udělejte to sami

Jak vyrobit ohýbač trubek pro tvarované trubky s vlastními rukama

Anonim

Vzhledem k tomu, že profilová trubka má obdélníkový nebo čtvercový průřez, stala se během různých prací poměrně rozšířená. Jeho provoz však může čelit problému. U mnoha výrobků a budov je nutné, aby tento materiál měl zakřivený tvar. Ohýbání trubky rukama nebo jinými improvizovanými prostředky je téměř nemožné. Chcete-li vyřešit tento problém, můžete sestavit ohýbač trubek pro profilovou trubku vlastními rukama.

Vlastnosti nejjednoduššího modelu

Nejprimitivnější ohýbač trubek může být vyroben z takového materiálu, jako je dřevo. Takové zařízení se nazývá šablona. Zvláštnost spočívá v tom, že bude mít přesně takový poloměr ohybu, který musí být přenesen na trubku. Neexistuje možnost úpravy, a proto je model šablony považován za jednorázový. Je velmi důležité vzít v úvahu tento parametr jako rozměry. Ohýbač trubek pro profilovou trubku musí být sestaven z takového dřeva nebo překližky vlastním rukama, který poněkud překročí rozměry trubky samotné. Aby nedošlo k poruše výrobku při práci s ním, stojí za to stanovit několik zastávek.

Práce a nevýhody

Než začnete používat takový model šablony, musí být poměrně pevné na základně. Podpěra by měla být připevněna na stranu v nejbližší vzdálenosti od šablony. Musíte to opravit, abyste později mohli do profilu vložit profil. Vložený profil by měl být zakřiven hladce a pomalu. Ručně sestavený ohýbač trubek pro profilové potrubí tohoto typu má dvě nevýhody, ale jsou velmi významné.

  • První významnou nevýhodou je jedinečnost. Šablonu nelze podrobit žádným změnám. To znamená, že na takovém modelu je možné vyrábět polotovary pouze s jedním specifickým ohybem.
  • Pokud je průřez trubky 20x20 mm nebo více, ohýbání obrobku je podstatně obtížnější.

Na opěrnou plochu šablony můžete nainstalovat ruční naviják. To může mírně zvýšit průřez potrubí, které je třeba ohýbat. Během procesu skládání může dojít k problémům, jako je deformace stěny nebo trhání. Abyste tomu zabránili, je třeba např. Pískovat do potrubí a konce zatloukat dřevěnými klíny, aby se nevzbudilo.

Typ válcovacího zařízení

Pro profilovou trubku válcovacího typu je možné sestavit ohýbač trubek vlastním rukama. Takové vybavení je mnohem univerzálnější a pohodlnější z hlediska provozu.

Toto zařízení má tři válečky. Dvě z nich se nazývají válcováním a jedním přítlakem. Je důležité si uvědomit, že jsou uspořádány ve tvaru trojúhelníku relativně vůči sobě. Mezi těmito válečky je válcovaný obrobek. Poloměr ohybu závisí na umístění válců. Čím blíže k centrální ose bude umístěn přítlačný váleček a čím menší je vzdálenost mezi válcovacími válci, tím menší bude poloměr ohybu na konci a naopak.

Co je třeba pro montáž

Abyste úspěšně sestavili tento model s válci pro ohýbačku trubek s profilovým potrubím s vlastními rukama, je zapotřebí zručnosti v oblasti instalace. Aby se usnadnil výrobní proces, důrazně se doporučuje vykreslit alespoň jeden obecný výkres, který bude znázorňovat samotný ohýbač trubek, a také uvést rozměry válečků a umístit jejich přibližné umístění. Chcete-li maximalizovat funkčnost produktu, můžete vytvořit podélné drážky pro montáž válečků. V takovém případě je možné je přesunout a změnit poloměr ohybu na požadovanou hodnotu.

Chcete-li ohýbač trubek pro profilovou trubku s vlastními rukama, budete muset koupit plechy z oceli, hliníku nebo překližky (tloušťka 12 mm). Tyto materiály budou použity k vytvoření pevného základu. Pro zvýšení tuhosti konstrukce bude možné zvenčí v budoucnu přidat výztuhy.

Návrh výrobku

Práce začíná tím, že je nutné vytvořit skříň pro zařízení podle stanovených rozměrů. Bude jednodušší vytvořit hadicový ohýbač pro profilovou trubku s vlastními rukama, pokud použijete malý trik. Je třeba tisknout v plné velikosti dříve vytvořené výkresy. Poté je vložen na materiál, který byl vybrán jako hlavní. Poté je práce omezena na skutečnost, že je nutné pouze vyříznout všechny potřebné detaily podél obrysu výkresu. Chcete-li to udělat, můžete použít skládačku s pilou na dřevo, pokud zvolíte překližku nebo pilu na kov, pokud použijete oceli nebo dural.

Poté je třeba vytvořit drážky pro válečky:

  • Chcete-li úspěšně vytvořit ohýbač trubek pro profilovou trubku vlastním rukama, je třeba řádně vybavit drážky. Chcete-li to provést, můžete použít elektrickou vrtačku, s níž je třeba vrtat otvory o požadovaném průměru na dříve označených místech.
  • Veškerý materiál, který zůstává mezi drážkami, musí být odstraněn pomocí pily.

V takovém případě, je-li tloušťka obrobku pod základnou dostatečně velká a síla nástroje je vhodná, můžete ihned vystřihnout obě strany těla a předem je spojit se svorkami.

Válečky pro výrobek

Chcete-li úspěšně dokončit montáž jednoduchého ohýbače trubek pro profilovou trubku s vlastními rukama, musíte správně vybrat a namontovat válce. Existují dvě možnosti. První je koupit takové části vhodného průměru na trhu. Druhou možností je samostatné vytváření válečků na soustruhu. Materiál je vhodný do oceli, duralu, překližky, odolného plastu. Hlavním požadavkem je, aby válec měl dostatečnou pevnost. Střed válců je plochá drážka. Jeho rozměry by měly být buď podobné nebo poněkud větší než průřez obrobků, které je třeba ohýbat. Je důležité si uvědomit, že většina zakoupených modelů má tuto drážku ve tvaru polkruhu. To není moc dobré, protože v tomto případě existuje riziko výskytu zdrsnění na trubce. Proto by měla co nejdříve okamžitě zapadnout.

K tomu, aby se válečky posunuly co nejvíce, je možné je dodat s ložisky. Kovový závitový čep se dokonale vyrovná s rolí osy, pokud přeskočíte podélné drážky. Chcete-li snížit riziko přilepení, můžete osadit podložky.

Montážní zařízení

Montáž trubkového ohýbače pro profilovou trubku s vlastními rukama, jejíž fotografie budou prezentovány, neskončí samotnou výrobou modelu. Po vytvoření hlavní jednotky produktu je nutné ji opravit. Musí být připevněný bezpečně a kolmo k němu. Jako fixace můžete použít ocelové rohy nebo svařování. Poté musíte nainstalovat jiný štítek. Měl by být umístěn nad válečkem. Matice musí být upevněna na této desce.

Přizpůsobení ohýbače

Ruční ohýbačky trubek pro profilované potrubí, které jsou sestaveny ručně, vyžadují určité úpravy. Tento postup je nutný k vystavení tlakového válce zařízení. Pro provedení této operace je nutné vytvořit součást, která v profilu bude vypadat jako písmeno "P". V tomto prvku musíte vyvrtat 3 otvory. Dvě z nich musí být umístěny u základny dílu. Slouží k tomu, aby bylo možné upevnit část ve tvaru písmene U na podstavci trubkového ohýbače. Horní otvor, který je vytvořen ve vodorovném příčníku, by měl být vyrovnán s maticí, která byla předtím připevněna k speciální desce. Napínací šroub je připojen k tomuto otvoru a připojen k matici. Utažením šroubu se nastaví stupeň upnutí horního válce. V důsledku toho se změní poloměr ohybu obrobku.

Je třeba dodat, že k šroubu může být např. Připevněna křížová rukojeť, která usnadňuje její otáčení.

Nastavení produktu

Vytvoření ohýbačky trubek pro profilovou trubku s vlastními rukama není všechno. Je třeba provést ještě nějakou další práci.

Proces válcování na takovém stroji může být prováděn buď ručně nebo pomocí rukojeti, který je připojen k jednomu z válců. Je velmi důležité si uvědomit, že v závislosti na místě instalace této rukojeti se způsob upevnění samotných válečků výrazně změní a také množství úsilí, které bude nutné vynaložit na válcování tvarované trubky, se také změní.

Pokud je rukojeť připevněna k přítlačnému válci, musí být její osa pevně upevněna. V tomto případě by se valivé válce měly volně otáčet. Přirozeně, pokud je rukojeť namontována na jednom z valivých prvků, pak by se mělo vše obrátit. Také věnujte pozornost skutečnosti, že někdy otáčet rukojeť je poměrně obtížné. Chcete-li snížit nároky na to, abyste mohli otáčet, můžete namontovat ozubené kolíky a řetězové kolo.

Elektrické aplikace

Kromě ručních modelů existují také elektrické ohýbačky trubek pro profilové potrubí. Je možné je vyrobit i vlastními silami, ale je to už mnohem obtížnější. Navíc je racionální sestavování takových zařízení pouze tehdy, je-li nutné získat vysoce kvalitní polotovary, stejně jako provádět složité úkoly. Elektrický ohýbač trubek se liší ve větší produktivitě. Z důvodu těchto vlastností se nejčastěji používají tato zařízení pouze ve výrobě. Ale pokud je to nutné, může být využíváno doma.

Vlastností elektrického zařízení je to, že nevyžaduje velké využití lidské síly. Veškerá fyzická práce provádí hydraulická instalace. Díky tomu je možné provádět složitější úkoly. Dalším významným rozdílem je, že ruční stroje mají pouze jeden specifický konektor pro poloměr ohybu, velmi zřídka dva. Elektrické, na oplátku, patří do univerzálních ohýbačů trubek.

Co se týče principu fungování, je to stejné jako u manuálu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že nepoužívá mechanickou rotaci, ale hydraulickou tyč. Hřídele tohoto prvku nefungují od řetězového pohonu, jako v případě ručního výrobku, ale z elektrického pohonu, který přenáší točivý moment na tyče.

Návrhové prvky

Na ploché základně, která hraje roli postele, je třeba nainstalovat podávací hřídel. Od konce tohoto prvku musíte nainstalovat kladku. Použije se k upevnění řemenového pohonu z rotoru motoru. U stejné řemenice od druhého konce je třeba nainstalovat další řetězové kolo, které bude sloužit k montáži řetězu. Bude vedoucí. Poté musíte trochu ustoupit a nainstalovat druhou řemenici. Na jeho konci musíte také nainstalovat hvězdičku pro připojení řetězové jednotky. Zde je třeba poznamenat, že tato řemenice bude poháněna.

Doporučení k použití

Použití každého typu ohýbače je vhodné v konkrétním případě.

Pokud průřez trubky nepřesáhne 3 cm, je nejlepší použít ruční zařízení. Jejich výhodou je, že jsou spíše malé, a proto lehké. To vám umožňuje volně pohybovat během práce. Pokud jde o hydraulické výrobky, mohou být použity k ohýbání trubek s různými parametry. Vzhledem k tomu, že výkon těchto zařízení je mnohem vyšší než výkon ručních přístrojů, výkon je mnohem vyšší. Stojí za pozornost skutečnost, že mohou být také přenosné nebo stacionární. Použití stacionárních modelů je účinné pouze v případě, že obrobek bude mít průřez větší než 10 cm, jinak se mohou používat přenosné instalace. Jejich rozměry jsou malé, což usnadňuje jejich přepravu, ale zároveň váží docela hodně - asi 60 kg.

Rozdíl elektrických modelů

U elektrických modelů je jejich významným plusem vyšší stupeň přesnosti. To znamená, že je mnohem lépe dodržovat úhel ohybu. Chyba tohoto zařízení je maximálně 1 stupeň. Dalším významným rozdílem je to, že ohyb se provádí způsobem navíjení na bloku. Poloměr tohoto prvku se rovná poloměru, který potřebujete získat na konci obrobku. Tato metoda je nezbytná pro zachování původní pevnosti potrubí.