zahradnictví

Chov kaktusů: Tipy zahradníka

Anonim

Kaktus - jeden z nejúžasnějších zástupců rostlinného světa. Příroda je odměnila širokou škálou vnějších znaků, forem existence, velkolepých květin a ostrých kostek.

Velmi rychle dobili svou výklenku v květinářství uvnitř a nyní se v obchodech nacházejí nejvíce exotické a vzácné druhy. Péče a rozmnožování kaktusů je poměrně problematické a vyžaduje si pozornost a čas. Zpočátku byste měli studovat literaturu a radu zkušených pěstitelů kaktusů.

Existují dva způsoby šíření kaktusů - to je semeno a vegetativní. Reálnost každého z nich závisí převážně na zkušenostech pěstitele, příležitostech, typu rostlin. Vegetativní rozmnožování je nejoblíbenější v prostorové kultuře a je zakořeněním řízků odřezků nebo dětí mateřské rostliny.

Kaktus chov dětí

Mnoho kaktusů, jak rostou, je pokryto množstvím výhonků, které se běžně nazývají "děti". Jsou to redukované repliky mateřské rostliny a jsou s ní spojeny velmi tenkou strukturou, a proto často spontánně spadnou. Obecně platí, že na základě takových dětí již mají své vlastní kořeny, dostanou se na substrát, rychle se zakopnou.

Některé kaktusové výhony pevně sedí, aby je oddělily, vyžadují určité úsilí. Nejdůležitější věcí v tomto okamžiku není poškození hlavní rostliny. Otočte dítě podél podélné osy, dokud se nerozdělí.

Existují kaktusy, které mají boční výhonky, ale nejsou to děti. Ve struktuře a funkci mohou být porovnávány s větvemi v křoví. Vegetativní reprodukce kachen tohoto druhu je složitější, proces oddělování je obtížný, protože místo spojení s rodičovskou rostlinou je silnější a širší. Proto má smysl přemýšlet o tom, zda potřebujete druhou takovou kopii. Při řezání bočního výstřelku riskujete, že zkazíte vzhled dospělé rostliny. Proto si zvolte místo připoutání, nejvíce skryté od očí.

Reprodukce kaktusových řízků

Tato vegetativní metoda je nejdůležitější pro epifytní kaktusy, které tvoří dlouhé nesegmentované výhonky (na obrázku níže), jakož i podlouhlé a sloupovité druhy. V prvním případě je část pobočky odříznuta na místě, kde nejsou žádné známky lignifikace, ale nikoliv v nejširší části listu.

Pilíře kaktusů a prodloužené jsou množeny řízky řezané příčně o délce 10-15 cm. Řez musí být proveden ostrým nožem a zkosený podél okrajů pro správnou tvorbu kořenů ze střední části. Stejnou metodou lze použít aktualizaci starých kopií, které ztratily svůj dekorativní účinek nebo jsou znetvořeny a vyvíjejí se nesprávně. Stačí stačit apikální část. Jeho délka by měla být 2-3krát větší než průměr řezu.

Stará kopie s dálkovým koncem by neměla být vyhozena. S ním můžete pokračovat v reprodukci kaktusů. Používá se jako královna buňka, na níž se stále vyvíjejí výhonky. Například jako na fotografii.

Pravidla rozmnožování vegetace

Veškeré manipulace během vegetativního rozmnožování jsou prováděny pouze s ostrými nástroji (skalpel, holicí strojek, nůž) a dezinfikovány. Vyrobte rovnoměrné řezy bez štěpky. Nástroje po každé manipulaci otřete alkoholem. Rany vzniklé během oddělení dětí jsou zpravidla velmi malé a nemusí být zpracovány, ale pokud je řez velkým, je lepší posypat ho aktivovaným (drceným) uhlím. Aby reprodukce kaktusů mohla být úspěšná, promazte je pomocí koreňového stimulačního řezu.

Nezávislé segmenty, například ty, které se nacházejí v pichlavých hruškách, a děti nemusí být vysušeny. Mohou být okamžitě zakořeněny v připravené půdě. S odřezky je situace odlišná.

Rozsáhlé řezy by měly být sušeny dva až tři dny na teplém místě, aniž by byly vystaveny slunečnímu záření. Pak je musíte umístit svisle do prázdného hrnce nebo plastového kontejneru. Je žádoucí, aby řízky byly jako v limbu. Období může trvat poměrně dlouho, rána by měla být zpožděna a pokryta kůrou. Nepřipojujte se k přistání, počkejte, až se objeví kořeny.

Nejlépe je třeba reprodukovat kaktus odřezky a miminka před začátkem vegetačního období nebo na konci.

Zakořenění dětí a řízků

Pokud jsou děti a řízky malá, jednoduše je nainstalujte na podklad, jinak použijte podvazku s podložkou, která je přilepená do půdy. Může to být normální tužka nebo hůl. Výběr substrátu podle typu kaktusu, pokud nejsou příliš náročné, pak může být nutriční podíl směsi zvýšen pro aktivnější a rychlejší vývoj. Epiphyty korenu dobře v mokré sphagnum.

Podklad udržujte stále vlhký, ale neplňte. Pravidelné stříkání rostlin je podporováno. Epiphyty a další rychle rostoucí kaktusy mohou být umístěny pod "uzávěrem", čímž vzniknou skleníkové podmínky. Nezapomeňte ponechat pár otvorů pro větrání.

Pozorujte rostoucí řízky a děti, ujistěte se, že se na půdě neobjevuje forma, protože to může způsobit hnilobu rostlin. Pokud k tomu dojde, ošetřete povrch fungicidními látkami.

Vegetační způsob chovu kaktusů je nejvhodnější pro začínající zahradníky. Pravděpodobnost pozitivního výsledku je velmi vysoká, zejména u nenáročných druhů (echinopsis, mammylaria). Doslova o měsíc později začne rostlina růst aktivně a vyžaduje stejnou péči jako u dospělých jedinců.

Časté chyby

Nezkušení kaktusové operátoři pro řezání z huňatých kaktusů jsou často vybíráni buď jako příliš mladí výhonky nebo příliš starí. První jsou krásnější, šťavnaté, jasně zelené, ale zároveň příliš měkké a nezralé. Zkorodují horší a často hnijí. Například je nesmyslné zakořenit segmenty pichlavé hrušky s rudimentárními listy namísto trny, jako na fotografii.

Druhou možností jsou příliš staré výhonky, které už tak nemluvě. Oni jsou zpravidla už lignifikováni a také špatně zakořeněni.

Tipy

  • Všechny manipulace se provádějí opatrně, aby nedošlo k zlomení trnů (nevyrábějí se zpět) a neškrábejí tělo kaktusu, protože po něm jsou jizvy, které zkazí vzhled.
  • Kaktusové řízky a kojence mohou být uloženy po velmi dlouhou dobu, takže jsou snadno transportní a dokonce i posílat poštou.
  • Mnoho epifytních kaktusů na výhoncích má letecké kořeny, které v přírodě absorbují vlhkost ze vzduchu a drží se na podpěře. Takové odřezky lze jednoduše připevnit k podkladu a kořeny se rychle rozrostou.
  • Pro úspěšné zakořenění použijte speciální přípravky, které urychlují růst kořenů.

Pěstování ze semen

Chcete-li šířit vegetativním způsobem, ne všechny druhy jsou možné. Kromě toho rostlina rostoucí od dětí a řízků nikdy nebude tak silná a dokonalá ve všech ohledech, jaká se získává prostřednictvím reprodukce kaktusů semeny. Takové vzorky jsou odolnější vůči onemocněním.

Propagace osiva kachen doma vyžaduje určité dovednosti a speciální vybavení. Celkově jde o profesionály. Technologie je složitá a namáhavá. Je možné vyrůst ze semen domu, možná jen ty nejnáročnější kaktusy.

Použijte jemně zrnitý substrát složený z rašeliny a písku. Semena nemusí být pohřbena, rozkládá se na povrchu a sklenici nebo plechovku zakryjte, aby se vytvořily skleníkové podmínky. Doba klíčení se táhne od několika dnů do 3-4 týdnů. V tomto okamžiku je důležité udržovat požadovanou úroveň vlhkosti, zabraňovat tvorbě vody nebo sušení.

Hlavním problémem při reprodukci osiva je vývoj hub a plísní, proto používejte dekontaminované nástroje. Sazenice je třeba repot často, používat pravidelné pinzety pro toto.

Tipy pro šlechtění osiva

  • Nejlepší čas na výsev je jaro, začátek vegetačního období, jediný způsob, jak semenáčky mohou růst a zesílit v zimě. Máte-li speciální skleník, postup je možné provádět po celý rok.
  • Skladujte kaktusy semena ručně v těsném, ale ne vzduchotěsném vaku při nízkých pozitivních teplotách.
  • Nepoužívejte opakovaně opylení různých druhů kaktusů náhodně. Dekorativní hodnota takových hybridů bude téměř nulová.