nástrojů a zařízení

Jak vyměnit kazetu na vrtačce? Pokyny pro práci s vrtákem

Anonim

Vrtání je nepostradatelným nástrojem v arzenálu domácího průvodce nebo profesionála. Toto zařízení umožňuje vyvrtávat otvory různé tloušťky. Existuje několik typů takových nástrojů. Dnes existují ruční i elektrické vrtačky. Každý velitel by měl vědět, jak správně používat takový nástroj.

Při dlouhodobém provozu může dojít k selhání zařízení. Jak vyměnit kazetu za vrtačku, měli byste ji zjistit dříve, než začnete pracovat. V tomto případě bude dokonce i začátečník schopen správně opravit svůj nástroj.

Návod k použití

Práce s cvičením naznačuje, že velitel si pečlivě přečtěl instrukce k použití tohoto nástroje. Tím se zabrání velkému poškození. Zvažte také typ nástroje. Ruční a elektrické vrtačky jsou v prodeji dnes. Mohou se lišit podle velikosti, výkonu a dalších funkcí.

Než začnete pracovat s vrtacím strojem, je nutné zkontrolovat stěnu pro přítomnost komunikace skryté v její tloušťce. Mohou to být elektrické dráty nebo trubky. Detektor kovů vám pomůže detekovat takové objekty. Otvor bude vždy nepatrně větší než průměr vrtáku. To je třeba vzít v úvahu při výběru spojovacích prostředků.

Je třeba zajistit, aby při vrtání (zejména kovu) vrtačka neklouzala. Tím se zabrání jeho rozbití. U keramických povrchů se doporučuje v místě vrtání nanášet omítku. Vrták by měl být kolmý ke stěně.

Typy kazet

Existuje několik typů kazet. To je třeba vzít v úvahu před opravou přístroje. V elektrickém vrtáku se nejčastěji používají rychlouzávěrové sklíčidla. Díky tomu je snadné měnit vrtání v procesu. Tento typ kazety má například elektrický vrták "Makita", "Bosch", "Hitachi" atd. Neměli byste nakupovat levné modely s takovým zařízením. Rychle se stávají zbytečnými.

Páskové sklíčidla se používají pro nárazové vrtačky. Jsou stabilní i při práci v těžkých podmínkách. Instalace vrtačky se provádí v takových systémech se speciálním klíčem.

Existuje také třetí kategorie střeliva. Jsou to upínací kleštiny SDS. V dříku jsou 2 drážky. V tomto případě je vrtací vrtačka zašroubována a upevněna pomocí blokovací koule. Také v této kazetě je 4 drážky. Dvě z nich jsou nutné pro klíny průvodců. Další dvě drážky zajišťují spolehlivou fixaci. V této kazetě je vřeteno automaticky zablokováno po instalaci.

Typ montáže

Vzhledem k typům vrtacích sklíčidel je nemožné nezmínit způsob jejich upevnění. Existují dvě hlavní metody. Upevnění lze provést pomocí závitového spojení nebo kužele.

V první verzi je na hřídeli a vnitřním kanálu niti. Může být metrický nebo palec (v závislosti na výrobci). Pro zajištění připojení je uvnitř hřídele instalován speciální šroub. Má levý závit. Odšroubuje se ve směru hodinových ručiček.

Ve druhé verzi fixace se používá kužel Morse. Konec hřídele má charakteristický tvar. Vyrábí se ve tvaru kužele. Interní kanál má stejný tvar. Na konci hřídele je nastavena kazeta. Tato možnost montáže je častější u šroubováků.

Označení

Opravou vrtáku můžete určit typ připevnění označení kazety. Pokud má systém závitové připojení, odpovídající informace budou vytištěny na obalu. Metrický závit je označen písmenem "M". Číslo, které se zobrazí za písmenem, udává průměr připojení. Určuje také maximální průměr sklíčidla vrtáku a jeho minimální hodnotu stopky (například rozsah 1-15 mm). Poslední znak, který je vyznačen v označení, označuje rozteč závitu.

U palcového systému je použito označení v označení UNF. Před zahájením opravy zařízení je nutné pečlivě zkontrolovat, zda upevnění nové části odpovídá parametrům stanoveným výrobcem. Prakticky na všech cizích nástrojích se používá palcový systém.

Kuželové spojení je označeno písmenem "B" a číslem (to je velikost konce hřídele). U tohoto ukazatele je při výběru nové části třeba věnovat pozornost.

Kdy potřebuji vyměnit kazetu?

Opravy vrtáků "Makita", "Hitachi", "Stanley", "Bosch" byste se měli nejprve seznámit s pokyny výrobce. Pomůže to dobře. Sklíčidlo by mělo pevně držet vrták. To vám umožní vyvrtat otvory s určitou přesností.

Po uplynutí doby se upínací mechanismus vyčerpá. To platí také pro sedlo kazety na hřídeli. Začíná porazit. Pracovní plocha během provozu zařízení začíná kolísat. V tomto případě se otvor děje s odchylkami jak v průměru, tak v místě.

Mechanismus opotřebení neumožňuje pevně upnout vrták do kazety. Při zastavení nákladu se zastaví. K odstranění takových problémů budete muset vyměnit upínací mechanismus.

Výměna sklíčidla se závitem

Výměna kazety na vrtačce by měla probíhat v souladu s typem konstrukce. Chcete-li demontovat závitové připojení, použijte šroubovák. Pomocou šroubu vřetena je odšroubován. Je umístěn uvnitř vrtačky. Šroub zcela odšroubujte a vyjměte z vřetena. Tato položka má levý závit. Proto by měl být odšroubován ve směru hodinových ručiček.

Zásobník má naopak správnou nit. Chcete-li jej odstranit, musíte tento konstrukční prvek odšroubovat proti směru hodinových ručiček.

Někdy může být šroub velmi pevně našroubován. Ruční demontáž může být docela obtížná. V takovém případě stačí klepnout na šroubovák s kladivem, když je instalován v drážce na upevňovacím zařízení. Můžete také použít plynový nebo otevřený klíč. První z nich by měl objímku upínat, a druhý - upínat vřeteno.

Potíže při výměně závitové kazety

Někdy může dokonce i klíč pro vrtací sklíčidlo pomoci odstranit konstrukci nástroje. V tomto případě můžete použít několik dalších přístupů. Pokud fungují čelisti čelisti, můžete použít větší šestihran. To pomůže zvýšit úsilí. V tomto případě je nutné vřeteno uchytit pomocí klíče.

Návrh kazety moderních elektrických vrtáků nezahrnuje použití dodatečného vybavení. Nicméně to neznamená, že výměna kazety s nimi bude jednodušší. Upínací mechanismus je v tomto případě poměrně obtížně demontovatelný.

Někdy je nutné demontovat tělo nástroje. To umožní dosáhnout vřetena skryté uvnitř. Po sestavení může být tento prvek skrytý hluboko v obalu. Po demontáži a výměně kazety je konstrukce obrácena. Nemusíte používat další klíče.

Pokud je z nějakého důvodu poškozen vnitřní šroub, můžete jej vyměnit. V tomto případě se doporučuje zakoupit adaptér kazety. Prodává se pro nástroje typu vačkového typu. Šroub se dodává s adaptérem.

Výměna tonerové kazety

Vzhledem k tomu, jak vyměnit sklíčidlo na vrtáku, měli byste zvážit různé druhy, jako je kuželový upínací mechanismus. V tomto případě bude postup poměrně jednoduchý. V tomto případě můžete použít speciální zařízení. Používá se pro demontáž ložisek.

Chcete-li odstranit upínací mechanismus kuželového typu, nastavte vrták vertikálně. Vrták by měl směřovat dolů. Na celém povrchu kazety musíte zaklepat kladivem. Zároveň se upínací mechanismus postupně uvolní ze svého sedadla.

Poté je třeba kónusový kloub vyčistit a brousit jemným brusným papírem. Potom se nová kazeta snadno zapadne na místo. Je pevně uchycena lehkým kladívkem.

Příčiny problémů s upínacím mechanismem

Vrtání, jehož pokyny pro použití musí před zahájením práce master studovat, vyžaduje řádnou obsluhu. V takovém případě se můžete vyhnout mnoha problémům.

Většina elektrických typů takového zařízení je dnes vybavena kazetou typu SDS. Byl vyvinut společností Bosch. Toto zařízení není příliš přesné. Takový mechanismus však umožňuje vrtání otvorů i v pevných materiálech. V tomto případě je činnost nástroje prováděna s úderem. V tomto případě není dosaženo přesnosti vrtání. Za tímto účelem se používá speciální adaptér.

Pokud potřebujete vyvrtat přesný otvor ve dřevě, kovu, plastu, použijte speciální trysku. Vyrábí se jak pro bezklíčové, tak pro vačkové sklíčidlo.

Je třeba si uvědomit, že vrták nemůže způsobit frézování. V takovém případě nebude kazeta vydržet boční zatížení. Musíte také věnovat pozornost správnému výběru vrtáku, jeho ostření, stejně jako označení středu vrtání (pomocí jádra).

Údržba vrtáku

Nástroj pravidelně vyžaduje údržbu, výměnu starých dílů, mazání pohyblivých částí. V takovém případě je také nutné zjistit, jak vyměnit kazetu pro vrtačku. Kónická kazeta musí být otočená tryskou směrem nahoru. Je pokryta dřevěnými podložkami a upnutá ve svěráku.

Plynový klíč vyšroubuje matici a demontuje ložisko. Vyjměte puk. Dále může být kazeta získána z podpěry. Nastavovací spojka je ručně zkroucená. Kamery se musí dostat z průvodců.

Po demontáži je třeba zkontrolovat všechny části upínacího mechanismu, vyměnit opotřebované díly. Dále je mechanismus sestaven v opačném pořadí. Všechny pohyblivé části jsou mazány mastnotou.

Jiné problémy s demontáží

Někdy jsou v procesu demontáže i další problémy. Pokud jste například uvízli upínací sklíčidlo, musíte mechanizmus demontovat a důkladně jej očistit, namazat. Obzvláště takové potíže se objeví po vrtání stropu. Kontaminanty se rozlévají uvnitř kazety. V tomto případě se může zaseknout.

Pokud kazeta letí, budete muset zvýšit napětí v kuželovém připojení. Za tímto účelem musí být mechanismus v troubě zahřát na teplotu 110 ° C. Poté je instalován na chladném sedadle. Po takovém postupu kazeta nebude ležet.

Během práce s nástrojem může dojít k úderu tepu. Vyvstává ze zhoršení zkosené základny nebo nerovnoměrné destrukce povrchů vačky. V takovém případě je nutná výměna starých prvků systému.

Po uvažování o tom, jak změnit upínací pouzdro na vrtacím stroji, téměř každý stroj bude schopen nástroj opravit a pokračovat v opravách nebo stavebních pracích.