zahradnictví

Kokosový substrát: pokyny, aplikace a recenze

Anonim

Mnoho z nás se zabývá zahradnictvím domů. Krásné květináče vytvářejí nejen nepopsatelnou atmosféru komfortu v apartmánu, ale také vám umožňují odpočívat po dlouhém pracovním dni. Nakonec vegetace pomáhá zvlhčit vzduch, což je ve městě velmi důležité.

Samozřejmě, rostoucí květiny a další ozdobné plodiny jsou poměrně obtížným úkolem, a proto začátečníci často dělají četné chyby. Obzvlášť často jsou všechny tyto chybné výpočty spojeny se zemí, důležitost výběru, o které mnozí začátečníci vůbec neví, nebo prostě ignorují tuto skutečnost. Výsledkem je, že květy jsou dlouho nemocné, zbavují se listů a umírají.

Mnoho problémů lze vyhnout pouhým použitím kokosového substrátu. Co to je a jak ho aplikovat - najdete to v našem článku.

Co to je a jak používat?

Co to je? Je to jednoduché: toto je obchodní název kokosové skořápky, rozdrcené na vlákno a lisované na brikety. Každá taková "cihla" po namočení v čisté vodě dává až osm litrů vlákna, které lze použít pro pěstování rostlin.

Samozřejmě, v čisté formě se tato půda nedoporučuje, protože nejlepší výsledky ukázaly různé směsi, které obsahují další přísady. Jako takový je nejčastěji používaný konvenční agroperlit nebo vermikulit. Abychom takovou směs půdy složili, vezmeme 15 dílů kokosových vláken a 5 hmotnostních dílů doplňkové látky, kterou si vyberete.

Při experimentování s množstvím vermikulitu můžete zvolit optimální množství, které zaručí vynikající vlhkost výsledné půdy. Nezapomeňte na agroperlit, protože se ukázal lépe regulovat vlhkost půdy.

Není půda lepší?

Rozsáhlý pohled na potřebu půdy při pěstování rostlin v květináčích je hluboká chyba. Úroveň pH v půdě se může nepředvídatelně měnit, hladina sytosti kyslíku je mnohem žádoucí a extrémně škodlivé parazity se vyskytují i ​​v drahé zabalené půdě. A to není celý seznam existujících nedostatků ...

Dokonce i zvláštní přípravek, například "Baikal-M1", dává velmi krátkodobý účinek, a proto musí být léčba trvale opakována. Naštěstí už dnes existuje kokosový substrát. Dosáhl naší země poměrně nedávno, ale okamžitě získal hluboké uznání všech zkušených zahradníků a pěstitelů.

Kde se dostat?

Dokonce i když nevěříte v jeho efektivitu, zkuste přistát experimentální dávka v substrátu. Garantujeme, že poté zapomenete na obvyklý pozemek. Naštěstí si dnes můžete koupit v téměř každém specializovaném obchodě pro zahradníky. Zpravidla se kokosový substrát v maloobchodní síti prodává pod rouškou kokosových vláken. Je distribuován v kompaktních briketách, které lze skladovat co nejdéle.

Jaké jsou výhody tohoto substrátu?

Všechno výše uvedené by bylo neopodstatněné, kdybychom neposkytli nějaké další informace na podporu našich slov.

  1. Kokosový substrát je přírodní materiál, který nepoškozuje rostliny.
  2. Je schopen vydrží až sedmkrát více vlhkosti než sám váží.
  3. Patogenní mikroflóra v ní nepřežije.
  4. Hodnota pH je téměř neutrální, což je optimální pro většinu typů vnitřních rostlin.
  5. Tento materiál je ideální pro hydroponické rostoucí greeny.
  6. Na rozdíl od umělých půd, kokosový substrát (jehož použití je popsáno níže) nebrání vývoji kořenového systému.
  7. Pokud jej myjete a dezinfikujete, můžete materiál znovu použít.

Jak jej používat?

Nejdříve pečlivě položte vrstvy vláken na sebe. Přísady by měly být uspořádány co nejrovnoměrněji, protože jinak nebude možné dosáhnout optimální vlhkosti půdního substrátu. Vláknu prostudujte lehce každou vrstvou vodou při pokojové teplotě.

Doporučujeme nepoužívat více než 500 ml vody v jednom hrnečku. V případě potřeby mohou být rozpuštěná minerální hnojiva. V žádném případě bychom neměli zapomenout na drenážní otvory ve dně nádoby, protože nadměrná vlhkost nepovede k ničemu dobrému. Přes vynikající vlhkost substrátu rostliny stále potřebují časté zalévání. Doporučujeme vlhkost udržovat v rozmezí 50%.

Před sadením květin nezapomeňte zkontrolovat hladinu pH normálním lakmusovým testem, který lze zakoupit v lékárně nebo zahrádkářství. Pokud se hodnota výrazně liší od doporučené pro tuto rostlinu, použijte pufry nebo okyselující roztoky, jejichž přísady jsou zakoupeny ve stejném obchodě pro zahradníky.

Majitelé dekorativních šneků ...

Výhody tohoto úžasného materiálu však nejsou omezeny na jeho vhodnost pro pěstování květin a hydroponických plodin! Například kokosový substrát se používá pro slimáky. Přesněji, pro jejich kultivaci.

Je známo, že při udržování obojživelníků se často stává substrát hlavním problémem: oblázky a písek mohou poškodit jemné tkáně měkkýšů a většina přírodních materiálů se rychle stává skutečným hnízděním pro plísně a houby, což je smrtelné nejen pro slimáky, ale i pro plazy a obojživelníky.

Proč je kokosové vlákno vhodné pro hlemýžď?

Faktem je, že mladí hlemýžďi často mění skořápku. Za toto období se vrhnou do země, čímž se chrání před dravci. Navíc, v přírodních podmínkách, šetří je před vysycháním. Vědci také prokázali, že slimáci jí půdu pro zlepšení trávicího procesu. Vkládání vajec je také hluboko do země. Tedy počet a tloušťka substrátu by měla být nastavena na velikost samotných slimáků.

Takže kokosový substrát pro Achatinu musí být co nejtvrdší.

Jak často potřebuji změnit vlákno?

Podklad musí být vyměněn za kontaminovaný. Stupeň vlhkosti by měl být takový, aby při stlačení pěstí proudil vodu. Výhoda kokosového substrátu spočívá v tom, že po kontaminaci může být omyta tekoucí vodou a vařena. Předpokládá se, že půda by měla být jednou měsíčně zcela změněna.

Hodnocení kokosových vláken

A jak běžní spotřebitelé oceňují kokosový substrát? Přehledy jsou téměř vždy velmi pozitivní: lidé zpravidla velmi oceňují možnost jejich opětovného použití a také si uvědomují kompaktnost substrátových briket, ve kterých se prodávají v obchodech.

Fanoušci hlemýžďů také říkají, že půda kokosových vláken prakticky nehnevá, je schopna absorbovat obrovské množství tekutiny a adsorbovat nepříjemné pachy. Lidé, kteří mají zájem o terárium, poznamenávají, že v kokosových vláknech je procento sklízení mladých šneků několikrát vyšší.

To je způsobeno dobrým pronikáním vzduchu do něj, přičemž schopnost vlákna udržet optimální množství vlhkosti, což neumožňuje vyschnout vejce. Navíc tento substrát (jak jsme již řekli) obdržel široké uznání od milovníků zvířat za jejich odolnost proti rozkladu.

To je to, co je kokosový substrát. Pokyny k jeho použití, které jsme citovali v tomto článku, vám určitě pomohou pěstovat neuvěřitelně krásné vnitřní květiny nebo obsahovat okrasné šneky a další obyvatele terária.