zahradnictví

Ficus Moclame: pěstování a péče

Anonim

Existuje více než 800 druhů fikusů v přírodě. Většina z nich se však pěstuje jako pokojové rostliny. Jejich popularita se vysvětluje velmi jednoduše. Rostliny jsou zcela nenáročné. Nepotřebují vytvářet žádné zvláštní podmínky pro vývoj a nevyžadují časté zalévání. Vyznamenán takovými vlastnostmi a jedním z nejzajímavějších a nejznámějších druhů - fikus Mikrokarpa Moklam.

Obecný popis

Rodinou tohoto fikusu je východní Asie. Odlišuje se od ostatních odrůd přítomností silných leteckých kořenů tvořících fantazijní vazby. Díky tak neobvyklé podobě fikusu Moklame trunku je velmi snadné dosáhnout nádherné bonsaje. Vlastně název "microcarp" přeložený z latiny znamená "malé ovoce". Vedle leteckých kořenů mají zaoblené tmavě zelené lesklé listy dekorativní hodnotu.

Ve volné přírodě se fikus Moclam, jehož fotku můžete vidět na této stránce, roste velmi vysoko a rozšiřuje se. Byt je příliš velký, obvykle se nestane. Nad jeden a půl metru tento fikus nikdy nevyrůstá v podmínkách místnosti.

Jak si vybrat místo

Ve vztahu k mikroklimatu je Ficus Mikrokarpa, jak již bylo zmíněno, poměrně nenáročná rostlina. Můžete to dát téměř kdekoli v místnosti. V tomto případě je důležité dodržovat pouze dvě podmínky. Za prvé, rostlina by neměla spadat do přímého slunečního záření. Ale zároveň a v nejtmavším rohu by se nemělo dát. Poměrně jasné, rozptýlené světlo - to je to, co je nejvhodnější Ficus Microcarp.

Druhou podmínkou dobrého vývoje tohoto zařízení je absence návrhu. Uložení na vyfukované místo nestojí za to. Jinak bude neustále bolet. Ficus zakoupený v obchodě by měl být okamžitě umístěn na trvalém místě. Tento druh odrůdy nemá rád změnu situace (může klesnout listy).

Příprava na transplantaci

Okamžitě není nutné převést získanou rostlinu do nového hrnce. Proveďte tento postup obvykle pouze po 3 až 4 měsících. Ficus Moklame miluje výživnou a lehkou půdu. Ve hrnci bez selhání je zajištěna dobrá drenáž. Stagnantní voda tato rostlina nemůže tolerovat. Jako odvodnění je nejlepší použít expandovanou hlínu. Pokud tento materiál nemůžete najít, můžete ho vyměnit za zlomenou červenou cihlu. Hlína, jako expandovaná hlína, špatně absorbuje přebytečnou vlhkost.

Co je vhodná půda

Vedle odvodnění v hrnci pod touto rostlinou je nejlepší nalijte obchod zakoupený v obchodě, navržený speciálně pro fikus. Můžete také koupit univerzální půdní směs pro interiérové ​​okrasné rostliny. Někdy se půda pro fikus Microcarp a dělat jejich vlastní. Postupujte takto:

  • půda;

  • rašelina;

  • písek;

  • listová půda.

U mladých ficusů se obvykle používá volnější primer. V tomto případě se směs také skládá z rašeliny, písku a listové půdy. Hustá trávovitá půda není přidána.

Jak transplantovat

Mladé fikusy by měly být převedeny do nových hrnců každoročně. Rostou a vyvíjejí se obvykle velmi rychle. Nová kapacita fikusu by měla být vždy o 4 až 5 cm větší než stará. Dospělé rostliny jsou přesazeny asi jednou za dva až tři roky. Samotný postup se vyrábí obvyklým způsobem: jedna třetina země se vlévá do hrnce, rostlina je zřízena a kořeny pokryté zbývající půdou. Jedinou věcí v případě transplantace Ficus Microcarp je zajistit, aby většina jeho vzdušných kořenů zůstala na povrchu.

Jak zvlhčit půdu v ​​hrnci a postříkat

Při péči o rostlinu, jako je fikus Mikrokarp Moklam, domácí péče, je důležité dodržovat správné postupy zavlažování. Příliš často se půda pod ním nesmí zvlhčovat. Když fikus přeteče, kořeny začínají hnitět a na kůře a listí se objevují černé skvrny.

V důsledku toho listy spadnou a rostlina zemře. První den po zakoupení v obchodě Ficus Microcarp vůbec nevede. Druhý den s prstem zkontroluje stav země. Pokud vysušil hlouběji než 1, 5-2 cm, měl by být fikus napojen. V budoucnu musíte dělat totéž. To znamená, že se ujistěte, že půda v hrnci nevysuší hlouběji než 2 cm. U fikusů dospělých je tato hodnota 3-4 cm.

Samozřejmě, že zalévání této rostliny vodou z kohoutku nestojí za to. V opačném případě může bělení jednoduše zničit fikus Moclame. Domácí péče o tuto rostlinu zahrnuje použití pro zavlažování výhradně destilované vody při pokojové teplotě. Hydratace půdy pod fikusem je obvykle jen metoda pod kořenem. Ale jednou za 2-3 týdny můžete zařídit teplou sprchu pro rostlinu. Voda vypuštěná do pánve po zalévání, nezapomeňte vypustit.

Tento fikus nemá rád příliš suchý vzduch. Proto je vhodné čas od času stříkat. V každém případě by v zimě měla být baterie vedle tohoto zařízení pokryta vlhkým hadříkem.

Jak se živí

Hnojení pod fikus Moklam v teplé sezóně by mělo být poměrně často. Obvykle se tato rostlina krmí jednou za 10 dní. V létě se doporučuje používat dusíkaté hnojiva. Na jaře a na podzim obvykle používají samočistící obvaz, který je směsí z kopřivy a popela. Někteří fanoušci vnitřních rostlin věří, že je vhodné oplodnit ficusy s vývarem nebo mlékem. Toto stanovisko je však samozřejmě nesprávné. Ve skutečnosti takové oblékání jednoduše povede k hnilobě půdy.

Teplotní podmínky

Ficus Mikkarpa Moklame, který je třeba dbát správně, je jižní rostlina a termofilní. Vzhledem k tomu, že jeho vlasť je horká Asie, netoleruje chlad. V místnosti, kde se nachází hrnce s touto rostlinou, by měla být dostatečně teplá. Optimální teplota pro Ficus Moclame v létě je 26 o C, v zimě - 18 o C. Současně v teplé sezóně by místnost neměla být příliš horká (max. +28 ... +30 o C) a od října do dubna - chladnější +16 o .

Jak vyrobit bonsaje

Ficus Moclame je oceněn, jak již bylo zmíněno, včetně neobvyklého tvaru "kufru". Tato rostlina je jednou z mála, která je velmi snadno vyrobit bonsai. K tomu je nejdříve fikus pěstován na požadovanou velikost "kufru" a pravidelně ho překládá do nových kontejnerů. Pak je jeho koruna úplně odříznuta. Zbývající letecké kořeny jsou převedeny na malou misku. Po nějaké době zařízení uvolní nové větve. V následujících ficus by měl být pravidelně řezán. Nejjednodušší forma "kufru" je nejjednodušší způsob, jak dát podvazku.

Přijaté bonsaje, na rozdíl od obyčejných ficusů, nemohou být transplantovány do větší nádoby. V takovém případě to trochu jinak. Fikus je vytažen z misky, ve které roste, spolu s houbou země a druhá je rozřezána po celém obvodu o 1 cm. Dále je rostlina umístěna ve stejné nádobě. Výsledný prázdný prostor je vyplněn novou půdou.

Ficus Moclame: pěstování z řízků

Propagace této rostliny, pokud je to žádoucí, bude zcela snadné. Nejčastěji se pro chovný mechový fikus používá jednoduchá řezná metoda. Abyste získali několik nových z mateřské rostliny, potřebujete:

  • ořízněte ostrým nožem a umístěte je do sklenice s usazenou vodou;

  • po 2-3 týdnech (když se objeví kořeny) přemístěte stonky do hrnců se zemí.

Pro chov je nejvhodnější vzít silné výhonky s plně vyvinutými vlákny.

Jak léčit nemoci

Ficus Moclame je relativně odolný vůči všem druhům infekcí. Někdy se však tato rostlina, samozřejmě, stále zhoršuje. Nejčastěji se fikus Microcarp stává infikovaným plísním. Současně se na listích objevuje charakteristický bílý květ. Když se ho pokusíte vyčistit, snadno odjede a rozpadne se. Aby byla rostlina vyléčena z mouky, je třeba ji ošetřit nějakým fungicidem. Také by měl odstranit všechny infikované listy.

Čas od času se objevují příznaky fikusů a hniloby kořenů. Tato bakteriální infekce je nejčastěji výsledkem nadměrného zalévání. Abyste pomohli rostlině, musíte odstranit všechny postižené kořeny a vyměnit půdu v ​​hrnci.

Velmi často se milovníci krytých květin, které rostou ficus Moclam, potýkají s takovým problémem, jako je klesání listů. Taková obtíž je obvykle způsobena stresem. V zásadě, v případě, že rostlina byla přesunuta na jiné místo. Pokud listy začnou vypadat žlutě, znamená to, že fikus nemá dostatek vody. Pád zelených talířů naopak mluví o jeho přebytku.

Škůdci

Samozřejmě, stejně jako každá jiná vnitřní rostlina, fikus Microcarp může také trpět útoky různých hmyzu a členovců. Nejčastěji se jeho majitelé musí zabývat roztoči nebo mšicemi. Také někdy je tato rostlina postižena štítem. V druhém případě je třeba použít komerční insekticid pro vnitřní rostliny, který působí podle pokynů. Vejce a roztoče mohou být vyhoštěny pomocí lidových prostředků. Například z těchto dvou škůdců dobře pomáhá obvyklým roztokem mýdla. Můžete také jednoduše stříkat fikus zředěnou vodou dichlorvos (v nízké koncentraci). Velmi dobrá proti těmto škůdcům a pomáhá Bordeauxové kapalině.

Závěr

Jak vidíte, fikus Moclame, jehož péče není komplikovaná, je rostlina skutečně nenáročná. Není divu, že se pro ně líbí. Ovšem, samozřejmě, napájení a hnojení tohoto fikusu by v žádném případě nemělo být zapomenuto. Stejně tak, aby se z Moklame dostaly nádherné bonsaje, musí být rostlina jednoduše převedena na malou misku a čas od času vyříznuta.