zahradnictví

Zimní zahrádkářství: funkce, doporučení a zpětná vazba

Anonim

Vertikální zahrádkáři se zabývají zdobením pozemku v zahradě nebo v pokoji v bytě, v kanceláři nebo v soukromém domě. Někdy je tato metoda registrace nezbytná pro skrytí nedostatků v interiéru nebo pro rozdělení míst do zón. Co pro toto použití rostliny, struktury, přečtěte článek.

Kde se uplatňuje?

Vertikální zahradnictví se nepoužívá pouze v krajinném designu. Způsoby jeho použití jsou různé:

 • Zdobené budovy. Taková terénní úprava je populární v Anglii. Lidé tu přeměňují své domovy vinicemi. Obvykle pokrývají jednu ze stěn budovy. Podle zkušených zahradníků je výhodou této metody možnost aktualizovat design, stejně jako ukrýt drobné vady v budovách, jako je zakřivení stěn.
 • Vytváří příznivé vnitřní klima kdykoliv během roku. Krásný vzhled a vytvoření zvláštní atmosféry arbors v zahradě a oblouky, zdobené vinnými hrozny a další rostliny z formy lezení květin. Ti, kteří se již zabývají terénní úpravou, doporučují zdobení vašeho webu tímto způsobem, protože vytváří stín, snižuje úroveň podráždění zvuku.
 • Vertikální zahradnictví v zemi se používá při zónování pozemků. Například musíte opustit altán pro rekreaci z budov různých účelů, které jsou k dispozici na území.

Rostliny

Pro realizaci vertikální zahrádkářství s vlastními rukama jsou ideální pro ty představitele flóry, pro které nezáleží na složení půdy, necítí potřebu pravidelného zalévání. Úspěšně používané vinné révy všeho druhu, mech. Ale to vše závisí na místě výsadby na místě. Pokud se jedná o severní stranu, považuje se za nejlepší alternativu použití cotoneaster, dívčích hroznů, japonské kdoule. Na jižní straně by měly být vysázeny zcela jiné rostliny: magnólie, klematis, zimolez, vínová čínská magnólie. V oblasti se západním směrem - wisteria, lanovky, východ - kapucíny, hortenzie. Rostliny pro vertikální zahradnictví používají roční a trvalé.

Rostliny s jednoletým životním cyklem

Patří sem ty, které zemřou po rozkvětu. Příští rok je třeba znovu zasadit.

 • Sladký hrach - v jemné rostlině jsou květiny shromažďovány ve voňavých klastrech různých odstínů. Kvetou po dlouhou dobu, od začátku jara až po mrazy. Semena rostou a budou dokonale zralé pro příští rok.
 • Ipomoea je každoroční lezení. Díky listům jádra můžete vytvořit obrazovky. Tyto návrhy budou lehké a elegantní. Květiny v podobě gramofonů vypadají velkolepě. Květiny rostou vysoko.
 • Fazole - rostlina má několik odrůd, ale všechny se liší kroucení stonky až tři metry na délku.

Trvalé rostliny

Nepotřebují roční výsadbu, rostou na jednom místě na dlouhou dobu, aniž by ztratily své dekorativní vlastnosti. Někteří zástupci této skupiny rostlin jsou uvedeni níže:

 • Actinidia - tato rostlina pro úžasné vlastnosti ke změně barvy listů se nazývá "chameleon". Během kvetení jsou bronzové, o něco později - zelené, po kvetení - s růžovými skvrnami, pak se stávají karmínovými.
 • Dívčí hrozno je úžasně krásná rostlina. Na podzim získávají listy malinovou-ostružinovou barvu. Rozlišuje se v "creep", může přilnout k jakémukoli povrchu.
 • Pluh pluhu s kulatým dnem je vínem, jeho mohutné stonky dosahují výšky 10 metrů. Rostou rychle, velké listy na podzim se stávají žluté. Dekorativní ovoce má oranžový odstín. Vypadá to velmi působivě.

Moss v krajinářství

Použití této reprezentativní flóry je novým směrem v krajinném designu. Zdá se, že mech nepatří k chytlavým rostlinám, je spíše nenápadný. Ale podle názoru lidí, kteří ocení krásu, ve schopných rukou pána se může stát úžasně krásnou domácí dekorací.

Mezi jeho výhody patří:

 • Ekologická a hypoalergenní prostředí.
 • Nedostatek náchylnosti k nemocem.
 • Nepotřebuje zalévání, řezání, osvětlení.
 • Dlouhá životnost asi pět let.

Vertikální výsadba mechu se používá k zdobení stěn domů a jejich střech. Odborníci doporučují používat i uvnitř a ve dvou verzích: s jedním typem okrasných rostlin nebo několika.

Výhody vinic

Pokud budou práce na vertikální zahradě na místě v zahradě nebo na dachu prováděny nezávisle, bez pomoci návrháře bude liana nejlepším závodem. Jejich výhody jsou následující:

 • Obrovská rozmanitost, která vám umožňuje zvolit tvar květin, listů, barvy a vůně: lobie, melotirii, lezení růže a další.
 • Rostliny rostou rychle, takže mohou být pěstovány a vytvářet různé tvary.
 • Výsadba vín je jednoduchá a péče - nenáročná.

Popínavé rostliny jsou schopny zkrotit jakoukoli podporu, protože se k nim přidržují pomocí svých zařízení: výhonky, stonky, podlouhlé listové řapíky, kořeny, kníry. Důležitou výhodou je terénní úpravy s použitím minimálních ploch, což je obzvláště důležité pro podmínky města. Při výběru rostlin na malou plochu zahradníci doporučují používat jeden typ liana. Pokud je více z nich, budou se navzájem jednoduše uzavírat a vyvíjet špatně.

Používání lezeckých rostlin má řadu nevýhod, které je třeba vzít v úvahu při vytváření návrhu pro vertikální zahradnictví. Patří sem:

 • Stěny s rostlinami na nich mohou tlumit, pokud se nacházejí v severním směru ve vztahu k části světa. Bude to forma, s níž musíš bojovat.
 • Rostliny během období květu, mnoho lidí způsobuje alergie. Sousedé je třeba zvážit.
 • Lianas klidně dosáhne střechy domu, čímž se vodní žlaby ucpávají.

Odrůdy révy vinné

Existuje široká škála těchto rostlin, které jsou vhodné pro terénní úpravy pozemků v zahradě nebo v zemi. Zkušení zahradníci doporučují, aby pro tento účel rostly následující druhy lezení:

 • Ipomoea je každoroční plodina, která má několik odrůd. Nejběžnější použití fialové odrůdy. Její výhony vyrostou až osm metrů. Listy jsou velmi dekorativní, ale malé, se objevují v květnu. O měsíc později stonky pokryly květiny nádherné tvaru lžíce. Dalším druhem je červená a modrá ipomoea. Jeho stopky jsou ještě delší - 10 m. Hlavním rysem je, že během deště se květiny neuzavřou.
 • Kobeya je rostlina původem z Mexika. Ruská zahrádkáři ji chtějí pěstovat za neuvěřitelnou krásu květin o průměru osmi centimetrů. Jediná věc, která není příliš vhodná, je pěstována se sazenicemi. Nejprve je třeba klíčit semena, pěstovat mladé rostliny v hrnci a v prvním měsíci léta, abyste rostli na trvalém místě.
 • Mina nebo kvamoklit bladed - vinice nejsou příliš dlouhé, jen tři metry. Ale květenství jsou velké, 20 cm. Mají úžasný tvar: ve formě hrotů ve dvou řadách. Zahradníci doporučují, aby rostlina ve vaší zahradě rostla pro svou krajinnou úpravu, jelikož můžete získat od samotného procesu velkou radost. Pro chovnou kulturu se používala metoda sazenice.

Sukulenty

To je název rostlin, jejichž místo růstu je v suchých oblastech, jsou zvyklí na neustálý nedostatek vody. Vlhkost pro život je uložena v listech, stoncích. Chrání před odpařováním voskem. Tyto rostliny jsou nejoblíbenější v krajinářství, protože se velmi rychle přizpůsobují jakémukoli rostoucímu prostředí a klimatickým změnám.

 • Sedum, nebo stonecrop - charakterizovaný různorodou formou listů a výhonků. V terénní úpravě se používá jako ampelový a zemní kryt.
 • Tradescantia - díky ideálnímu tvaru výhonků je zavěšena v květináčích, stonky, které byly vysázeny na podpěře, se kolem nich otáčejí. Vypadá to velmi krásně.
 • Krestovik - představují keře malé, dlouhé výhonky, které visí dolů. Pěstuje se jako ampelní a zemní kryt. Listy mají jiný tvar: kulovitý, podlouhlý - lineární.

Designy pro vertikální zahradnictví

Zdobit svou zahradu tímto způsobem je snadné. Po výběru rostlin byste měli myslet na vytvoření podpory, bez něhož nebudou růst. K dispozici jsou následující návrhy:

 • Mřížka z dřevěných latí pro stavbu zdí. Můžete si je koupit v obchodě nebo si ho vyrobit sami. Každý člověk se s touto prací bude vyrovnávat, a to i bez zkušeností v této věci. Nosníky jsou připevněny ke stěně spolu s omezovači, takže mezi mřížkou a stěnou dochází k cirkulaci vzduchu. Poté se vytvoří malé nádoby, do kterých budou vysazeny rostliny. Strana styku se stěnou budovy je izolována fólií, takže se vlhkost nerozšíří a nezpůsobuje formu budovy. Kontejnery by měly mít šířku 20-40 cm. Jejich hloubka závisí na velikosti kořenového systému rostlin.
 • Vodič nebo kabel se táhnou vodorovně. Za tímto účelem jsou nehty vtaženy do stěny ve vzdálenosti 25-30 cm od sebe, budou to podpěry. Drát je mezi nimi tažen. Tento návrh lze instalovat na webu. Chcete-li to provést, v požadované vzdálenosti jsou dva sloupce zlikvidovány a vodič je vytažen v několika úrovních. Taková improvizovaná zeď může rozdělit oblast na samostatné zóny.
 • Plastové lahve - tento nápad je velmi praktický, protože nemusíte nic koupit. Láhve by měly být namontovány na mříži dřeva v několika řadách. Pak naplňte půdu a rostliny rostliny.
 • Pergola - dekorativní mřížka z plastu, kovu nebo dřeva. Vypadá krásně na pozadí zelených rostlin a je kombinován s jinými vzory, jako jsou oblouky.

 • Hedge - je považován za klasický prvek výzdoby. Jedná se o společný plot, zdobený okrasnými rostlinami, jako jsou fazole, divoké hrozny, ipomoea. Hedge může být mřížoviny nebo obrazovky, které jsou lehké a krásné vzory. Dokonale procházejí sluneční paprsky, dostatečně silné, aby odolaly víně. Na zahradě instalovaná obrazovka je prvek výzdoby, díky němuž můžete půdu rozdělit na zóny.
 • Vertikální květinové záhony - považují za novinku v designu. Jsou atraktivní díky své jedinečnosti, stejně jako skutečnosti, že zabírají trochu volného prostoru zahrady. Chcete-li je vytvořit, použijte kontejnery pro zahradu, které se nacházejí na různých výškových úrovních. Z rostlin se hodí kapradiny, ampule, zelené, byliny, zelenina.
 • Závěsné kontejnery, vázy, krabice - použití těchto konstrukcí se nazývá zahradní kontejner. Kontejnery jsou uspořádány vertikálně proti stěnám, zdobí budovy jakéhokoli účelu, který se nachází na místě. Květináče se používají k ozdobení teras, teras. Podle zahradníků, vhodnější rostliny ampelnyh druhy: pelargonium, petunia, begonias.

Vertikální zahrádkářství v bytě

Každý byt má různé předměty a prvky. Vertikální zahradnictví se může stát její ústřední částí nebo zničit celkovou kompozici. Proto je nutné se přizpůsobit dekoraci vašeho domu. Zahradnictví může být vytvořeno různými způsoby:

 • Nejjednodušší možností je použít dřevěné nebo chromové stojany tak vysoko, jako strop. Mají nádoby s rostlinami. Pokud stěny nemají prostor, použijte podlahový stojan, který se ve složení často stává centrem.
 • Phytomodul pro vertikální zahradnictví - tento design je krabička zavěšená v řadách. Mají šikmé hrnce vysazené rostlinami v nich.

 • Hrnce visící ze stropu nebo zdi. Pro jejich pěstování jsou vhodné horolezecké rostliny. Namísto hrnců na dřevěných panelech můžete řídit nehty a umístit na ně hrnky nebo čajové konvice s květinami.
 • Panely z rostlin patřících k sukulentům - k tomu používají malé hrnce, které jsou umístěny v krabicích s malou výškou. Mezi nimi je volný prostor naplněn dekorativním materiálem: mechem, slámou, pytlem. Tímto způsobem kreslí obrázky. Za tímto účelem je obrys potištěného vzoru naplněn sukulenty.
 • Kreslení mech - to je v mísiči, je smícháno s vodou a gelem, který zachovává vlhkost. Tato směs se nanáší štětcem na povrch betonu nebo dřeva. Starostlivost je jednoduchá - postříkejte kresbu jednou za sedm dní.