udělejte to sami

Co je to počasí? Dějiny a teorie

Anonim

Jak určit směr (a někdy i rychlost) větru? Tato otázka už dávno znepokojovala mnoho cestujících, kteří využívají lodě jako dopravní prostředek. Za tímto účelem byl vynalezen speciální meteorologický nástroj. Co je to meteorologická lopatka a proč je to?

Trochu historie

Až do osmnáctého století v Rusku byl použit termín "prapor" nebo "praporitsa". A v mořské chartě z roku 1720 se objevuje slovo "flugel". Co je to počasí? Zpočátku získává nejširší distribuci v městech přístavu. Přístroj pomáhá určit, zda vstoupit na loď v přístavu, nebo ne. Takže pokud kovová konstrukce ukazuje směr větru z moře, měli bychom očekávat příliv velkého množství obchodních lodí. Pokud naopak, ne. A přesto bylo zařízení instalováno na kopule katedrál a kostelů. A nejvíce obyčejný byl válečný kohout. Časem se kolem nejobvyklejšího zařízení narodily nejrůznější příběhy a dokonce i legendy, které mu dávají status talismanu nebo talismana doma.

Co je to počasí?

Definice, kterou dává například Dahl ve svém slovníku, označuje přístroj jako železnou vlajku, pigtail, který udává směr, kterým vítr vhájí. Vědec také poznamenal, že meteorologická lopatka je vyrobena z cínu a má šipku na otočné trubici. "Vleugel" (meteorologický přístroj), který nejen ukazuje směr větru, ale také někdy může měřit jeho sílu (meteorologická varianta Wildv). Tradiční válečnina znamená kovovou vlajku umístěnou na ose (vertikální), která se volně otáčí pod vlivem větru. Existuje protizávaží. Vždy směřuje ve směru, odkud proudí vzduch. Na moderních klimatických lopatech, abychom zjistili sílu větru, je použita malá lehká vrtule a směr je přesně určen pomocí kodéru - speciálního elektronického zařízení.

Užitečná výzdoba

Co je to dnešní válec? Toto zařízení často slouží lidem jako stavební dekor. V pobaltských zemích, například, na každém náměstí, mnoho domů je tradičně zdobené povětrnostní lopatky - unikátní, originální. A jedna z nejslavnějších zařízení tohoto druhu v Rusku se nachází na nádraží admirality. Loď je současně jedním ze symbolů města na Nevě. Ale když mluvíte o tom, co je počasí, musíte si vzpomenout na své užitečné vlastnosti. Za prvé, může být použita jako ochrana proti komínu proti větru. Za druhé, vrtule na klimatické lopatky vytváří vibrace, které odrážejí hlodavce, krtky, krky. Zahradníci tak někdy instalují zařízení na svých stránkách.

Udělejte to sami

Tento malý kousek plechu může opravdu zdobit střechu chaty, chalupy, soukromý dům, stát se vrcholem vašeho domova. My všichni, samozřejmě, máme velkou představu o tom, co je to meteorologická lopatka, a každý alespoň jednou ji viděl živě nebo na snímcích. Dnes je to spíše hračka. Můžete si udělat meteorologickou lavici a udělat to sami. K tomu potřebujeme plech oceli (a lépe - měď, protože nereaguje na atmosférickou koroze) a samozřejmě některé schopnosti v instalatérství. Také je nutné mít alespoň přibližný výkres meteorologické hračky. Hlavní uzly - osa a tělo. Bude záviset na tom, jak struktura bude reagovat na výhonky větru. Doporučuje se, aby se osa otáčela na ložiscích se zavřeným pouzdrem (nemají strach z vlhkosti a nevyžadují trvalé mazání). Mělo by mít také průměr nejméně deset milimetrů, což plně zajišťuje stabilitu konstrukce se silnými nárazy větru. Co se týče trupu, je to věc chuti: kohout, šíp, ryba ... Hlavní věc je, že základní proporce jsou respektovány. A nejlépe se obraťte na autorizovaný servis s výkresem. Tam, za malou částku peněz, budete pomáhat dělat nádhernou meteorologickou lopatku, zbývá jen instalovat ji na komín se sponami a šrouby!