zahradnictví

Pěstování manga doma: popis s fotografií, vzhled, doba květu, ovoce, užitečné vlastnosti, použití, tipy a pravidla pro reprodukci a péči

Anonim

Mango je jedním z nejkrásnějších exotických rostlin s nádherným voňavým ovocem. Pěstuje se v Thajsku, Indii, Pákistánu, USA, Mexiku, Austrálii a Španělsku. Stále zelený zázrak lze nalézt nejen v zahradách a na plantážích, ale také v domovech amatérských pěstitelů.

Malý mango strom je možné v podmínkách domu zcela růst z kosti zralého ovoce. Tento proces je poměrně jednoduchý, avšak plodnost je téměř nemožné dosáhnout umělou kultivací rostliny. Článek uvádí informace o pěstování manga doma (viz foto v článku).

Obecné informace

Pěstování této exotické rostliny v podmínkách domu, neměli byste očekávat kvetení z ní, a proto plodit. Dokonce i s naprosto nezbytnými pravidly pro růst tropického stromu, který poskytuje mokré, teplé a slunečné místo, nebude rostlina schopna vyvinout dobrý kořenový systém, který je pro tuto kulturu charakteristický. Nicméně, mango může být v každém případě nádherná dekorace domu, protože má dekorativní a velmi atraktivní vzhled pro naše zeměpisné šířky.

Pěstování manga z osiva doma je nejen o tom, že ho úspěšně vyklíčeme, než se objeví semena, což je jen polovina práce. Aby se rostlina správně rozvíjela, měli byste ji umístit na nejslunečnější stranu místnosti a v létě ji vzít na balkón. Mango miluje teplo, přímé sluneční světlo a určitou vlhkost.

Mango tropické ovoce

Pěstování doma reprezentant vlhkých tropů, bohužel, nedává těm z těchto plodů, které dozrávají v přírodě. Mango je atraktivní stálezelený strom. Jeho domovinou je Indie, ale dnes jsou takové stromy pěstovány v mnoha zemích i na kontinentech. Úspěšně rostou v Mexiku, Americe (střední a jižní), v Austrálii, tropické Africe.

V přírodě strom může růst na výšku asi 20 metrů a více. Rostlina má velké listy tmavě zeleného odstínu až 20 cm dlouhé. Barva listů zralých stromů je nasycená a tmavší a u mladých je žlutozelená.

Bylo by dobré přijmout v domácím prostředí chutné a šťavnaté exotické ovoce. Mango - poměrně velké ovoce. Zralé plody, v závislosti na odrůdě, mohou mít velkou velikost (až 15 cm) a váží až 2 kg. Jejich pokožka je měkká, ale hustá. Chuť vonného ovoce je určena rozmanitostí rostliny samotné. Mango ovoce má podlouhlý kosti velké velikosti, uvnitř kterého je semeno.

Maso je šťavnaté, příjemné a sladké na chuť. V závislosti na odrůdě může mít ovoce světle zelený nebo oranžový odstín. Doba květu - únor-březen. Období dozrávání plodů je přibližně 90 dnů po ukončení květu. Existují odrůdy, jejichž plody dozrávají až později, po šesti měsících.

Celkově existuje asi 50 odrůd manga v přírodě. Není možné pěstovat domácí pěstované mango stromy velkých velikostí. Ano, a na průmyslových plantážích preferují trpasličí odrůdy. Stejné typy se doporučují pro pěstování doma.

Příprava na přistání

Chcete-li se připravit na výsadbu mango kostí, budete potřebovat následující:

 • zralé ovoce z manga;
 • papírový ručník;
 • tupý nůž;
 • plastová taška se zipem;
 • plastová nádoba s víkem (pro vytvoření skleníkových podmínek).

Stupně přípravy kostí pro výsadbu

Pěstování manga z kamene doma vyžaduje dodržování určitých pravidel výsadby:

 1. Mělo by zvednout zralé, bez poškození a červí díry, ovoce správné formy. Odstraňte veškerou buničinu, oškrábejte zbytky skořápky a dobře opláchněte vodou.
 2. Dejte kámen na 1-2 dny na slunném místě a úplně vysušte. Když je jedna strana suchá, otočte.
 3. Opatrně otevřete kosti z kulatého hrotu tupým nožem, aniž byste poškozovali osivo. Je žádoucí rukojeť rozlomit.
 4. Oddělte semínko, které je podobné tvaru z fazolí, z pláště. Neodstraňujte kůži.
 5. Osušte obal v papírovém ručníku a lehce navlhčete. V případě vysoké vlhkosti může semeno hnilobit.
 6. Vložte zabalený materiál do plastového sáčku a těsně ho uzavřete a umístěte do plastového obalu. Jedná se o druh přenosného mini-skleníku.
 7. Nádobu na semeno položte na temné místo.
 8. Semena by měla být denně kontrolována. Mělo by být vždy mírně vlhké, ne příliš vlhké.

Mango semeno výsadby

Jednou z důležitých fází kultivace manga doma je výsadba naklíčených semen, protože tropické rostliny jsou v rané fázi jejich vývoje poměrně zranitelné. V tomto ohledu je nejlepší zasadit semena okamžitě do hrnce na trvalém místě.

K tomu budete potřebovat:

 • nádoba;
 • lopatka;
 • uvolněná lehká půda;
 • odvodnění;
 • vody

Zem

Chcete-li růst manga doma, měl by být substrát lehký.

Můžete použít směs pro sukulenty, přidávat k němu univerzální nátěr, stejně jako malé oblázky nebo roztaženou hlínu. Zvláštní půda by měla být smíchána s pískem v poměru 2: 1.

Přistávací etapy

Docela tvrdá práce - rostoucí mango doma ze semen. Abyste získali pozitivní výsledek, musíte dodržet všechny podmínky přistání.

 1. Na dně připraveného kontejneru je nutné nalít malou vrstvu odvodnění z expandované hlíny nebo štěrku (přibližně 5 cm).
 2. 2/3 hrnec naplněný půdou, navlhčeným a umožňujícím odtok vody.
 3. Umístěte semínko plochou stranou dolů a jemně zakryjte půdou, poté jemně zatlačte půdu bez poškození mladého výhonku.
 4. Zakryjte plastovou misku a umístěte nádobu na slunné místo.
 5. Pravidelně vysírejte sazenec a navlhčete půdu.
 6. Listy se začnou objevovat ve 14-28 dnech. Některé z nich budou mít jasně zelenou barvu a jiné purpurové, což je pro tuto kulturu zcela normální.
 7. Po několika měsících by se semenáč (při pěstování doma, mango) měl začít zvykat na životní prostředí, občas otvírat improvizovaný skleník.
 8. Po třech měsících po výsadbě je nutné sklo odstranit a rostlinu umístit na místo osvětlené přímým slunečním světlem.

Přibližně 90 dní po výsadbě semen z kostí manga získáte skutečně malý strom.

Péče, zalévání, krmení

Při pěstování manga doma je nezbytné vytvářet podmínky blízké přírodním.

Rostlina miluje vlhkost. K vytvoření dostatečně nutné je nejprve pravidelné zavlažování. Mělo by se provádět s úplným vysycháním vrchní vrstvy půdy v hrnci a aby vlhkost mohla trvat déle, měla by se půda přehnat pilinami, hnilou půdou nebo humusem. Je důležité vzít v úvahu skutečnost, že ačkoli je mango hygrofilní, netoleruje stojatou vodu.

Mikrofertilizátor by měl být aplikován na půdu asi měsíc a půl po vzniku výhonků. Každé dva týdny se doporučuje používat do půdy organická hnojiva. V létě je nutné je obohacovat o přísady obsahující dusík, asi jednou za sedm dní, v zimě se jejich počet může snížit na jeden měsíc.

Pravidelně byste měli napájet a stříkat rostlinu, a pokud je to nutné, můžete vytvořit vytápění a dodatečné osvětlení. Je třeba si uvědomit, že mango netoleruje tmu, chladu a stísněnost.

Mango Crown Formation

Tento proces při pěstování manga doma je také velmi důležitý pro tuto rostlinu. Klidně reaguje na prořezávání a rychle obnoví korunu.

Postup je obvykle prováděn při dosažení manga až do výšky 1, 5 metru. Řezání se provádí až dvakrát ročně. Je třeba zachovat dobrý tvar a atraktivní vzhled, stejně jako regulovat objem rostliny.

Neexistují žádná zvláštní pravidla pro tuto událost. Obvykle jsou všechny větve, které silně zahušťují korunu, vyříznuty a střední je zkrácena na požadovanou velikost. Rostlina může mít libovolný požadovaný tvar: míč, pyramida, z níž se rozkládá malebný keř.

Chov

Ačkoli tato rostlina nemůže být nazvána nenáročná, zvláštní finanční náklady na pěstování manga doma se nevyžadují. Malé úsilí poskytuje pouze komplexní a častou péči.

A reprodukce manga stromu je docela přístupná všem zahradníkům. Vegetativní metoda není tak populární vzhledem k tomu, že je velmi namáhavá a neúčinná. Dokonce i když se zpracovávají pomocí stimulantů řízků, neobjeví se více než 405 z nich. Ale také špatně vyvinou kořenový systém, který nestačí k normálnímu růstu a rozvoji rostliny.

Nejoblíbenější a nejběžnější způsob reprodukce je očkování. Současně jsou jako zásoby používány sazenice vyklíčené z kamene. Tento proces vám umožňuje získat zaručený výsledek. Objeví se strom s nádhernými kompaktními korunami.

Ukazuje se, že když roste mango doma, někdy můžete získat skutečné ovoce. Zkušení pěstitelé dosahují požadovaných výsledků tím, že roubují rodící větvičky na dvouletý strom.

Užitečné vlastnosti manga

Bylo by vhodné se dotknout hodnotných vlastností ovoce, protože přínos tohoto ovoce je pro člověka nesporný. Díky své jedinečné přírodní kompozici dokáže ovlivnit mnoho nemocí.

Lékaři dnes aktivně doporučují používat mango pro léčbu různých poruch příjmu potravy, onemocnění močových a reprodukčních systémů, některých typů rakoviny, jakož i pro snížení tělesné hmotnosti. Pokud denně používáte malé dávky plodů z exotické rostliny, můžete se zbavit nervového a stresujícího napětí, uklidnit se a zvýšit své nálady.

Mango ovoce je výborné krvetvorné činidlo, které nejen zvyšuje hladinu hemoglobinu, ale také zlepšuje složení a stav krve. Pro oční onemocnění, jako je oddělení sítnice, "noční slepota", svědění sliznice oka, flavonoidy a vitaminy obsažené v buničině plodu pomáhají. Toto asijské exotické ovoce je také používáno v kosmetologii. Jeho úkoly v této oblasti jsou: boj proti vyblednutí kůže, varikózní hvězdičky a retikulum, rosacea a další.

Mango přináší děti obrovské výhody. Přispívá k posílení imunitního systému, správnému vývoji, normalizuje celkový duševní stav a spánek, stabilizuje stolici, přispívá k normálnímu fungování střeva, žaludku a jater. Neměli bychom však zapomínat, že je nutné opatrně a pečlivě zavést tento výrobek do dětské výživy. To je nutné udělat v malých dávkách a ujistěte se, že budete sledovat alergické projevy. Pokud se zjistí, mango by mělo být okamžitě odstraněno z stravy.

Na závěr

V přírodě mango kvete pouze v šestém roce jeho růstu, ale když se pěstuje v ruských zeměpisných šířkách, taková dovolená nemusí přijít vůbec, pokud se stane zázrak.

Mango je stálezelený tropický strom, který může za příznivých podmínek růst do gigantických velikostí, takže mnoho amatérských zahradníků je vášnivých myšlenek na růst tohoto exotického zázraku doma. Tato myšlenka je přivedena k životu pouze tehdy, když jsou dodržovány určité jemnosti pravidel pro pěstování a péči o mangové.

Existuje jedna důležitá rada. Nejlepší je pro výsadbu, aby se kámen přezrál mango. Při použití nezralého plodu bude pravděpodobnost klíčivosti semen minimální.