konstrukce

Kotva na beton. Typy kotev

Anonim

Upevnění výrobků na beton a cihly je problémem pro stavitele, průmyslové podniky a majitele domů. Pokud není upevnění na dřevo a plast těžké, pak křehké materiály způsobují problémy a vyžadují zvláštní zařízení. Zde přijde na záchrannou kotvu pro beton. Obvykle vytvářejí hypotéky při nalévání nadace, suterénu, zdi. V budoucnu však bude možná nutné provést reprofilaci nebo opravu prostor. Jsou zde potřeba další prvky.

Co je to kotva

Kotva je součást určená pro upevnění výrobků a konstrukcí na pevné základny ze stavebních materiálů, především z betonu, kamene a cihel. Pod ním je vyvrtána díra, ve které je spojovací prvek držen třením, lepením nebo zastavením. Montáž kotvy do betonu se provádí klínováním kovových pozinkovaných spojovacích prvků zvláštního provedení.

Co určuje spolehlivost připojení

Kvalitu spojení ovlivňují následující faktory:

  • charakteristika základů (beton, cihla, kámen);
  • dodržení velikosti a typu zatížení připevněných spojovacím prostředkem;
  • příprava a instalace technologií;
  • silové spojovací prostředky.

Kotva je vtažena do díry vyvrtané v betonové nebo cihlovité konstrukci: základ, stěna, přepážka, podlahová deska. S ním opravte trámy, kanálové lišty, závěsné stropy, lustry, zábradlí, nosné konstrukce velké hmotnosti. V tomto případě by měla být základna dostatečně silná.

Jak jsou upevněny kotvy pro beton

Kotvy jsou upevněny zaklapnutím pouzdra uvnitř vrtané díry nebo lepidla.

Typy mechanických kotev

Nejjednodušším upevněním je závitová kotva s vnitřním závitem. Vloží se do předem připraveného otvoru, který není spojen se speciálním zařízením a šroubovými spojovacími prvky.

Obvyklá forma je kotva pro betonovou expanzi, která je vybavena klínem.

Je určen pro vysoké zatížení a může dokonce instalovat obráběcí stroje nebo těžké garážová vrata. Princip činnosti spočívá v zaklínění kuželové stopky pláště, namontované na čepu a vytváření překážky pro zpětný pohyb. V tomto případě musí mít základ stavebního materiálu potřebné mechanické vlastnosti, aby odolal distančnímu a hmotnostnímu zatížení.

Pro utažení kotevní kotevní vložky po instalaci potřebujete speciální vřeteno, které je zasunuto dovnitř a klínem kleští s kladivem. Potom se nástroj vyjme a upevňovací šroub je zabalen.

V jiné konstrukci klínové kotvy se utahování provádí pomocí matice, která spočívá na povrchu podstavce, posunutím čepu se závitem a kuželem na konci. Kužel se rozprostírá do pouzdra, které se roztahuje a upevňuje. Pokud je pouzdro vyrobeno ze zubů, řeže beton a tvoří uvnitř kužel. Upevnění je silnější, protože kromě síly vyklenutí se objevuje další zdůraznění v axiálním směru.

Další zařízení obsahuje kuželový systém, který na obou stranách utahuje distanční vložku. Díky tomu se třecí plocha zvyšuje o 2krát. Takové kotvy upevňují struktury střední a velké tíže na beton a přírodní kámen.

Kotvicí kotva je konstruována analogicky s klínem, má pouze větší délku. S jeho pomocí lze připojit vícevrstvé systémy, například izolační a obkladové materiály. Vnitřní jádro lze řezat na požadovanou délku. Konec s klínem se vloží do otvoru vyvrtaného do betonu a na druhé straně je tyč utažena maticí a podložkou. Tyčové kotvy se často používají k dokončení stavebních fasád.

Rámová kotva obsahuje 2 zóny zaklínování, z nichž jedna je umístěna u základny a druhá v upevňovací části. Při utažení šroubu je pevně utažena dvojitým utažením.

V závislosti na účelu je zvolen typ betonové kotvy. Rozměry, typy a charakteristiky jsou uvedeny v tabulkách, které určují jejich soulad s vypočtenými náklady.

Chemická kotva

Kotvy na beton lze namontovat na lepidlo, například polymerní pryskyřice. K tomu vyplní dobře vyčištěný otvor 2/3. Po vložení kotevního rotačního pohybu kotvy. Místo toho můžete použít běžný čep nebo jiné spojovací prvky. Po lepení lepidla na kotvu je možné upevnit konstrukci nebo část. Při správné instalaci je schopen odolat těžkým nákladům. Chemická kotva je nezbytná při instalaci v porézních materiálech, například v pěnovém betonu nebo pórobetonu. Mechanické upevnění není vhodné z důvodu nízké pevnosti základny.

Zlepšení spolehlivosti sloučeniny je vytvořeno použitím anorganických (cementových) a organických (vysoce reaktivní pryskyřice) složek jako lepidla. Cement poskytuje dobrou kompatibilitu se základními a vysokými mechanickými vlastnostmi.

Chemické ukotvení upevňuje výztužné tyče, šrouby, závitové tyče, rukávy s vnitřním závitem. Byly vyvinuty speciální dávkovací systémy pro injekční lepidlo. Čerpá se do spojovací sestavy rychle a po částech, což minimalizuje spotřebu. Současně se používají válce s různými kapacitami a roztoky s různou rychlostí polymerace. Vypressovochnye zbraně mohou být pneumatické nebo bateriové.

Pro chemické kotvení je důležité, aby otvory v základně byly čisté. Za tímto účelem se v sadě přístrojů používají speciální foukací zařízení se sadami kartáčů.

V případě porézních stavebních materiálů je výhodné zvolit chemické kotvy pro beton. Ceny zde závisí více na druhu a množství lepidla, stejně jako na vstřikovací systém, pomocí něhož lze upevnit i jednoduché vložky: šrouby, šrouby, tvarovky atd.

Závěr

Správná volba typu kotvy pro beton a technologie její instalace vám umožní vytvořit spolehlivé a trvanlivé spojení. Pro všechny typy existují tabulky s vlastnostmi, kterými můžete najít optimální řešení.