opravy

Jak se barva liší od skloviny: vlastnosti, funkce a aplikace

Anonim

Nyní má stavební trh širokou škálu dokončovacích materiálů a lakovacích materiálů. Na regálech hypermarketů jsou smalty a barvy různého druhu. Dříve byly nabízeny pouze možnosti ropy a nic víc, takže s výběrem nebyly žádné zvláštní problémy. Nyní při nákupu, kupující myslí - koupit smalt nebo malovat? Tyto výrobky jsou velmi podobné. Ale mezi nimi je rozdíl. Abyste se nezměnili při výběru, musíte znát rozdíl mezi barvou a smaltem. V dnešním článku se pokusíme odpovědět na tuto otázku.

Terminologie

Pod nátěry rozumějí materiály, které jsou používány pro různé povrchy. Tam jsou oleje, alkyd, akrylové možnosti - seznam je obrovský. Zvažte rozdíly v pojmech - barva a smalt, protože rozdíl mezi těmito výrobky je již v terminologii.

Smalt nemá nic společného s lakováním. Z vědeckého hlediska to není nic jiného než sklovitý tenký nátěr skládající se z křemenného písku, oxidů různých alkalických kovů a pigmentů. Zahrnuty jsou také komponenty, které jsou tepelně zpracovány a následně tvoří odolnou a odolnou proti opotřebení ochrannou vrstvu. Příkladem jsou smaltované hrnce a víno. Nezaměňujte přirozený smalt barvami smaltu. Jsou to různé věci.

Obsahuje smaltovanou barvu

Jedná se o poměrně úzký segment LCP, jehož hlavní charakteristiky - zvýšená síla. Tyto materiály se skládají z disperzí pigmentů, různých plnidel a přísad, které tvoří film. Laky, alkydové pryskyřice nebo jiné látky s podobnými fyzikálně-chemickými vlastnostmi se používají jako látky vytvářející film. Rozdíl smaltu z běžných barev - složení.

Po vysušení tvoří smaltované povlaky na povrchu neprůhledný film. Může se lišit v textuře a barvě. Lesklý lesk významně závisí nejen na látce filmotvorného činidla, ale i na ostatních součástech, které jsou součástí. Někdy obyčejné barvy lesknou lépe než smalty.

Co jiného je smalt odlišný od olejové barvy? Jaký je rozdíl, můžete snadno pozorovat vůni. Smaltované formulace uvolňují charakteristický silný zápach. Obyčejná barva sama o sobě nemusí vůbec mít. Nesmí být tak ostré nebo naopak slabé, stejně jako voňavé.

Smaltová barva - charakteristická

Jedná se o malý segment barev a laků, kde kompozice mají vysokou pevnost a opacitu. Pokud jde o rozsah, tento výrobek je populární v průmyslu. Používá se v případech, kdy je nutné zastavit koroze.

Smalt lze aplikovat různými způsoby - válečky, kartáče, stříkací pistole. Povrch musí být důkladně připraven a suchý. Je důležité vyčistit povrch od zbytků starého nátěru a odmastit. Smalty jako PF-223, PF-1217, GF-230 se používají pro vnitřní použití. Lze použít jako rozpouštědlo nebo jako rozpouštědlo uvedené na obalu výrobcem. Ale obvykle má stejný základ.

Olejové barvy

Jak se smalt odlišuje od barvy? Jaký je rozdíl? Chcete-li to pochopit, vzít nejoblíbenější olej. Tyto barvy jsou vyrobeny převážně z přírodních nebo kombinovaných sušicích olejů, v nichž jsou pigmenty, plniva a pomocné složky rozptýleny. Moderní olejová barva je smíchána na bázi glyptálního, pentaftalického nebo kombinovaného sušicího oleje nebo na sušení oleje "Oksol".

Na rozdíl od smaltu se běžné lakovací materiály vyrábějí na bázi přirozeného sušicího oleje. Ten je přiveden do varu. Rozdíl mezi smaltováním a barvou můžete vidět značením. Banky s smaltovanými složkami jsou proto označeny jako "PF". Jednoduchá barva obsahuje index "MA" nebo "olej".

Podle tvrdosti filmu je olejová barva výrazně nižší než smalt. Film se také liší vzhledem a čistotou barvy. Smalt má delší dobu schnutí. Trvá nejméně 24 hodin. Nedostatek olejových nátěrů - zbarvení lakovaného povrchu několik let po aplikaci.

Aplikace olejových nátěrů

Tyto materiály jsou určeny pro interiéry a interiéry.

Používá se také pro povlakování na dřevěných a betonových površích, kovu, plastu. Může být použit jako dřevo jako základ.

Populární typy smaltu

Na trhu existuje mnoho typů těchto kompozic. Zohledneme nejpopulárnější:

  • Smalt nitrocelulózy. Vyrábějí se na bázi dusičnanů celulózy. Také v kompozici jsou pigmenty, přísady, plnidla a rozpouštědla. Nejčastěji se smalty používají k lakování kovových výrobků a konstrukcí pro aplikaci na betonové a dřevěné povrchy. Barva je zabalena v plechovkách, ale také prodávána k postřikovým plechovkám. Mezi nevýhody - ostrá vůně acetonu. Materiál není kompatibilní s jinými typy barev.
  • Silikonové materiály nanesené na jakýkoli povrch. Mezi charakteristické vlastnosti lze identifikovat vysokou odolnost proti vlhkosti, pevnost filmu a odolnost proti opotřebení. Ale tento lak je kombinován pouze s pečlivě vysušenou akrylovou kompozicí.
  • Pentaftalové a glyptalové smalty jsou jedním z typů olejových nátěrů. Jako základní použití se používají přírodní nebo syntetické sušící oleje modifikované alkydy. Kompozice jsou kompatibilní s alkydovými, akrylovými a epoxidovými materiály.
  • Akrylová smalt je vodná disperze na bázi latexu. Výrobek je dokonale kompatibilní pouze s těmi barvami na bázi vody. Smalt je však kompatibilní s jinými barvami, pod podmínkou pečlivé přípravy. Někteří lidé zaměňují alkydový a akrylový smalt. Jaký je rozdíl? Rozdíl je přinejmenším v kompozici. Prvním produktem je formulace na bázi vody. Druhým je materiál založený na alkydové pryskyřici s organickými rozpouštědly. Obě lakovací materiály mají různé vlastnosti a aplikační vlastnosti.
  • Uretanové a alkyd-uretanové smalty mají vysokou pevnost a odolnost proti opotřebení. Materiál se dobře aplikuje na povrch, který je již předbarven olejovou, epoxidovou nebo pentaftalovou barvou.

Jedná se o nejpopulárnější typy smaltu. Používají se jak v každodenním životě, tak iv průmyslu.

Smalt a olej: podobnosti, rozdíly

Uvidíme rozdíl mezi smaltem a olejovou barvou. Popis obou produktů podtrhuje, že jejich výrobní technologie jsou velmi podobné. Takže v kompozici je báze a pigment.

Podobnosti obou materiálů jsou způsobeny zvláštnostmi jejich použití a účelu. Aplikovat smaltu a oleje barvy mohou být na všech površích. Obě možnosti jsou schopny vytvořit ochrannou vrstvu. Jaký je rozdíl mezi barvou a smaltem? V první řadě. Smalt je založen na laku. Z tohoto důvodu je ostřejší vůně. V případě oleje na bázi oleje je lněný olej.

Pokud olejové barvy po dlouhou dobu držíte, pigment se usadí. V dolní části plechovky se vytvoří silná ochranná vrstva. Smalt, pokud je to nutné, dlouhé skladování se jen ztuhne.

Shrnutí

Tak jsme zjistili rozdíl mezi barvou a smaltem. Jako součást těchto látek jsou oxidy kovů, stejně jako různé fluoridy. Také v složení sklovinných povlaků obsahuje mnoho pigmentů nebo jiných základů s obsahem těchto. Navíc jsou přítomna rozpouštědla.

Pokud jde o ochrannou vrstvu, smalty jsou lepší než barvy. To se však netýká všech výrobků. Chcete-li namalovat rám okna, je lepší vybrat smalt. Ale lavice na ulici nebo na nádvoří (pokud mluvíme o chalupě nebo zahradním pozemku) je lepší lakovat malbou. Co se týče elasticity a tvrdosti, smalt opět vyhraje. Vrstva takových barev je mnohem silnější.

Když mluvíme o rozsahu použití, barvy jsou vhodné pro všechny oblasti. Použití smaltu je však užší. Existuje rozdíl mezi dvěma pojmy. Existuje však přechodná koncepce - je to smaltovaná barva. Vlastní filmotvorné vlastnosti. Náklady na tyto produkty jsou však mnohem vyšší.