zahradnictví

Zeleninový kořen, kultivace a péče

Anonim

Zeleninový kořen je voňavá a velmi užitečná rostlina. Používá se k přidávání do různých polévek, salátů, džusů a okurky, stejně jako v tradiční medicíně pro léčbu mnoha nemocí. Existuje několik druhů celeru: kořen, list a stalked. Kořen je cenná pikantní zeleninová plodina, která obsahuje mnoho vitamínů, minerálních solí a karotenu.

Při výběru této plodiny je třeba mít na paměti, že Diamant a Yudinka mají největší kořenové kultury ze středně raných odrůd (kořenová hmotnost dosahuje 0, 24 kg), od středně zralých semen - Cupid, Egor a Esaul (hmotnost 0, 35 až 0, 5 kg) a od pozdního zrání - Maxim a Praha Giant (hlízy o hmotnosti od 0, 5 do 0, 8 kg).

Zelenina se pěstuje se sazenicemi, která by měla být připravena koncem února, protože tato plodina může mít vegetační období až 190 dnů. Sazenice se pěstují v krabicích, které je třeba plnit rovnoměrně s humusem a půdou, a přidat malý písek. U kultury, jako je celer, sese se provádí suchými semeny a poté se nalije malým množstvím humusu (vrstva 0, 2 cm). Optimální teplota pro sazenice je od 15 do 18 stupňů.

Sazenice vyžadují mírné zalévání. Výběr obsahuje, pokud jsou 1-2 listy, v malých šálcích nebo hrncích. Dva týdny po vyskladnění musí být sazenice oplodněna minerálními hnojivy. K tomu je třeba připravit roztok ve výši 1 čajové lžičky nitrofosforečnanového hnojiva na 3 litry vody a 2 polévkové lžíce výsledného roztoku se požadují na celer. Před vysazením do země je nutno zařízení několikdenně vytvrzovat při teplotě 12 až 15 stupňů. Před vysazením je také třeba posypat sazenicí vodou a připravit místo přistání zvláštním způsobem. Chcete-li to udělat, musíte vyspravit lůžko a přidat 3 kg humusu a 1 polévková lžíce nitrofosfátových hnojiv, pak je vše promíchat se zemí. Pak je postel napojena roztokem biohumus (1 polévková lžíce se odebírá na 10 litrů vody) a na 1 metr čtvereční. Půda vyžaduje 2-3 litry takového hnojiva.

Měli bychom si uvědomit, že celozrnný kořen, který je vysazen v květnu 1-10, by měl být mezi jednotlivými rostlinami vysazen do vzdálenosti 20 cm mezi řádky a 15 cm. Důležitým bodem je také to, že rostlina by měla být zasazena do takové hloubky, jaká byla dříve, protože pokud ji vysadíte velmi hluboko, pak místo jednoho hlízy bude růst mnoho malých kořenů.

Zeleninový kořen vyžaduje péči, spočívající v pravidelném zalévání, plenění, uvolňování půdy a zavádění živin. První krmení se provádí měsíc po výsadbě. Za tímto účelem se smísí rostlinné komplexní granulované hnojivo, které je vyrobeno na organické bázi a je určeno k dlouhodobému působení, v množství 2 polévkové lžíce s 10 litry vody, ke které se přidá také 1 čajová lžička močoviny. Pro každý čtvereční metr je třeba 2-3 litry výsledného roztoku.

Zeleninový kořen netoleruje zlomení svých zelených listů, protože to bude mít velmi negativní vliv na růst kořenových plodin. Chcete-li získat hladké kořenové plodiny, doporučujeme vyčistit půdu kolem rostlin v polovině července a otřít je látkou, stejně jako nakrájet boční kořeny. Po vysušení plátků po 15 minutách musí být kořenové plodiny zastrčeny a zalévání by mělo probíhat až za několik dní. Plodiny sklizené koncem září, po kterém by měly kořeny nalít s pískem a skladovat při teplotě od 0 do 5 stupňů. Nedělejte to při nižších teplotách, protože kořeny se stanou drsnými a ztratí chuť.