konstrukce

Jaké potrubí je lepší pro vytápění

Anonim

Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku: které potrubí je lepší pro vytápění? Dříve, nejlepší trubky pro topení mohly bezpečně rozpoznat trubky z nerezové oceli, stejně jako pozinkované trubky. Ve srovnání s konvenčními kovovými trubkami byla jejich životnost mnohem delší (asi dvakrát) a pohybovala se v rozmezí od 50 do 100 let. Byly zde také trubky z duralu, které se téměř nikdy nenacházely. V té době nebyly lepší potrubí než galvanizované, protože se nebojí korozi. Nevýhodou těchto trubek bylo to, že nemohly být navzájem správně svařeny. A švy byly vždy jejich nejslabším bodem. Ale i tak se naučili, jak tento problém obíhat pomocí adaptérů a řezání speciálních nití. Nádory z nerezové oceli také trpěly touto "nemocí", svařovací místa se začaly oxidovat, ale bylo snadné je vařit a při správném zpracování by se mohlo zamezit vzniku rzi.

Faktem je, že i galvanizované trubky a potrubí z nerezové oceli byly považovány za nerezové, ale stále ještě byly vystaveny korozi, ne tak rychle jako ostatní. Velkou výhodou bylo, že jejich vnitřní povrch byl velmi hladký a kvůli tomu se zřídka ucpali. Co se nedalo říci o obyčejných kovových trubkách a trubkách z duralu. Jsou ve všech ohledech horší než první. Kovy se rychle zhoršily, často se ucpaly a jejich životnost zřídka překročila dvacet let a trubky z duralu byly křehké. Obecně platí, že oba vyžadují neustálý dohled, je třeba je téměř každý rok zbarvovat. Mimochodem je třeba poznamenat, že ti, kteří přemýšlejí o tom, které potrubí jsou lepší pro zásobování vodou, by měli vědět, že stejné trubky se nyní používají pro vytápění a zásobování vodou.

V dnešní době, když nové technologie a nové materiály nahradily nové, vznikají ještě častěji myšlenky, které potrubí jsou lepší pro vytápění a které z nich si zvolí. Níže uvádíme trubky z mědi, kovu a plastu. Kovové-plastové jsou snadno použitelné a mohou být volně sklopeny téměř jakýmkoliv směrem a podle výrobců mohou sloužit asi půl století. Je pravda, že instalatéři tvrdí, že ne více než 7-10 let. Kromě toho se ne všichni mistři naučili pracovat s nimi správně, v důsledku čehož je technologie připojení často porušována.

Pro většinu našich krajanů je optimální odpověď na hlavní otázku "teplo": jaké potrubí je lepší pro vytápění, budou to obyčejné plastové trubky naplněné skleněnými vlákny. Jsou velmi snadno sestavitelné, můžete dokonce provést instalaci sami a v takovém případě můžete vždy nahradit libovolnou sekci. Tyto trubky se nebojí korozi, nepotřebují být namalovány, nepotřebují péči, odolávají častým teplotním poklesům a nakonec jsou velmi odolné. A co je nejdůležitější, jejich ceny jsou celkem rozumné. Tyto trubky mají jen jednu malou nevýhodu - nemají rádi kontakt s cementovými a vápennými maltami, které je korodují. Je pravda, že k tomu nedojde okamžitě, ale po dobu 5-15 let. Ale můžete se s tím snadno vyrovnat: stačí omítnout část potrubí s polyethylenem před omítnutím jakékoli části sousedící s trubkou. Po vysušení musí být vyčnívající polyethylenové zbytky odříznuty. Měděné trubky jsou také pozitivní ve všech ohledech. Mohou být dokonce vestavěny do stěn domu, ale mají také nevýhodu, a to vysokou cenu samotných trubek a jejich montáž. Proto ti, kdo si mohou dovolit vytápění, jsou tak drahé, nemohou být žádné další doporučení, na kterých potrubích je lepší pro vytápění.

Proto byste měli nejprve přemýšlet o tom, které potrubí si zvolíte pro vytápění, pak je zakupte a najděte si správného pána. Ta druhá, mimochodem, je velmi důležitou součástí úspěšné opravy.