konstrukce

Elastická omítka: aplikační technologie, výhody a nevýhody

Anonim

Moderní venkovský dům by měl nejen být příjemný pro život, ale má také atraktivní fasádu. Velmi často se používají moderní fasády, jako je dekorativní omítka, pro dokončení fasád nízkopodlažních budov a jejich prostor.

Výhodou složení této odrůdy je především skutečnost, že poskytuje hladký, texturovaný, esteticky atraktivní povrch. Obvyklá dekorativní omítka, vyrobená na bázi sádry a cementu, má však jednu vážnou nevýhodu. Po čase může dokončovací vrstva vytvořená s jejich použitím začít trhliny.

Chcete-li se vyhnout tomuto problému není obtížné, pomocí speciálního typu takového materiálu pro zdobení stěn venkovského domu - elastická omítka, která se nedávno objevila na trhu.

Jak to vypadá?

Zevnitř se tento typ omítky po aplikaci podobá gumě a pokrývá stěny budovy jako plášť. Takový materiál, stejně jako obvyklé dokončovací prostředky této verze, ve formě suchých směsí, jsou dodávány na trhu. Pro přípravu roztoku musí být ozdobná elastická omítka zředěna vodou.

K dnešnímu dni je v prodeji několik odrůd tohoto materiálu. Vzhled závisí na způsobu výroby. V případě potřeby si můžete koupit omítku:

 • silikon;
 • minerální;
 • silikát.

Také v prodeji dnes je flexibilní akrylová omítka. Tento druh materiálu je nejoblíbenější mezi spotřebiteli. S vynikajícími technickými a provozními vlastnostmi je akrylová omítka poněkud levnější než jiné možnosti pro podobné výrobky.

Jak je obvyklé, pružná omítka přichází na trh ve třech formách:

 • základní formulace;
 • hlavní;
 • dokončit

Všechny tyto typy výrobků se liší především stupněm zrnitosti.

Jaké povrchy lze aplikovat?

Jednou z nepochybných výhod elastické omítky jsou vynikající lepicí vlastnosti. Jen skvělá vrstva takového povrchu bude mít na jakémkoli povrchu. Dekorativní omítku této varianty je možné aplikovat na dřevo, beton, kov, cihla, bloky.

Podle výrobce dokonce i na nejproblematičtějších hladkých a hustých površích může tato vrstva trvat až 25 let bez nutnosti úpravy. Ve srovnání s obyčejnými náplastími je to samozřejmě hodně.

Hlavní výhody materiálu

Hlavní výhodou elastické omítky je proto to, že během mechanických šoků se nezobrazují štěpky a praskliny, pohyby domů v procesu smrštění atd. Výhody tohoto materiálu také zahrnují:

 • ekologická čistota;
 • schopnost využívat jak vně budovy, tak i uvnitř budovy;
 • rychlé sušení;
 • snadné použití.

Nepochybnou výhodou tohoto nového materiálu je schopnost "dýchat". Díky tomu se na takové omítce nikdy neobjeví forma. Patří k výhodám této úpravy a bohatství textur. Je-li to žádoucí, pro zdobení stěn domu můžete zvolit elastickou omítku jakékoliv textury, ideálně v souladu s interiérovým designem nebo exteriérem budovy.

Tuto omítku je možné použít pro dokončování fasád ve všech regionech Ruska. Přehledy elastické omítky jsou dobré, a to i proto, že materiál tohoto druhu se vůbec nebojí vážných teplotních změn nebo vysoké vlhkosti.

Nevýhody omítky

Nevýhody tohoto materiálu, soudit podle recenzí již mají čas vyzkoušet majitele venkovských domů, téměř žádný. Jedinou nevýhodou elastické fasádní omítky je její vysoká cena. Tento materiál je mnohem dražší než podobné tradiční směsi tohoto typu na omítce nebo cementu.

Aplikační technologie

Podle mnoha odborníků je s touto omítkou ještě snadnější pracovat než s obyčejnou omítkou. Technologie použití takových nástrojů se zcela neodlišuje od metod dokončování tradičních materiálů. Práce na návrhu fasád s elastickou omítkou se skládá z několika etap:

 • stěny jsou důkladně vyčištěny od nečistot a prachu;
 • Brousky a nepravidelnosti;
 • povrch je základem pro zlepšení adhezivních vlastností;
 • elastická omítka se nanáší na stěny bez použití majáků;
 • fasády jsou namalovány v požadované barvě.

Naneste takovou omítku na povrch špachtlí. Pro utěsnění spár a trhlin lze použít běžný tmel nebo speciální tmel.

Technologie nanášení elastické omítky pro vnitřní práce se nijak neliší od metody fasády. V tomto případě jsou stěny také pečlivě připravovány. Pak je omítka nanesena stěrkou.

Malované fasády a stěny v prostorách, zdobené podobnými prostředky, obvykle ve dvou vrstvách. Barva, která se soudí podle recenzí, spočívá na elastických omítkách a trvá dlouhou dobu.

Podrobnosti o aplikaci

Aby se zvýšila přilnavost mezi stěnou a materiálem, může být před nanesením základního nátěru a omítky jeho povrch obroušený. Zarovnejte dekorativní kompozici špachtlí co nejblíže. Vrstva by měla být nakonec co nejrovnoměrnější.

Textura na vrstvě elastické omítky se ve většině případů vytvoří, když se lopatka pohybuje pod úhlem. To je způsob, jak projít stěnou v závěrečné fázi.

Technické specifikace

Spotřeba elastické omítky je obvykle v závislosti na výrobci 1, 5-2 kg na 1 m 2 . Do stupně 3 při teplotě 20 ° C tento materiál vyschne ve většině případů během 5-8 hodin.

S takovou omítkou je možné pracovat pouze z teplého počasí. Maximální teplota vzduchu při dekoraci stěn s podobnými složeními se považuje za + 5 ° С. Nejčastěji se používají elastické omítky na povrchy s vrstvou až do tloušťky 5 mm. Textury takového materiálu mohou být velmi odlišné. Barva tohoto typu omítky je téměř vždy bílá. To je důvod, proč v konečném stadiu dokončení fasád s použitím těchto prostředků je vyžadováno zbarvení.