Po krátkém rozmrazení obnoví mycelium své vegetativní funkce.

Je důležité nedovolit opakované náhlé změny teplotních podmínek, tj. Rozmrazování a opětovné zmrazení. To může významně snížit kvalitu mycelií, což bude mít nepříznivý vliv na produktivitu mycelií.

Užitečné tipy pro houbaře

Pro úspěšné pěstování mycelií a sklizně hub, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Ideálním substrátem jsou dřevěné piliny.
 • Barva použitých pilin by měla být bílá nebo žlutá, což zaručí jejich čerstvost.
 • Podklad by měl mít čerstvý zápach, bez nečistot hniloby.
 • Při transportu mycelium by měla být udržována potřebná vlhkost v rozmezí 30-45%. Stejné podmínky musí být dodrženy uvnitř plastového sáčku, ve kterém je pěstována ústřice.
 • Asi 300 gramů mycelium bude muset být vloženo do jednoho bloku s rozměrem 35 x 75 cm, což musí být známo, aby bylo možné přesně vypočítat požadované množství materiálu. Je nesmírně nežádoucí koupit do budoucna nebo rozmrazit nadbytečné množství mycelia kvůli krátkému trvanlivost a ztrátě výsevních vlastností.
 • Při produkci mycelií a jeho výsadbě na substrátu je nutné dodržovat přísná pravidla hygieny, aby nedocházelo ke kontaminaci škůdci: nádrže, nástroje a ruce musí být dekontaminovány.

Obecně platí, že dodržováním pravidel a technologií pěstování ústřicového hřibového myceliu a potom samotné houby je možné dosáhnout dobrých výsledků s nedostatečnou investicí fondů a sil. S pečlivou pozorností k tomuto procesu to zvládne i nováček.