konstrukce

Mozaikový beton: proveďte sami instalaci pomocí brusky

Anonim

Mozaikové podlahy zaujímají zvláštní místo mezi běžnými způsoby kladení. Nejsou obzvláště populární u hromadného spotřebitele, ale znalci originálních řešení alespoň považují tuto možnost dekorativního designu. Velmi odvážný a neobvyklý nápad je umístit mozaikový beton v soukromém domě nebo v rámci zahradního pozemku. Navíc tato metoda úpravy je přínosná nejen pro svou vnější atraktivitu, ale i pro její technické a provozní vlastnosti.

Obecné informace o mozaikovém betonu

Mozaikový beton má dva významné rozdíly od klasických monolitických protějšků. Především je to strukturální rozdíl, který způsobuje tvorbu povlaků z jednotlivých segmentů. To znamená, že v důsledku instalace nezůstává tradičně hustá potěra ve formě souvislé vrstvy betonu, ale kryt, který je vyložen jako kamenné bloky nebo dlaždicové prvky.

Druhý rozdíl je ještě významnější. Bez ohledu na strukturu mozaikové podlahy betonu se musí vytvářet komponenty s vysokou pevností. Jedná se o celulární konfiguraci umístění takové podlahy, která určuje požadavky na vlastnosti pevnosti. Materiál by se neměl rozpadat, otřít rohy a hrany. Obecně by měl zachovat svůj původní vzhled. Je zřejmé, že pro zajištění takových vlastností se používají ne obyčejné, ale speciální betonové kompozice.

Složení materiálu

Na začátku je vhodné podrobněji určit, jaký druh výkonnosti má tento konkrétní typ. Jedná se o zvýšenou houževnatost, minimální smršťování a odolnost proti otěru. Při přípravě kompozice byly použity dva typy složek: plnivo a pojivo.

První kategorii lze připisovat drobivému přírodnímu minerálu. Používá se například použití mramoru, žuly, křemene, dolomitu apod. Na jedné straně beton mozaiky s takovým plničem získá dekorativní vlastnosti a na druhé straně stejná žula jistě položí základ pevnosti.

Co se týče složek pojiva, jsou méně neobvyklé z hlediska použití v betonových směsích. Jedná se o běžný cement a polymerní látky, stejně jako kombinované směsi polymerních cementů. Je nutno poznamenat, že vedle hlavní funkce dodatečné vazebné přísady provádějí také zdobení, což poskytuje povlaku zvláštní odstín neutrální hmoty.

Příprava na výrobu

Jednou z hlavních nevýhod mozaikové podlahy jsou její požadavky na drsné podlahy. Základna musí být velmi silná a odolná. Tato funkce řeší betonový potěr, ale v monolitické podobě. Pokud tam není, bude nutné vytvořit nový základ a pokračovat v práci na něm.

Aby mozaikový beton byl vyrovnaný, musí být odpovídajícím způsobem připraven drsný povrch. A je nutné vyhlazovat pouze zřejmé rozdíly ve výšce a jiných vad. Mohou být ponechány malé nedostatky v krytu základního nátěru: při pokládání malty přispívají k přilnavosti, tedy k adhezní funkci. Rovněž stojí za to postarat se o to, aby byla možná komunikace: v budoucnu nebude taková operace na tomto povlaku možná.

Montáž zařízení pro mozaikový beton

V tomto okamžiku se vytvoří segment nebo celulární uspořádání mozaikového vzoru. Dodavatel je povinen předem připravit schéma nebo přibližný plán, pro který bude obraz realizován. V závislosti na složitosti mozaiky jsou vybrány odpovídající materiály pro separaci jednotlivých segmentů. Pro instalaci žil jsou obvykle použity skleněné, mosazné, polymerní nebo hliníkové proužky. Nepracují jen jako bednění prvky vymezení, ale budou udržovat mozaikový beton natrvalo, to znamená, že nejsou dočasnými separačními zařízeními. Upevnění těchto lamel může být opatřeno lehkým betonovým podkladem, ale je také nemožné, aby byl příliš slabý, jinak by nejmenší selhání v geometrii uspořádání segmentů narušilo celou kompozici.

Příprava roztoku

Jako základ pro složení výše uvedených složek. Hlavní věc v této fázi je správné výpočet podílu složek a frakce. U mozaikového betonu lze použít zrnky o velikosti od 2, 5 do 15 mm. Čím menší je strouhanka, tím rovnoměrněji bude distribuce hmoty. Tento parametr však závisí na kvalitě míchání. Poměr mezi drtí a roztokem by měl být přibližně 80/20.

Zde je však důležité vzít v úvahu další nuance. Na jedné straně zvýšení procentuálního zastoupení kamenného plniva zvyšuje pevnost, ale na druhé straně vyžaduje leštění speciální mozaikový stroj pro beton, který se dokáže vyrovnat s tvrdým povrchem. Pro určité zředění roztoku, ale nikoliv na úkor kvality, můžete do směsi přidat oxid chrómu, okru, mramorovou mouku atd. Nebudou pouze poskytovat dodatečnou tuhost hmoty, ale spíše zvýšit trvanlivost materiálu před vnějšími nežádoucími účinky.

Vytváření povlaků

V této fázi se zaměřuje na leštění a broušení. Ale nejdříve je připravená směs nalita do formovaných segmentů. Poté je nutné použít lopatky, vibrační kolejnice a podbíjecí zařízení, které znesou homogenní a hustou vrstvu a také uvolní množství vzduchových dutin. Poté může být povlak ponechán po dobu 7 dnů, dokud nedosáhne dostatečné pevnosti.

Po uplynutí této doby se provede povrchová úprava povlaku. Nejprve je realizován drsným mozaikovým strojem na broušení betonu s nářadím ve formě karborundových kamenů. Pro větší efekt může být povrch posypán pískem. Ve druhém stupni se provádí podrobnější broušení, ve kterém se používají speciální brusné kameny a plstěné kruhy, které poskytují povlaku lesk.

Jaké povlaky kladou mozaikový beton?

Nejčastěji se tímto způsobem vyskytují podlaha ve veřejných budovách, ateliérech, salonech a pracovních prostorech. Faktem je, že mozaikové betonové podlahy nejsou vrcholem dekorativní milosti, přestože vykazují určitou stylistickou originalitu. Jsou hodnoceny spíše jako pevnostní základna s více či méně atraktivním vzhledem. Nicméně v soukromých domech je zcela možné vykreslit kroky řešení mozaikového betonu. Složitost vytváření tohoto návrhu je způsobena skutečností, že oddělovače majáku budou muset být fixovány téměř přesahy a to bude vyžadovat dodatečné dovednosti. Je však důležité pochopit, že tyto prvky budou po instalaci odstraněny a každý krok se stane samostatným segmentem. Dává také smysl vytvářet nezávislé dekorativní předměty v podobě laviček, klenutých konstrukcí nebo dokonce i plotových konstrukcí, pokud je možné materiál připravit v dostatečném objemu.

Závěr

Několik technologií pro pokládku podlahových krytin má tak vysoké požadavky na pracovní proces. V tomto případě mohou vznikat potíže během tvorby roztoku a při mletí. Brusný beton s mozaikovou bruskou je velmi důležitý postup, protože kvalita povrchu bude záviset na jeho kvalitě. Další věc je, že moderní zařízení tohoto druhu je navrženo pro automatismus a může se vyrovnat s jakýmikoli složení betonové hmoty. Totéž lze říci o pracovním nástroji ve formě zmíněných abrazivních a plstěných kruhů. Jedná se o efektivní způsob čištění jakéhokoliv povrchu, který s minimálním úsilím umožňuje vytvořit hladký a esteticky příjemný povlak.